За повече нова българска музика в родния ефир

Quoted post


Гост

#9 За повече нова българска музика в родния ефир

2012-09-21 14:43

Има нещо много важно, което трябва да разберете. Музиката е бизнес. Медиите са бизнес. Взаимоотношенията между тях също се основават на взаимен интерес.В това няма нищо романтично. Нито една медия няма да допусне 60%(примерно) само българска музика защото ще си изгуби аудиторията. А тя от това печели. А освен, че печели плаща данъци и създава работни места. От другата страна са музикантите, които търсят поле за изява и среда, в която да се развиват. Средата им се изгражда на основата на качеството на продукта, който създават, а полето на изява на основа на активността на артиста (групата).
Или казано с по-прости думи, ако имаш качествен продукт и се научиш да го представяш умело няма да ти се налага да разчиташ на медии. Те от своя страна ако имат достъп до такава качествена продукция сами ще я излъчват за да повишават рейтинга си. Но както е казано по-горе все пак от някъде трябва да се започне и защо да не е с качеството на продуктите.

А колкото до това, че държавата трябвало да се намеси аз ще попитам, кой е държавата? И защо за държавата се говори в трето лице?

Отговори

Гатев

#10 Re: За повече нова българска музика в родния ефир

2012-09-23 04:44:13

#9: - За повече нова българска музика в родния ефир

Само, че това е грешно!

1. Музиката е бизнес - да. Но има една голяма разлика с другитр бизнеси... тук предлагането създава търсене, а не обратното. Пример -  някой може ли да обясни скорошния хит Crazy Frog - една анимационна жаба, дето бръмчеше. Еми наляха пари, завъртяха я в цял свят и готово. Музикални достойнства на този продукт=0 ...

2. Да - медиите ще са против. От разговорите ми с колеги от други държави и там са били против. Първоначално е имало малко лутане насам натам, но в последствие местните продуценти са започнали да плащат на медиите същите пари за ротации каквито са плащали и американските, защото са започнали да печелят.

3. Качествен продукт в България има повече от колкото всеки тук може да си помисли. Пример - бях ДиДжей (не ми е това работата по принцип) на едно интересно парти. Обявихме, че ще пускаме българска музика появила се през последните 10 години. Без поп, рап, електроника и чалга... първите три, защото не ми е там компетенцията, последния стил е ясен :) Та бях планирал някакви 3 часа примерно... партито продължи 7 часа!!! Аз не повторих песен, почти не повтарях група, имаше много предложения от хората - пусках от вибоксове, ютубове, майспейсове, фейсбукове и т.н. ... следя сцената и дори аз се изненадах.

 

Поуката е, че... пак казвам - да има много неща за оправяне, но разберете - в тази среда в момента, музикант да изкара пари без медии може само на кораб или в хотел из разни богати пустини. Не откриваме топлата вода. Тук не можем да се мерим с джобовете на големите продуценти, за да купим част от ефирното време... и не се заблуждавайте, че медиите следят и пускат евентуални хитове... не - каквото се спусне, такова се пусне.

Петър Иванов
Авторът на тази петиция

#11 Re: За повече нова българска музика в родния ефир

2012-09-24 12:13:58

#9: - За повече нова българска музика в родния ефир

Подкрепям Гатев и не само защото сме приятели и свирим в една група - много пъти сме имали коренно противоположни мнения.

Трябва да се създаде среда, а държавните институции са тези, които сме избрали, за да създават благоприятен бизнес климат във всички сфери. Аз лично не искам сега медиите да почнат да пускат българска музика, защото някой ги опритиска. Естествено, че ще има недоволни. Тук не говорим за 60% българска квота. Ако се направят промени в законодателството, ще се направят проучвания и специалистите ще кажат какъв процент е нормален за България. Понякога трябва да се налагат правила, за да се завърти една машина. Последните години ние само гоним инвестиции, вместо да ги привличаме. Знаете ли, че ние от 6 години не сме си търсили парите за авторски права. Един път, когато разговарях с представител на мюзикаутор, той обясняваше, че мониторинг не се прави, а се вземат списъци от медиите на доверие, защото за да се прави мониторинг, са нужни 2 млн. за закупуване на софтуер и изгртаждане на база данни. От парите, които те събират и разпределят след това, за българска музика се отделят (ако не се лъжа 5%). Съответно сме много правоносителите и накрая на годината вземаме суми, които са твърде нищожни. Така че ако това са сдружения на музикантите и ако всеки се откаже от дяла си за една или две години, и ето ти пари за база данни и софтуер. Когато може да се направи качествен мониторинг, може и да се следи всичко. (Това бепше малко офтопик).

Нуждата от промяна в законодателството е, за да се създаде благоприятна среда за музикален бизнес. Да не би да искаш да ми кажеш, че ако радиата и телевизиите ще фалират, и ще уволнят персонала си, а българите ще започнат да слушат западни ради. Тази логика е глупава. Идеята на закона е, да е е еднакъв за всички. И съответно, когато това се случи, групите и изпъолнителите юе виждат смисъл в това, което правят и ще започнат да записват в студия. Студията ще изнемогват и ще наемат още персонал, ще се създадат нови и т.н. Според мен това е правилната логика.

И мисля, че още нещо много важно ще се случи - ще има конкуренция, защото тогава популярните изпълнители няма да са 10, а ще са двеста. Други ще се опитват да изплуват, ще започнат да се правят качествени записи.

Знаеш ли защо не харесвам български Хип Хоп или по-голяма част от него. Защото тази музика се записва в домашни условия. Съответно на изпълнителите им излиза почти без пари. Те нямат почти никакви инвестиции, а после претендират за слава, без да създадат качествен продукт. Слушай някоя западна или отвъдокеанска Хип Хоп банда, гледай концерти - изпълнителите използват живи музиканти и съответно качеството на продукта е на висота. Това нещо ще се случи в България, само ако има конкуренция. Ние също искаме да работим в конкурентна среда - искам хората да сравняват качеството на музиката ни с други български изпълнители, а не със световни...