ДА СПРЕМ УБИЙСТВАТА ПОРАДИ ЛЕКАРСКА НЕБРЕЖНОСТ

 

До Президента на Република България

    Министър- председателя

   Министъра на здравеопазването

    Председателя на Ннародното събрание

    Председателя на парламентарната комисия по здравеопазването

 

Ние, гражданите на Република България, се обръщаме с призив за незабавна промяна на съществуващата здравна система, която се нуждае от спешни промени, за да достигне европейско ниво. Здравеопазването винаги е било сред най-трудните ресори за всяка власт, защото по здравето се вижда как управляващите се грижат за нацията. Неслучайно новото правителство го обяви за един от своите приоритети, но проблемите натрупани с години, продължават.

Ще се опитаме накратко да формулираме някои от най- значимите проблеми според нас в здравеопазването, които ако  не бъдат решени в най-скоро време, то ще изпадне в организационен и финансов колапс:

1. Недофинансирането на здравната система. Трябва да се заделят поне 6%, и дори 8% от БВП, за да се доближим поне малко до страните от ЕС.

2. Реално остойностяване на медицинските дейности, метод на финансиране на болничната помощ, който дава възможност за източване на касата и променя националната здравна статистика.

3.Създаване на система от критерии за оценка на болници, вкл и клиники, според качеството на предлаганите услуги. Критериите да са реални, а не формални, и да се изпълняват. Сертифициране и периодична атестация на лекарите.

 4. Адекватно и диференцирано заплащане на лекарите и медицинските сестри, според квалификацията им. Задължително поне веднъж през годината да преминават през курсове за опресняване и повишаване знанията.

5. Избора на лекарски екип да бъде безплатен.

6. Справяне с очертаващия се остър кадрови дефицит на педиатри, патологоанатоми, анестезиолози, онколози, медицински сестри, на които трябва да се намали обучението от 4 на 3 години. Да се увеличи броят на специализациите. Да се наблегне на качеството на обучение в учебните заведения и особено при практическите упражнения.

7. Да се наблегне на реформирането на “Спешна помощ”. Адекватно заплащане на лекарите и поне два пъти в годината задължително да се провеждат обучения с цел подобряване квалификацията.

8. Да се спре отлива на общо практикуващи лекари от селата, като се дават допълнителни материални стимули. 

 9. Грубото, бездушно и безчовечно отношение на лекари и медицински сестри към пациентите, без никакво състрадание и уважение към болката и живота им, често пъти с накърняване на достойнството да се санкционира.

10. Възстановяване на обществения фонд за социално слаби граждани, да се разшири достъпа до него и гарантира правото на медицинско обслужване и на здравно неосигурени.

11.Създаване на гаранционен фонд за обезщетения на увредени пациенти и адекватни застраховки професионална отговорност на лекарите.

 12. Създаване на електронно здравно досие на пациента, задължително за попълване от всички лекари при всеки преглед и изследване с нива на достъп, без право на редактиране. Т.нар. електронна здравна карта.


13. Създаване на електронен регистър на бременните и ражданията, като се създадат възможности за от лайн консултации. Анализ на статистиката на недоносени деца и засилване на превенцията.


14. Коренна промяна на съществуващата система на съдебно медицинска експертиза. Създаване на регистър на медицинските инциденти, описване на лекарските грешки. Създаване на независима институция за разследване на медицински инциденти, с включване в състава й на специализирани прокурори и независими експерти.

14. Създаване на лекарска камара с незадължително членство с цел намаляване на лекарските грешки.


15. Премахване на монопола на НЗОК чрез създаване на други фондове на принципа на застраховането. 

 16. Неправилно нормативно са елиминирани съсловните организации от договорния процес със здравната каса.

 17. В здравеопазването има противоречия в различните нормативни актове. Законът не позволява да се отказва лечение на пациент, а в същото време се налагат регулативни стандарти в извънболничната помощ и лимити в болниците. Публичният ресурс не достига, а няма механизми, по които да се ограничат разходите, така че да не страдат пациентите.

18. Отменяне или чувствително намаление на ДДС върху лекарствата.