Подписка за запазване на обучението от 5-ти до 7-ми клас в МГ


Гост

#876 Re: Re: Re: Re:

2012-03-11 18:33

#874: - Re: Re: Re:

А кой да ги определи тези добрите? За едни родители учителите, пишещи по-високи оценки (незаслужено), са по-добри, за други – по-взискателните са по-добри. Учениците като цяло май харесват преподаватели, които не изискват много от тях, при които може да се преписва... Строгите и взискателни учители не са на почит.

 


Гост

#877 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-11 18:44

#875: - Re: Re: Re: Re: Re:

Да, не е работа на училището. Малко двусмислено е написано в предишния ми коментар, за което се извинявам. Има си процедури и те не са тромави!

А това ИЛИ сега го чувам. Че то в такъв случай пак няма да е обикновено средно училище? Нещо не се връзва! Може би специализирано, като тези по изкуствата и спорта...

 


Гост

#878 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-11 18:56

#877: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Това ИЛИ е може би най-важното нещо, постигнато в преговорите, заедно с разрешението децата да се приемат с подбор. Не можело да е изпит, но с резултатите от няколко състезания - ставало.Та то и това беше главното - прием след 4 клас с подбор. От там нататък капан може да бъде някакво орязване на часовете по математика. За съжаление те се определят с образователни стандарти. Въпросът с образователните стандарти обаче ще бъдат приети...някога.


Гост

#879 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-11 20:10

#878: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Според мен приемът без изпит е нещо твърде несериозно. Резултат от състезания, да, МГ- Варна ги правят както трябва (в сградата на МГ, със свои квестори), но дали навсякъде е така? Каква е гаранцията, че батко няма да отиде с четвъртокласника на състезание и да му реши задачките. Възможно е да бъдат приети деца без какъвто и да било талант, а под чертата да останат по-добри от тях. Навсякъде е различно. За много от ръководствата на МГ децата са само пари (от делегираните бюджети) и никой не се интересува от качеството, а единствено от количеството.  За приема в МГ след 4-ти клас само по документи  да не говорим! По какво в този случай МГ се отличава от едно ОУ или СОУ? МГ сами ще се затрият, ако продължават така.


Гост

#880 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-11 20:21

#879: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

По закон училищата (не само МГ) не могат да правят прием на база "проверка на способността", което означавало един изпит. В момента МГ-тата, за да не бъдат уязвими, правят прием на базата на няколко състезания (не изпити - за МОНМ имало разлика между двете) или на база документи (в малките градове).

МОНМ са поели ангажимента в държ.образователни стандарти да разпишат, че бъдещите мат.училища ще могат да приемат след 4-ти клас на база регламент, определен от училищата, включващ резултати от нац., регионални и други състезания. (това, че ще приемат след 4-ти клас ще го пише в закона, а регламента - в стандартите).


Гост

#881 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-12 10:43

#880: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Регламентът за прием, според мен, би трябвало да се определя от МОМН и да е един и същ за всички училища. Никакъв прием по документи! Който иска прием по документи, да отива в ОУ или СОУ! Състезанията, влизащи в рейтинга, да се провеждат в МГ, с външни квестори, предварително изнесени списъци за настаняване по зали, в залите с четвъртокласници да няма големи ученици. Да се определи (предварително) и някакъв минимален рейтинг, който трябва да постигнат кандидатстващите.  Ако по този начин няма достатъчно кандидати, просто няма да се сформира паралелка. Това ще е и стимул за децата да се трудят повече, ще е гаранция, че в МГ влизат само деца с математически талант. "Пълнежът" изроди много МГ и ги превърна в обикновени училища. Само 3-4 са МГ, които са наистина такива.


Гост

#882

2012-03-13 20:46

За какви училища за "надарени деца" говорите? Ами погледнете резултатите от изпитите след 7-ми клас по математика в МГ! СМГ, МГ-Варна, ПМГ-Бургас са едни добри изключения! В ПМГ-Монтана от 26 ученици само 6 имат отлични оценки на изпита по математика (без нито една 6)! Има и дете с 4. И това на изпит, еднакъв за всички училища! А какво остава за по-високо ниво? Така е и в почти всички МГ в градове под 180-200000 жители. Какво им е надареното на тези деца? Може ли за 5-6 деца от випуск да съществува "специализирано училище за интелектуално надарени деца"? Откъде да дойдат останалите 20 деца? От София, Варна, Бургас ли?

Гост

#884

2012-03-14 16:22

Фен съм Ви!

Гост

#885

2012-03-14 16:30

Смятам, че учениците имат право да получават по-разширено образование по математика отрано. Все пак тенденциите в съвременното образование са за професионално ориентиране от ранна възраст.

Гост

#886

2012-03-14 17:07

на кой ли "умен" министър пак му се занимава с глупости вместо да вземат да направят нещо за развитието на обучението те само го съсипват...

Anonymous

#887

2012-03-14 17:19

Всички ученици имат право да получат квалифицирано образование. Независимо от своята възраст има доста умни деца и те имат право да бъдат обучавани от квалифицирани учители по математика толкова колкото и по - големите от тях.

Исмаил Острилски - Говорител на випуск 1996 при УП на ПМГ Благоевград

Гост

#888

2012-03-14 17:19

Bi bilo dobre te da budat zapazeni

Гост

#889

2012-03-14 17:21

ne sam saglasen

Гост

#890 LALALLA

2012-03-14 17:22

Az sam da ne se ZAPAZVAT

Тази публикация е изтрита от своя автор. (Покажи подробности)

2012-03-14 17:25



Гост

#892 Re: LALALLA

2012-03-14 20:48

#890: - LALALLA

Пишете на кирилица, а не като SMS неандерталец/ка....


Гост

#893

2012-03-15 07:27

Поредното недообмислено...На ЕС не му трябват образовани българи(сещате се ...)

Гост

#894 Re:

2012-03-15 12:00

#893: -  

 ЕС иска нископлатена работна ръка ...обслужваща сфера. Кой както иска да го разбира...


Гост

#895 Re: Re:

2012-03-15 12:27

#894: - Re:

И какво ще се промени, ако приемът е от 8-ми клас? По-малко образовани ли ще са българите? Колко от тези българи, завършили елитни западни университети, са учили от 5-ти клас в МГ? Единици, предполагам. Болшинството от учещите в чужбина са завършили ЕГ? Може би искате да кажете, че те са отишли в ЕГ, след като от 5-7 клас са учили в МГ? Да, има и такива, но те са един малък процент (около 8-10%). Ами, ако е така, то значи, че те не са отишли в МГ в 5-ти клас да развиват математическия си талант, а по някакви други причини. Защо тогава да има прием в МГ в 5-ти клас? Да се подготвят децата за изпита след 7-ми клас ли? В такъв случай МГ са някакви подготвителни училища, а не гимназии за развиване на математическия талант на децата! Точното им име тогава е СОУ за подготовка за изпита по математика след 7-ми клас. В големите градове е различно – там повечето от децата остават в МГ (около 60%). Има МГ обаче, в които след 7-ми клас остават не повече от 20-25% от учениците, като голяма част от тях не са приети поради нисък бал в ЕГ и затова остават в МГ. Погледнете с какви балове се влиза в почти всички МГ в 8-ми клас и с какви в ЕГ! Не бива да се изхожда от постиженията и резултатите от НВО само на една или 2-3 МГ в страната. СМГ и МГ-Варна са се доказали като МГ с високо ниво на подготовката по математика. Не навсякъде е така – резултатите от олимпиади, състезания, НВО и ДЗИ го показват. Прием да, но само в доказалите се МГ! Ако процентът на оставащите след 7-ми клас в МГ ученици е под 50%, да не им се разрешава прием от 5-ти клас. Така тези МГ ще бъдат принудени да подобрят материалната си база и нивото на подготовката по математика, за да бъдат желани от повече отлични ученици след 7-ми клас. Децата ще спечелят от това. Делегираните бюджети трябва да бъдат премахнати – те не са стимул за по-добро образование, а напротив.


Гост

#896 Re: Re: Re:

2012-03-15 13:58

#895: - Re: Re:

Не пишете глупости по теми от които нищо не разбирате


Гост

#897 Re: Re: Re: Re:

2012-03-15 14:59

#896: - Re: Re: Re:

И сте сигурни в това, че нищо не разбирам? Такива са фактите! Може би не ви харесват, но аз нямам нищо общо с тях!

Пишете по-грамотно! Животът не е математика само!

ПАИСИЙ

#898 ВИК ЗА СПАСЕНИЕ

2012-03-15 20:15

МЛАДИ ХОРА! НА ВАС БЪЛГАРИЯ РАЗЧИТА!

НЕ ПОЗВОЛЯВАЙТЕ БЪЛГАРСКАТА ИСТОРИЯ ДА БЪДЕ ЗАТРИТА !
НЕ ПОЗВОЛЯВАЙТЕ БАТАК ДА СТАНЕ МИТ.НАРОД БЕЗ ИСТОРИЯ И КУЛТУРА Е ОБРЕЧЕН НА ОБЕЗЛИЧАВАНЕ!

подкрепете Петицията до Юнеско за Опазване и Вписване в списъкана Юнеско на Църква-костница гр.Батак- БЪЛГАРСКАТА ГОЛГОТА! ПРИСЪЕДИНЕТЕ СЕ В СЪЩИЯ САЙТ НА АДРЕС:

www.peticiq.com/kostnica_batak

НЕ БИВА ДА ДОПУСНЕМ ИЗВЪРШВАНЕТО НА СВАТБИ И КРЪЩЕНЕТА НА ТОВА СВЯТО МЯСТО ПРОПИТО С КРЪВТА

НА 2000 НАЦИОНАЛНИ ГЕРОИ ДАЛИ ЖИВОТА СИ ЗА СВОБОДАТА НА БЪЛГАРИЯ!

ТОВА Е МАСОВ ГРОБ, А НЕ ОБИКНОВЕН ХРАМ! ЧЕТЕТЕ ДОПИСКИТЕ НА МАКГАХАН ОТ 1876Г., ЗАПИСКИ НА З.СТОЯНОВ. ПАЗЕТЕ ИСТОРИЯТА !

РАЗПРОСТРАНЯВАЙТЕ ПЕТИЦИЯТА.


Гост

#899

2012-03-16 19:56

Приемът след четвърти клас в МГ трябва да се запази.

Гост

#900

2012-03-17 09:42

DETSATA TRYABVA DA UCHAT V ELITNO UCHILISHTE