Подписка за запазване на обучението от 5-ти до 7-ми клас в МГ


Гост

#601 Re:

2012-02-28 10:22

#598: -

Да се развиват, нали за това има курсове, школи, специализирани училища! Кой им пречи на децата?


Гост

#602

2012-02-28 10:31

СМГ е престижна гимназия от години наред и аз лично бих искала да остане Гимназия, а не да се превръща в СОУ,ОУ или всякакви производни съкращения. :)

Гост

#603 Re: Re:

2012-02-28 10:37

#600: - Re:

СМГ немска паралелка е на първо място за миналата година , 91 Нег е на второ.


Гост

#604 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-02-28 10:49

#599: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Виждам, че се опитваш да показваш капчица интелигетност, но липсата на умението ти да разбираш какво четеш ти пречи, затова ще се повторя.

Първо не си ме разбрал. Като споменавам това, че не сам ходил на курсове, наблягам, че образованието е било достъчно добро, за да мога да влезна кадето си пожелая в София.

И си в много голяма грешка, че затова родителите искат да влезнат децата им в МГ-да пестят пари...

Браво на теб,че си си влезнал в университа! Явно си се потрудил. :)

Но тук говорим за 5-7 клас, а не 8-12. И в МГ нивото на самите ученици е повисоко отколкото в обикновенните училища. И пак ще повторя, че това не значи че като не си учил в МГ, няма да преуспееш. Не говорим за частни случаи, а за разликата в нивото на средностатистически ученик в МГ и в обикновенно училище 5-7 клас.


Гост

#605 Re: Re: Re:

2012-02-28 10:51

#603: - Re: Re:

Да, ама не! Говорим за ЕГ и МГ, а не за отделни паралелки. В СМГ, според статистиката, баловете в паралелките с АЕ са по-ниски и това води до намаляне на общия бал.

Четете внимателно, правете справка, анализирайте и тогава пишете!

Тук може да прочетете за последните 5 години – ами все едно и също – 91 НЕГ е №1:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=2994

http://www.kadedaucha.com/?id=1327&aid=3360

http://www.teenviewsofia.com/article/764/91-NEG-otnovo-parva-po-bal-

http://www.segabg.com/article.php?issueid=2746&sectionid=5&id=0001301

http://www.monitor.bg/article?id=298753


Гост

#606

2012-02-28 10:58

#2: -

А аз не разбирам какъв е проблемът да се пререгистрират тези училища и приемът в тях да бъде запазен след 4 клас? Нали не името гради имидж, а работещите в тези училища, техният опит и постижения.


Гост

#607 Re: Re: Re: Re:

2012-02-28 11:10

#605: - Re: Re: Re:

Не ти говориш за гимназии, аз говоря за паралелки!

Иначе си прав/а.


Гост

#608

2012-02-28 11:28

Надарени деца има във всяка област на знанието. Въпросът е да се даде ли на МГ да прави ранен подбор. Ще си изберат каймака, който "не става", да си заминава, има други гимназии. В тях не е разрешен "ранен подбор". Тук е мястото на закона, да даде равни права в образованието! Да не смесваме научните знания с изкуствата и спорта!

Гост

#609 Re:

2012-02-28 11:29

#602: -

Разбирам вашата любов към думата "Гимназия", но гимназиалното обучение започва след 7 клас. :) Още по-добре ще Ви разбера, ако бюджетът на МГ беше по-различен от този на СОУ, но за жалост това не е така. Тогава и аз бих искал да бъдат със статут на гимназии. На практика, обаче, с бюджет на СОУ е много трудно за тези  училища да се справят с безбройните състезания, по които се изразходват не малко средства. Тъй като тези училища имат изграден имидж, аз не виждам проблема с пререгистрацията им. По този начин ще се запази и приема след 4 клас, а няма да има и големи съкращения на учителите с добра професионална реализация.


Гост

#610 Re: Re: Re: Re:

2012-02-28 11:31

#605: - Re: Re: Re:  

 Toзи спор е безпредметен. Дори СМГ да е на 5 място пак е топ училище.

Но по закон приемът по училища Е ПО ПАРАЛЕЛКИ, а не по училища. В повечето училища се кандидатства за определена паралелка, а не за училището. Само в 91 НЕГ не е така от топ училищата.


Гост

#611 Re: Re:

2012-02-28 11:33

#609: - Re:  

 Юристите на МНП признаха, че проблем с пререгистрацията има. Т.е. не може да се направи бързо и леко, а трябва да мине много време - първо да се закрие СМГ и да се уволнят учителите, после да се учреди ново ОУ, да се назначат учители и...нещата гонели 2 години.


Гост

#612

2012-02-28 11:47

Ще бъда благодарен, ако посочите линк към тази новина на МОМН /надявам се, че със МНП визирате точно МОМН/

Гост

#613

2012-02-28 11:55

Ако наистина бъдат закрити тези паралелки,
Това означава ,че България иска да закрие единственото качествено неплатено образование.Това е нов опит да се опропасти Държавното образование. В МГ се дава Възмоност Най добрите Ученици да се съберат на едно място , и да получат по добра подготовка и да се развиват не само в областа на математиката .Докога Ще проваляме това което работи?

Гост

#614

2012-02-28 12:08

Не трябва да се променя нещо работещо.

Гост

#615 Re:

2012-02-28 12:17

#612: - Ще бъда благодарен, ако посочите линк към тази новина на МОМН /надявам се, че със МНП визирате точно МОМН/

За юристите на МОМН не знам, но самият министър е коментирал въпроса с улесняване на процедурата по пререгистрация.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012/02/24/1774293_ignatov_obeshta_ulesneniia_za_prestrukturiraneto_na/


Гост

#616 Re: Re:

2012-02-28 12:39

#615: - Re:

Тогава май няма никакъв проблем – улесняване на пререгистрацията, възможност от още по-ранна възраст да бъде открит и развит таланта на децата, отпада и необходимостта от ходене по курсове и уроци 3-4 клас. Едно име се сменя само, но като се погледне колко различни имена е носила през годините всяка от МГ... Успехите едва ли зависят от името. Автомобилните компании, създадени преди десетилетия и известни с едно име, като се обединят и си сменят името да не би да остават без клиенти?


Гост

#617 Re: Re: Re: Re: Re:

2012-02-28 12:48

#610: - Re: Re: Re: Re:

Никой не е казал, че СМГ не е топ училище. Обсъждаше се това, че интересът към ЕГ е по-голям.

А ако в едно училище има един ученик с висок бал (най-висок в целия град), а останалите са с 23-25, означава ли това, че училището е най-елитно? Не, разбира се! Гледа се средния бал за УЧИЛИЩЕТО. Една паралелка училище не прави.

То и в СМГ се кандидатства не за паралелки, а за профил (май имат 5-6 паралелки М/АЕ). За немската паралелка се кандидатства отделно, защото е само една.


Гост

#618 Re: Re: Re:

2012-02-28 12:57

#616: - Re: Re: Тогава май няма никакъв проблем – улесняване на пререгистрацията, възможност от още по-ранна възраст да бъде открит и развит таланта на децата, отпада и необходимостта от ходене по курсове и уроци 3-4 клас. Едно име се сменя само, но като се погледне колко различни имена е носила през годините всяка от МГ...

Пререгистрацията не е свързана единствено с промяна на наименованието на училището. В МГ и ПМГ има ученици в 8-12 клас. Тези деца са държали изпит, за да бъдат приети именно в профилирана гимназия. Какво ще се случи с техните дипломи?


Гост

#619 Re: Re: Re:

2012-02-28 13:26

#616: - Re: Re:  

 Министърът направи това изказване преди да се произнесат юристите. Линк няма, защото това заявление е от "кухнята", а не е публикувано някъде. То това не е и документ, че да се публикува.

А проблем има - от най-ранна възраст (1 клас) талант за математика не може да се открие. На тази възраст каквото и да е "сито" ще е вредно, защото ще отчете само с кое дете е работено удома.

Проблемът не е в името, това е най-малката грижа.


Гост

#620 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-02-28 13:28

#617: - Re: Re: Re: Re: Re:  

 Аз не съм видял осреднен бал за СМГ. Цифрата, която сте видели, най-вероятно е само за английските паралелки.


Гост

#621 Re: Re: Re: Re:

2012-02-28 13:30

#618: - Re: Re: Re:

Ще са издадени не от МГ или ПМГ, а от СМУ. Какво се е случило с дипломите на тези, които са били приети в СМГ, а училището е носело друго име при завършването им? Да не би да е имало проблем някакъв? Имаше такъв период, в който СМГ носеше друго име , но не си спомням точно кои години.

Училището пак си е профилирано, профилите са си същите, какъв е проблемът? Едва ли в средно математическо училище някой ще очаква да има профили "Дегустатор на храни и напитки",  "Английски език с втори чужд немски" или "Пиано".

Важно е какви са оценките в дипломата, профилите, а не точно наименованието на училището, което ще бъде написано на тези дипломи.


Гост

#622 Re: Re: Re: Re:

2012-02-28 13:35

#619: - Re: Re: Re:

А как в 107 ОУ в София са организирали това? Може да се почерпи от техния опит – приемът там е от 1- клас. След 7-ми клас децата кандидатстват в други училища – СМГ, НПМГ,.... На международно състезание есента на 2011 г. (май беше в Непал) единственият осмокласник от България, който е участвал, е учил до 8 клас в 107 ОУ. Спечелил е и медал от това състезание.


Гост

#623 Re: Re: Re: Re: Re:

2012-02-28 13:35

#621: - Re: Re: Re: Re:  

 Май не ставаше въпрос за името, а за вида на училището. Няма проблем, ако си влязъл в ВИИ, а си излязъл с диплома от УНСС. Но ако си влязъл в гимназия, а излизаш с тапия от СУ вече е друго.


Гост

#624 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-02-28 13:36

#620: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:

А нематематически паралелки има ли в СМГ?


Гост

#625 Re: Re: Re: Re: Re:

2012-02-28 13:38

#621: - Re: Re: Re: Re: Имаше такъв период, в който СМГ носеше друго име , но не си спомням точно кои години.

Аз си спомням по кое време беше. Нали не искаме да се връщаме пак към него? Или някой може би иска? ;)

И, да. Проблемът не е в името, а във вида на училището. По времето на ЕСПУ-тата, всички гимназии станаха такива, а не само МГ.