Интересен казус

До проф. Тодор Танев, Министър на образованието и науката, София

 

ОТВОРЕНА ПОДПИСКА, СЪДЪРЖАЩА НЯКОИ НЕОБХОДИМИ ВЪПРОСИ

 

Уважаеми г-н Министър,

Пишем Ви по един съвсем конкретен повод, която обаче добре олицетворява тежката, бихме си позволили да кажем катастрофалната ситуация в подведомствената ви сфера - особено в най-важното, в нравственото й измерение, щото това все пак е сфера на образованието, възпитанието, личностното и духовното израстване на младите, да не забравяме това. Ето за какво става дума.

Директорката на ПГЕЕ-Пловдив Стоянка К. Анастасова (назначена на поста си през лятото на 2010 от тогавашния министър на образованието и науката Сергей Игнатов) за времето на своето паметно управление се прочу с това, че си има доста сериозни проблеми с правосъдието: много нейни решения и заповеди бяха обжалвани от жертвите на произвола й по съдебен ред и бяха отменени от съда. Тук няма да изброяваме колко и какви конкретни съдебни дела тя загуби или и на път да загуби, Вашето ведомство е добре информирано по тези случаи, въпреки че до този момент не е реагирало, кой знае защо, никак - с оглед да спомогне тази аномалия да бъде отстранена или поправена. Та в тази връзка ни се налага да Ви зададем следните необходими въпроси, с оглед да опитате да осмислите по-добре създалата се ситуация, с оглед да си изпълните най-сетне задълженията:

1.) Какво следва да направи МОН след като за кой ли път съдебната власт произнася осъдителна присъда или пък отменя неправилно решение на директорката на ПГЕЕ-Пловдив?

2.) Правомерно ли е разноските за обезщетения за нанесени неимуществени щети на жертвите, за глоби, за адвокатски възнаграждения и прочие за тази поредица от нескончаеми съдебни дела, заведени срещу директорката на ПГЕЕ-Пловдив, да бъдат поемани от бюджета на училището, т.е. да бъдат плащани от нас, данъкоплатците?

3.) Не е ли по-естествено тия пари да ги плати от собствения си джоб самата съгрешила, самата ръководителка, която е известна най-вече с толкова многото погрешни решения, които след това съдът отменя като неправомерни, неправилни и незаконни?

4.) Какви организационни изводи възнамерява да си направи ръководството на МОН, което е назначило г-жа Анастасова на този отговорен пост, след като се стигна до тази ситуация съдът толкова често да отменя неправилно взети от нея решения?

5.) Дали ръководството на МОН все пак не е поне малко обезпокоено, че на тази база може да се направи логичния извод, че най-вероятно и много други решения на въпросната директорка, придържаща се към такъв анахроничен, авторитарен и волунтаристичен стил на ръководство, също са неправилни, също нанасят вреди на училището, нищо че не са били обжалвани по съдебен ред?

6.) При това положение готово ли е ръководството на МОН да продължи и занапред управленския директорски мандат на г-жа Анастасова, не е ли по-разумно той да бъде предсрочно прекратен?

7.) Правена ли е изобщо някаква атестация на г-жа Анастасова като директор, защо резултатите от нея не са публично огласени?

Като данъкоплатци настояваме тези изводи на МОН да бъдат публично огласени в най-скоро време. Също така държим да бъдат подобаващо наказани и длъжностните лица от РИО-Пловдив, които покровителстват въпросната ръководителка и не сториха нищо с оглед да спрат произвола й.

Ние, гражданите, които сме силно обезпокоени от тази фрапантна история с ръководството на ПГЕЕ смятаме, че изпълняваме своя човешки и граждански дълг като Ви задаваме тия важни и необходими по нашата преценка въпроси. Много държим да ни информирате за предприетото от ръководството на МОН по посока на решаване на визирания проблем - и то в най-скоро време.

10 ноември 2015 г.

(Предлагам да изпратим подписката до МОН на тази все пак историческа дата, това има и известен символичен смисъл!)