ПЕТИЦИЯ ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА „КЪЩАТА С ЯГОДИТЕ“

Свържете се с автора на петицията

Тази тема за дискусия е автоматично създадена с петицията ПЕТИЦИЯ ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА „КЪЩАТА С ЯГОДИТЕ“


Гост

#1

2015-10-20 09:23

Къщата е прекрасна, Златев спокойно може сда я запази за своя полза и за полза на града.

Гост

#2

2015-10-20 09:28

редно е да се запази малкото останало от културното наследство на София

Гост

#3

2015-10-20 09:56

Защото искам да се запази нещо красиво от историята на тази столица. И защото ми омръзна да се събарят културни ценности, които се заменят със стъклено-огледални правоъгълници.
Л. Лозанов

#4

2015-10-20 09:57

Сградата е едно от архитектурните бижута в този град. Нека оцелее.


Гост

#5

2015-10-20 10:11

защото ми омръзна, красивият ми град да бъде разрушаван.

Гост

#6

2015-10-20 10:29

Националното ни наследство не е само наше, то е на нашите деца и внуци! Нямаме право да ги лишаваме от него, водени от алчност и безотговрност!

Гост

#7

2015-10-20 10:34

Искам да се запази "Къщата с ягодите", защото тя е едно изключително бижу, шедьовър, който трябва да бъде съхранен за поколенията, защото е крайно време да спрем да рушим и обезличаваме столицата, защото не искам да се повтори стореното с Прошековата фабрика

Гост

#8

2015-10-20 10:40

Честичко минавам покрай тази красива, но запустяла къща.
Не знаех, че е наречена по този начин, но мисля, че може да се превърне в много приятен музей. По-важното в случая да спрем да губим от стойността, която носи за облика на София.

Гост

#9

2015-10-20 10:45

Надявам се да се спре едно безобразие.

Гост

#10

2015-10-20 11:02

Когато мутри са на "върха" на културата, трябва да се борим за културата с петиции. Отчайващо е.

Гост

#11

2015-10-20 11:15

Паметник на културата е АБСОЛЮТНО НЕЗАКОННО да се пипа, камо ли руши и бута!

Гост

#12

2015-10-20 11:21

Да съхраним в автентичния му вид архитектурното наследство на София и в качеството си на строителен инженер - конструктор.

Гост

#13

2015-10-20 11:23

къщата е прекраснА... просто е...

Гост

#14

2015-10-20 11:23

Искам си София. Толкова малко са ни старите сгради.

Гост

#15

2015-10-20 11:25

Долу ръцете алчни търгаши !

Гост

#16

2015-10-20 11:47

За опазване на старите сгради в градовете.

Гост

#17

2015-10-20 11:49

Искам някой ден да мога да покажа на децата си Къщата с ягодите не само на снимка.
Даниела Горчева
Гост

#18

2015-10-20 11:57

 Някои от точките в петицията са малко спорни, но най-важното е да се разбере, че гражданите на България няма да допуснат поредният архитектурен паметник ( от памет, тоест, нещо, съхраняващо паметта за поколенията преди нас) да бъде разрушен.
Докато същевременно измислени пропагандни "паметници" (тоест, монументи с цел подмяна на паметта) не се демонтират и стърчат със страшна сила насред София, българските действителни паметници изчезват пред очите ни. Долу ръцете от историческата памет на София! Оставка за виновниците за поредното безобразие. В  случая това са:  главният архитект на София Петър Диков, министъра на културата Вежди Рашидов и кметът на София Йорданка Фандъкова.


Гост

#19

2015-10-20 11:58

Защото живея стещу тази безценна къща. Защото София е роден град на мен, на родителите ми, на дъщеря ми. Държа на традициите, историята и градската култура. Да не разрешаваме на провинциализма и безродието да ни заливат.

Гост

#20

2015-10-20 12:03

Красива архитектура

Гост

#21

2015-10-20 12:14

Една от отговорностите ни като софиянци и българи е да запазим и предадем на поколенията красотата, която сме наследили! Независимо, че е частна собственост, обществто трябва да се пребори за съхраняването й!


Гост

#22

2015-10-20 12:27

Категорично съм ПРОТИВ събарянвто на къщата. Трябва да се покажат публично документите, които разрешават това и кой е    сложил подписа си под това, защото това нарушава българското законодателство, както и всички международни споразумения и документи, които защитават паметниците на културата. 

По същество обаче, в петицията има точки които нямат място в нея. Студенти и преподаватели от НХА да дават оценки и предложения - не мисля, че това ежтяхна работа. Точка три също е безмислена. Няма защо да се съпоставя цената на реставрацията с тази на ново построяване по зададен орегинал. Винаги реставрацията би била по - скъпа, но това няма никакво значение! Най - вероятно това е причината собственика да иска да събаря. Имаше и една безумна практика в годините, в която се одобри събарянето на подобни сгради, като се създадоха нови, много по - големи, модерни билдинги, които тук там имаха по някой елемент от старата къща, като гипсово корнизче например.
Точка пет също е абсурдна. Гражданско обсъждане на всеки паметник не може да има. Хората имат различен естетически вкус, не разбират естеството на консервацията и реставрацията и това ще доведе до хиляди противоположни мнения и още по - тромави процедури.
В тази държава има професионалисти. Има експерти по консервация и реставрация, архитекти, изкуствоведи и юристи, чиято работа е това да намерят най - доброто решение за един паметник. Ако те си вършат работата всичко ще е наред.
Трябва обаче прозрачност при възлагането на различни проекти, поръчки и т.н.т. На абсолютно всеки етап. Тук гражданите трябва да следят, за да се изкоренят корупционните практики в тази сфера.


Гост

#23

2015-10-20 12:59

Kyshtata e newerojatna. Wsichki takiwa sgradi trjabwa da se restawrirat i da krasjat Sofia. Sybarjaneto im e prestyplenie za pokolenija napred!

Гост

#24 Re:

2015-10-20 13:02

#22: -  

 Здравейте,

Не подценявайте качествата както на преподавателите и студентите, така и на гражданите. НИНКН и Министерство на културата също са пълни със специалисти, по Вашата логика всико би трябвало да е прекрасно ако си вършеха работата. По същият начин стоят нещата когато даден проблем се ограничи до подобна малка групичка от хора (специалисти).

И разбира се, че основно тези които имат усет към стойност и естетика, както и отношение, ще са тези, които ще са по- честите посетители и участници в подобен род обсъждане.

Според закона за културното наследство на България, собственикът на паметник на културата трябва да представи проект по какъв начин ще изглежда паметникът след реставрация или преизграждане. Едва ли в конкретния случай има такъв, което би било още едно нарушение. Това, както и именно заради прозрачността е необходима и точка три.


Гост

#25

2015-10-20 13:10

Безспорна архитектурна и културна ценност на София. Не заслужава да я превърнат в поредната кръчма с плазма.



Платена реклама

Ще рекламираме тази петиция на 3000 човека.

Научете повече...