Не на връщането на цигарения дим в заведенията

Quoted post

Гаден ПРОСТ Пушач

#1052 Тема

2012-12-14 16:58

Удивен съм, колко хора нямат и най-малко понятие, колко зле се отразява тази забрана на АБСОЛЮТНО всички !! Като оставим настрана факта, че се нарушава правото на човек да прави собствен избор, чрез насилствено приемане на закон, ограничаващ нормалния му начин на живот. Аз съм пушач и винаги съм мислел, че пушачите са по-нагли от непушачите, но чак сега виждам, колко съм грешил. Виждам чак сега, какво значи егоизъм и преди всичко, колко много хора могат да съберат 2 и 2 и да получат грешен отговор. Последиците от тази забрана са страшно разнообразни, но ще се опитам да изредя няколко (все пак няма да пиша книга по въпроса).
1. Най-човечното и най-много подминаващо се (породено от егоизъм естествено) - липсата на качеството на човек да се постави на мястото на някой друг. Представете си, че сте пушач (НЕЕЕЕ - не нападайте веднага !!! :) първо помислете !! Има ли някой право да ви казва дали да пушите или не, след като не е забранено със закон (ПАЗИ БОЖЕ) и след като се продават тютюн и цигари ??). Причините да станете пушач определено са МНОГO, но нека погледнем резултата: или сте от групата на тези, които пушат и искат да ги спрат (пак поради много причини, но по много наблюдения са преди всичко финансови) или от тези, които пушат и НЕ могат или НЕ ИСКАТ да ги спрат (пак поради страшно много причини). Хората от първата група или успяват, или не успяват (повечето не успяват, ако са здрави и не се налага да ги спрат поради здравословни причини). Много от тях съжаляват, че са започнали да пушат, но така или иначе не могат да върнат времето назад (човешко е да се греши и дори непушачите грешат понякога - нали така ? ;)). Представете си, че тези хора работят или по-точно са работели на места, в които е било разрешено пушенето и не са се оплаквали от това. В един момент правото и свободата им да пушат там е напълно премахнато (знам, че на непушач му е трудно да се постави в такова положение, но ако е достатъчно човек може и да опита) и Вие отивате да ви обслужи (естествено няма да сте в залата за пушачи (каквато има всяко хубаво заведение и за която е вложило доста пари, пак по закон, за да уважи клиентите си, които пушат и тези които НЕ пушат (често забравян факт !), защото там ще Ви бъде неприятно) - колко време ще му дадете да излезе навън (няма значение дали е студено или ужасна жега, както се вижда от много коментари на хора (които трудно мога да нарека хора де) за да изпуши една цигара (дори и на работниците по заведенията им се полага почивка, представете си ! :), но тя не се спазва) или няма да чакате много и или ще си тръгнете или ще се скарате, че се бави много. На мен наскоро ми се случи да чакам така (не в заведение), но не се развиках, защото знам какво е сега и какво щеше да бъде, ако е като преди, но не значи, че ми беше и приятно (по този начин да не би пък Вие, Господа и Дами непушачи, да ми вредите на мен ?? Да не би заради Вас да си губя времето допълнително ?? - но нека не минаваме чак в такива подробности - нали ?? :)) Сигурно много от Вас ще кажат, че мястото му не е там, че не трябва да работи това (а какво да работи ??), ще злобеете, ще ме псувате, защото съм пушач или пък ще кажете, че не Ви пука и да не е започвал да пуши :) и преди всичко ще злобеете заради това, че този човек е допуснал грешката да започне да пуши и не може да я поправи. Значи ли това, че той трябва да умре от глад и мизерия, като хипотетично го изхвърлите от работата му ?? По това може да се оцените доколко сте или човешки същества, или .... :) Иначе щяхте да си стоите в залата за непушачи, а той да си пуши в залата за пушачи и да не Ви бави изобщо :) простичко и ясно - без последици за някой. А ако дори сте толкова великодушни и му дадете време да пуши навън ! :) (какво великодушие е това, нали ? :)) и той се разболее (което на студено е много вероятно) и след това без въобще да е искал да разболее и Вас - по-добре ли ще Ви бъде (май забравяте тази подробност) ?? Така ще пострадате и Вие и той и всички покрай Вас :) Няма що - много е здравословно :) Така мога да Ви заразя и аз (след като не виждате никаква причина да не стоя навън на студа или жегата). А ако се разболея вината ще е само моя, защото вече няма зали за пушачи - нали така ??? :) Благодаря Ви предварително :)
На втората група пушачи (тези, които не искат да ги спират или НЕ МОГАТ) - Вие нямате абсолютно никакво право - дали по закон или морално - да им казвате дали да пушат и да се тровят или да не пушат (и пак да си се тровят де - защото навън въздуха не е от най-чистия и определено цигарите не са единствените замърсители). Нямате никакво право да определяте начина им на живот, след като той не би Ви повлиял, ако всеки спазва правилата и се съобразява с другия (а ако не го прави - Вие пък няма да успеете да го промените, дори и със закон :)). Тук вече най-много се открояват хората, които се опитват да диктуват техния начин на живот и принципи на друг - я малко се осъзнайте и понамалете командоренето и най-правилните Ви гледни точки (представи си !! :))
2. Всички слушат, че заведенията били пострадали. На Вас пука ли Ви, че са пострадали точно тези хора и места, които Вие посещавате ??? И до кога ще ги има ???? Интересува ли Ви, че много хора останаха без препитание ?? Пълни ли са сега заведенията, както беше преди ?? Вие напълнихте ли ги всички ?? След като фалират, Вие къде ще ходите ??? Ще стоите ли навън ?????? Поредният пример за огромен егоизъм, лошото е, че покрай него вирее и безхаберието... Имало било и хубави заведения, в които и преди не се е пушело - ами добре !! - ходете там де, какво Ви пречи ????? или пък Ви мързи ?? И понеже Ви мързи - всички останали трябва да се съобразяват с това - така ли ?? Заради Вашият мързел и непонятно желание да не искате да стоите в зали за непушачи - всичко останало да мре - така ли ?? Аз нямам право да пуша на места, в които е забранено пушенето, а Вие имате право да не искате да се пуши в обособени места, в които беше разрешено пушенето - така ли ??? И после ресторантьорите, видите ли, били така нагли да искат да се върне стария принцип. Господа и Дами, това не е наглост - това е борба за оцеляване !!! И на повечето от Вас въобще не Ви пука, което е жалка гледка и още повече показва доколко сте хора.
3. Икономическите последици - нещото, което се отразява на всички, не само на определена група от хора. В нашата държава бюджета, както се вижда, се формира преди всичко от данъци и акцизи, които не са свързани с промишленост, а с търговия, която почти изцяло е заета от продукти от чужбина, и услуги. В такъв случай мислите ли, че като намалите разходите, ще станете по-богати ??? Ако мислите така - хванете някой икономист да Ви обясни малко нещата. Обмислянето за премахване на забраната, не е защото има огромен натиск от определен бранш, а защото управляващите видяха (след поредния си експеримент), каква огромна грешка са допуснали, след като драстично им намаляха приходите в бюджета и сега се опитват да замажат положението, като се крият зад смешни оправдания, че някой ги бил притиснал. Вие как си представяте това нещо ??? След това, което видяхте до сега - мислите ли наистина, че определен бранш може толкова много да ги притисне ???? Това е нож с две остриета даже - трябва ли да ме управлява някой, който може да бъде "притиснат" от определен бранш ??? :) Ако аз и всички останали "гадни и тъпи" пушачи намалим разходите си, не мислите ли, че това ще се отрази и на Вас - и то ДОСТА. Това, че аз се тровя и по този начин вкарвам пари в държавната хазна, от която после и Вие взимате, не ми ли е минавало през главата ?? А тези цигари как стигат до мен ? От къде се появяват ?? (материализират се от друга вселена ли ??? :)). За да стигне една кутия цигари до мен и за да започна да се тровя и да давам парите си за нея (над които Вие нямате никакво право да държите сметка), знаете ли през колко данъци и акцизи преминава ?? Знаете ли, колко хора получават препитанието си от производство, транспорт, търговия ?? Всяко нещо е свързано с МНОГО други - и хората от това живеят. Колко от Вас ще останат без работа, заплата и препитание, ако се унищожи ? На много от Вас Ви липсва по-глобалния поглед над нещата. Хора - осъзнайте се - света не достига от очите до носа Ви. Разберете, че всичко е свързано и когато група хора пострада, ще пострадат всички. После не се чудете, защо няма да имате увеличение на заплатите или защо оставате без работа (не го пожелавам на абсолютно никой !!! - въпреки, че е явно, че много от Вас го желаят). Не забравяйте, че всичко се връща :)
4. Преди да искате нещо - помислете за последиците от него - не сте сами на този свят - освен това не искам аз да страдам, защото някой друг го мързи да мисли или пък не иска да се съобразява с никой и нищо.

Бъдете малко повече хора. Никой не нарушава правата Ви като Ви казва да стоите в зона за непушачи, защото тя е направена точно заради това - за да не нарушава правата Ви. Имайте малко повече уважение към хора, които се тровят и заради това нещо Вие взимате пари от хазната после :) Преди да подкрепите една кауза, помислете дали не вредите на някой. Нямам нищо против някой да подкрепя кауза, която му вреди само на него (това си е негово право на избор), но имам МНОГО против, когато подкрепя кауза, която вреди на всички директно или индиректно. Имайте и малко повече уважение към хората, които работят и заради Вас (визирам заведенията). Пожелавам здраве на всички, но и пожелавам на всички да не се бъркат в начина на живот на другите (най-малкото не е културно). И помнете, че когато се отнемат правата на една група, може да се достигне до отнемане на права и на друга група :) Обикновено така се започва ;) Нещата не се опират само до едно излизане навън и не ги бъркайте само с мързел :) За тези, които реват за здравните си осигуровки - хора, аз давам пари, чрез данъци и акцизи, за да се лекувате и вие - иначе няма да има почти никакви. Знаете ли, колко хора работят в среди, които са вредни за здравето - или и на тях да им спрем правото на лечение ?? (да не говорим, че ако някой иде в болница си плаща допълнително, дори и да е осигурен - Ура за Бойко !! - срина здравеопазването и това никой не може да го отрече (то само то да беше..). Бъдете хора, а не вълци и се сещайте от време на време, че все още не е отминала модата да не се толерира простотията (като прочетете някой коментари, може и да разберете за какво го пиша :))

P.S. Не ме съдете много, ако съм бил достатъчно глупав да забравя някоя запетайка :)
P.S. 2 + 2 = ?? :)

Отговори

вече непушач

#1058 Re: Тема

2012-12-14 18:16:47

#1052: Гаден ПРОСТ Пушач - Тема

е, доста нашироко си разпрострял разсъжденията си, но ако сам и безпристрастно си ги прочетеш-едва ли ще се съгласиш с тях. не ми се ще точка по точка да се спирам на писанията ти, нито имам желание толкова просторно да пиша. та ще кажа само 3 неща - първото ще е въпрос - компанията ни е смесена-пушачи и непушачи. когато излизаме заедно, преди забраната винаги сме се подчинявали на желанието на приятелите пушачи да сядаме в отделението за пушачи, за да им е гот на тях. и нали непушачите са нетолерантни и злобни - съгласявали сме се с техните желания. и така щем не щем - всички пушим. кой активно, кой пасивно. в един момент ми додея и реших, че вместо да гълтам катраните на "приятелите", ще мина в групата на активните пушачи и аз. и пропуших, въпреки всички последствия - вонящи дрехи и коси, болки в гърлото, сутришна кашлица.след тоталната забрана обаче няма начин да угаждаме на пушачите. вече няма значение къде се сяда. който му се пуши-излиза. но понеже разговорите си текат, в компанията е интересно - излизат по-рядко и доста бързо се връщат(един + за тяхното здраве). непушачите излизат с тях, само когато са повели някой личен разговор. непристрастените пушачи като мен изобщо спряха опитите върху себе си, повечето не пушат. та какво ще препоръчате на смесени компании при евентуалното завръщане на залите за пушачи и непушачи? да избират приятелите си по показателя пушач-непушач и да не дружат с пушачи? или да си трайкат и да започнат отново да се самоизтезават в името на приятелството? но приятелство могат и трябва да проявяват само непушачите. пушачите са си привилегировани според вашите виждания?

второ: на работа - пушачите пак да са си привилегировани - на всеки 15-20 мин-пушпауза. непушачите, като по-долно качество хора - да работят нонстоп за същото възнаграждение. ами кой им е крив - да вземат да пушат и те. нима не сте чували този призив?

трето: колко много пари влизали в бюджета от пушачите-акцизи, данъци и прочие - сакън, вижте статистиките колко много повече разходи отиват за лечение на последствията от цигарения дим - ракови заболявания, астма, затруднено дишане и прочие. или ще кажете, че така се осигурява работа на докторите и гробарите? а може би ще предложите легализация на проституцията, леката и тежката дрога и прочие пороци? ами представяте ли си какви данъци могат да се смъкнат от тях? и какъв разцвет по нашите земи ще настане? не е достатъчно пияндетата на европа да идват тук и да куфеят по комплексите, като се държат като отвързани, защото тук и така може. нека да идват и наркоманите на света и спокойно да си харчат паричките тук. ще има работа покрай тях за всички.студено било на улицата и видители - пушачите щели да се разболеят. ама не излизат голи навън, нали? или да се забрани движението по улиците през зимата, защото е студено?

дали сте в състояние да разберете несъстоятелността на написаното от вас?

Бивш пушач, но цигарите не ми пречат!

#1069 Re: Тема

2012-12-14 21:32:35

#1052: Гаден ПРОСТ Пушач - Тема

БРАВО!!!

Един интелигентен, разумен и добре обоснован пост. Поздравления! Но както се забелязва тук непушачите нямат обосновани аргументи, но имат много цветист речник, което пък ме кара да се замисля от какви прослойки на обществото са, къде и как са израстнали, как са възпитавани и много други.

За жалост почти никой от тях няма капацитета и интелекта да разбере написаното от Вас. Жалко!


Гост

#1092 Re: Тема

2012-12-15 11:46:16

#1052: Гаден ПРОСТ Пушач - Тема 

 ОПРЕДЕЛЕНО СИ ПРОСТ!!!