За запазване на съдържанието и структурата на учебния материал по математика в 7. и 8. клас

Коментари

#1

Подписвам петицията, защото от графиката е ясно, че броят на учениците, получили от 95 до 100 точки е най-голям в сравнение с всеки друг интервал от 5 точки. Освен това се вижда, че ако искаме да се получи нормално разпределение ще трябва да свалим учебното съдържание до ниво 4. клас

Илиана Цветкова (София, 2020-07-31)

#2

Подписвам тази петиция, защото математиката в образованието трябва да носи истинност, да учи децата да си подреждат мислите и да разкрива хармонията на света, в който живеем. Изваждане и преместване на материал наподобява смесването на боите върху палитра. Математиката трябва внимателно и грижливо да бъде подредена и представена на децата, за да се постигнат целите в развитието им.

Румяна Караджова (София, 2020-07-31)

#5

Подписвам, защото мисля, че учебните програми по математика за 7. и 8. клас са добре структурирани и учебното съдържание е в съответствие с това, което световната математическа общност приема, че учениците на тази възраст би трябвало да научат. Ако се налагат промени в учебното съдържание, те би трябвало да са теоретически и практически много добре обосновани и да се правят от специалисти, които разбират от създаване на учебни програми.

Кирил Банков (София, 2020-07-31)

#8

Подписвам, защото промените в учебното съдържание по математика засягат пряко и обучението по природни науки.

Борис Толев (София, 2020-07-31)

#13

Подписвам петицията, защото изваждането на предложените теми от учебното съдържание по математика в седми и осми клас би довело до нарушаване на вътрешнопредметните и междупредметните връзки.

Илия Костов (София, 2020-07-31)

#14

Подписвам се, защото предложените промени влошават качеството на образование и в частност математиката.

Анелия Господинова (София, 2020-07-31)

#15

Не съм съгласна “летвата” с изисквания, по значими предмети като математика и БЕЛ, да пада все по-надолу. Накрая просто трябва да я поставите на земята.
Няма как да се изгражда силна и просперираща нация със слабограмотни хора. В света на дигиталното бъдеще, което предстои, ще има два типа хора - такива, които направляват машините и останалите хора, направлявани от машините.
Бих искала моите две деца да бъдат от първия тип.

Николинка Георгиева-Коприщенова (София , 2020-07-31)

#16

Подписвам, защото съм съгласен с всичко, отразено в нея.

Димитър Димитров (София, 2020-07-31)

#19

Обучението по математика следва своята вековна логика,когато тя непрекъснато се нарушава, последиците за другите науки са необратими

Светла Дренска (София, 2020-07-31)

#23

Не виждам необходимост от промяна, още по-малко без задълбочен анализ за дълъг период от време и широко допитване до професионалната общност...

Todorka Syarova (София, 2020-07-31)

#25

Съм съгласна.

Лидия Гавраилова (София, 2020-07-31)

#28

Споделям напълно мотивите в предлаганото писмо до МОН, което се обявява против предлаганите от МОН съкращения на материала. Писмото е много добре аргументирано с конкретни примери.
В допълнение към това писмо, бих искал да изразя и свое мнение. Считам, че е недопустимо само една дирекция или екип от специалисти от МОН да предлагат някакви промени в учебните програми по математика, физика и други природни науки. Наложително е това да става и след включването в дискусията на каквито и да е промени и на съответните академии, ВУЗ-ове и други образователни институции от сферата на висшето образование. Последното би означавало, че ПРЕДВАРИТЕЛНО, преди МОН да предлага каквито и да е промени в учебните програми, тези научни институции би следвало да заявят ЯСНО и НЕДВУСМИСЛЕНО, кои основни понятия и знания са АБСОЛЮТНО НЕОБХОДИМИ да присъстват в учебните програми за основните основно и средно образование по всички природни науки, така че впоследствие да се осигури плавен и успешен преход към висшето образование. Конкретен пример- щеше ли да се стигне до опити за премахване на понятието "вектор" от учебните програми, ако например ВИАС (Висшия Институт по архитектура и строителство) беше заявил, че познаването на това понятие е ОБЕЗАТЕЛНО необходимо за един бъдещ строителен инженер, квалификацията на когото зависи от овладяването на дисциплината "статика", която се основава именно на понятия и умения за боравене с понятия като "вектор" и други.
Второ, известен е фактът на отпускането от МОН на немалко средства за т.н. "обучителни програми" за нуждите на средното образование, като е известно също, че тези средства за научни институции като БАН попадат в ръцете на хора, приближени на ръководствата на съответните институти в БАН. Ето защо, необходима е кардинална промяна на системата за отпускане на тези средства, за да попаднат те в ръцете на компетентни специалисти, доказали с предложени от тях проекти (оценявани не от научните съвети на съответните институти, а от комисия от МОН и други институции) относно това какви нововъведения да намерят място в образователните програми.
Трето, при наличие на някакъв обществен орган от специалисти не само от МОН, но и от другите образователни и научни институции в РБ, необходимо е да се разгледат подробно какви са европейските и световни образователни стандарти, какво задължително се изучава в училищата в Европа и т.н. Последното би означавало,че в никакъв случай не трябва да се премахват тези основни елементи от образователната програма за основното и средно образование в РБ, които са залегнали в европейски и световни образователни програми. За съжаление, поне за настоящия момент не е известно учебни помагала в областта на природните науки за средното и основно образование в РБ да са съставени в рамките на съвместни образователни програми с реномирани училища в Европа. Този проблем, разгледан в контекста на висшето образование, в България вече е получил някакво развитие- пример за това е т.н. "инженерен факултет" в Техническия Университет (ТУ) в г. София, дипломите от който (макар и само за няколко специалности) се признават не само в България, но и в Германия. За съжаление обаче, аналогични примери за сферата на основното и средно образование липсват. Неслучайно също в цитираната "НАРЕДБА № 5 от 30.11.2015 г. за общообразователната подготовка" ВЪОБЩЕ НЕ Е ЗАЛЕГНАЛА тезата за съгласуване на националните образователни стандарти с европейските и световните стандарти . Наложително е това да се уреди още в чл.1 на тази наредба, което би гарантирало, че българските ученици биха имали най-малкото същите познания, както и техните връстници от Европейските страни.

Богдан Dimitrov (София, 2020-07-31)

#30

Съгласна съм с изложените аргументи. Учителите, които организират тази петиция имат огромен практически опит и Министъра трябва да се съветва точно с такива учители.

Величка Жулева (Пловдив, 2020-07-31)

#36

Подписвам, защото съм съгласна с петицията.

Albena Petrova-Tsocheva (София, 2020-07-31)

#46

Подписвам, защото считам, че механичното изваждане на раздели и облекчаване на материала само ще влоши качеството на обучение на учениците не само по математика, но и по всички природни науки.

Линка Минчева (София, 2020-07-31)

#51

Подписвам защото съм съгласна с мнението на колегите

Мариана Йорданова (Казанлък, 2020-07-31)

#63

Да съхраним доброто българско образование

Христина Георгиева (Габрово , 2020-08-01)

#67

Математиката не е механичен сбор от понятия, знания и прочие, че по усмотрение ей тъй да се махат "основни тухли", не се ли замислиха, че така ще се наклони, ако не падне дори "сградата"... Да не говорим за останалите човешки дейности, в които математиката е основен инструмент...

Мариана Ненова (София, 2020-08-01)

#71

Съм учител.
Няма смислено обяснение за поредните промени в материала по математика.

Малинка Петрова (София, 2020-08-01)

#72

Подписвам в подкрепа по принцип, като не-специалист в областта, защото подобни проблеми се появяват и в хуманитарните културно-образователни области, въпреки че им е присъща друга процесуална логика.

Людмил Попов (София, 2020-08-01)

#73

Подкрепям писмото

Кръстьо Скачков (София, 2020-08-01)

#78

Подписвам, защото съм против осакатвването на образованието на децата от некомпетентни хора

Gergana Radeva (София, 2020-08-01)

#81

Напълно съм съгласна с изложените факти в петицията. В допълнение искам да кажа, че не е приемливо по учебен предмет, който се изучава 2 часа седмично да провежда НВО в Х клас

Петранка Никова (Кюстендил, 2020-08-01)

#87

Подписвам, защото искам последователно да се усвоява учебното съдържание.

Мария Лилкова (София, 2020-08-01)

#91

Подкрепям гореизложеното.

Nadq Nikolova (Бургас, 2020-08-01)

#92

Не съм съгласен с броя часове

Тихомир Костовски (София, 2020-08-01)

#93

Подписвам, защото абсолютно съм съгласна с написаното от колегите в Петицията.

Мария Арабаджийска (София, 2020-08-01)

#101

Подкрепям!

Ели Ралева (София, 2020-08-01)

#109

Не може да продължава осакатяването на учебните програми. На думи природните науки бяха приритет. На практика нивото почти винаги се смъква. Съжалявам, че при голямото орязване на материал в учебните програми по физика си мълчах. Оствака!

Георги Александров (София, 2020-08-01)

#112

Подкрепям колегите.

Елена Димитрова (Смолян, 2020-08-01)

#114

Подкрепям позицията на колегите от СМГ като учител и като родител.

Ани Атанасова (София, 2020-08-01)

#116

Не съм съгласна с готвените промени.

Miryana Mihailova (Варна, 2020-08-01)

#120

Споделям мотивите, изложени в писмото.

Катя Генова (София, 2020-08-01)

#126

Подписвам по няколко причини:
- За пореден път се готви закон, при който съставителите са се вторачили в една цел и изпускат всичко останало, което ще се повлияе от промяната;
- Разбираемо е за мен, че има ученици, за, които материалът е непосилен, но не всички са такива и една уравниловка ще окаже негативно въздействие върху наоредналите, които са бъдешите умове на нацията.
- Ако все пак се приеме законът, то нека се предвидят изключения за МГ и ПМГ.

Христо Марков (София, 2020-08-01)

#136

Имам доверие на хората, които са изготвили петицията и уважавам тяхното експертно мнение. Също така, положих усилия да се запозная в детайли с предложените промени.

Станислав Манилов (София, 2020-08-01)

#141

Доверявам се на професионализма на учителите

Илияна Бенчева (София, 2020-08-01)

#146

Подписвам, защото напълно подкрепям.

Емил Карлов (София, 2020-08-01)

#150

Не смятам, че промяната на учебното съдържание по математика в 7 и 8 клас ще бъде от полза за децата. Ще бъдат нарушени междупредметни връзки и ефектът на финала би бил отрицателен. В страни като Румъния и Германия голяма част от материала в 8 клас по българската програма се изучава още в 7 клас. Нека да останем поне малко конкурентноспособни спрямо другите държави. Необходимо е да бъде увеличен броя на часовете и в двата класа с 2 часа.

Нели Хинова (София, 2020-08-01)

#152

Подписвам, защото вярвам на тези дългогодишни преподаватели!

Динка Александрова (София, 2020-08-01)

#158

Съгласна съм с изложеното в петицията.

Мариана Алексиева (Варна, 2020-08-01)

#163

Смятам че математиката учи на много повече от просто смятане и обучава по-здравомислещи граждани

Теодор Диков (София, 2020-08-01)

#164

Съм съгласен с изнесеното.

Кънчо Кънчев (Дофия, 2020-08-01)

#166

Подкрепям пълното и аргументирано изложение на колегите.

Маринела Филипова (Плевен , 2020-08-01)

#176

смятам, че е редно да се запази

христо спасов (софия, 2020-08-01)

#179

Считам, че всяка промяна в разпределението на учебното съдържание трябва да е смислена и да носи послание.

Даниела Петрова (София, 2020-08-01)

#186

Подписвам, защото МОН вече запозна да прекалява с тези експерименти и проучвания от които най-много страдат нашите зеца! Оставка!!!!

Ивайло Иванов (Силистра, 2020-08-01)

#189

Съгласна съм с авторите. Има алтернативи за облекчаване на учебната програма без да нарушават структурата на изложението и логиката в последователността му. Увеличаването на часовете също е необходимо. Когато нещо е трудно, трябва да му отдадем повече време и усилия, за да го усвоим. Обучението по математика възпитава и в тази посока.

Мария Калоянова (София, 2020-08-01)

#190

Подписвам, защото образованието е най-важно след възпитанието на един човек. Бих искала отново България да е на едно от първите места в света по образованост.

Ивалинка Станчева (Долна Митрополия, 2020-08-01)

#194

Точно тези учители, създали петицията, най-добре знаят как да се прави обучение по математика в България.

Станко Йорданов (София, 2020-08-01)

#197

Разбирам как тези промени ще нарушат логиката на материала и ще затруднят разбирането на математическите понятия и разсъждения.

Кристине Бягдасарян (София, 2020-08-01)



Платена реклама

Ще рекламираме тази петиция на 3000 човека.

Научете повече...