За правото на работа, на инженерите-геодезисти

Quoted post

Светла Неделчева

#16

2012-11-19 11:44

Седя и се чудя на цялата олелия, която се вихри в Пловдив. Ами нали тези промени ги имаше и преди, нали и миналата година ги имаше и тогава никои нищо не каза за тях. Имам предвид чл. 17. Когато казах на колегите да отидат на събранието което се проведе в Пловдив, защото аз бях на контролен преглед и нямаше как да дойда, те ми казаха че нали миналата година ги коментирахме, какво пак ще ги коментираме отново. Този проекто закон виси на сайта на АГКК вече две години. Започвам да си мисля, че някои много се е изплашил да не му се развали статуквото. Дано не съм права, че регионалната колегия обслужва единични интереси. А аз съм за чл. 17. Ако ти стиска направи си фирма и работи, но не да си на работа във фирма независимо държавна или частна и да отклоняваш работа на частно, като ползваш служебно оборудване. Колкото до концесиите, не виждам какво ви плаши толкова. Ако ги пуснат поддръжките на търг, дали ще е по добре а. Тогава няма да има изисване да финансираш и създаваш нови карти, което води до осигуряване на работа на цялата гилдия. Никои няма да бъде ограничен да извършва дейности по кадастъра, просто фирмата спечелила концесията ще изпълнява част от дейността на службата по кадастъра. Аз подкрепям и това предложение, независимо че концесионер може да бъде и фирма от София или от където и да е, говоря за картите на територията на Пловдив. Защо не казвате нищо за това, че от 2008 г. държавата не е финансирала създаването на нито една кадастрална карта. Защо не правите нищо по този въпрос, а. Нали затова са браншовите организации. Защо не видях нито веднъж да подкрепите Ангел Янакиев и Мишо Настев в опитите им да осигурят работа на геодезическата гилдия. Имаше толкова отворени писма от двете страни, пресконференции , но защо ли не видях някъде да ги подкрепите и да питате защо няма финансиране от страна на държавата. Да кажете да и ние регионалната колегия на КИГ, КИИП, НТС и т.н. подкрепяме усилията на АГФ и КИГ да се осигури финансиране за създаване на карти. Защо ли? Доно не съм права, че обслужваме с тези си действия единични интереси на територията на гр. Пловдив. А колкото до това, че колеги ще бъдат как го каза " аргати в частни фирми". Нима служителите в фирмите "Геоекспрес" Минков, Кадастър-НИ -Ирина, Белла-БГ - Белчо в моята, при Весо или в която и да е фирма са аргати . Даже и в твоята фирма. Много ви моля колеги обяснете ми цялата олелия. Във всяка една от фирмите има колеги млади или стари които са трудови отношения, тях също ли ги приемате за аргари. Избрали сме си професия, която за съжаление не можем да се изпълнява от един човек. Винаги трябва да има екип поне от двама човека. А колкото до младите колеги, бих подкрепила и се радвам на всеки млад човек които е инциативен.

Отговори

Петров

#21 Re:

2012-11-19 13:37:06

#16: Светла Неделчева -

От всичките ваши писания стана ясно само, че сме виновни, че не сме подкрепяли някакви писма на Ангел Янакиев и че вие подкрепяте и двете предложения. Аз пък казвам, че присъствах на едно събрание на КИГ, за цялата страна, където болшинството беше против чл.17 и май само Янакиев беше за. Дори и инж.Златанов си мълчеше. Там не ви чух да изкажете мнение, защо така? Колкото за концесиите, самата същност на КИГ, декларирана в устава й е против тях. Какво да си мисля, когато председателя на КИГ отказва да вземе становище? Неговата цел била всички геодезисти да били в КИГ, за да не плащали две такси. Браво! А кой ни я натресе тази камара, барабар с всичките й такси? И защо пък всички геодезисти да членуват само в нея и в никоя друга камара? Защото, както добре виждаме се скъсва да защитава членовете си или защото целта е да се решат нечии кризисни проблеми с общи средства и абсурдни твърдения от рода на "така искат геодезистите"?

Робин Худ

#25 Re:

2012-11-20 09:24:06

#16: Светла Неделчева -

Факти: На национално събитие на КИГ, проведено през ноември 2011г. в
гр.Пловдив Зам. Председателят на КИГ инж. Румен Георгиев заяви пред
присъстващите членове, че "… колегията
няма изградена ценова политика….
". По време на откриването на
второто издание на ГЕОЕКСПО през март 2012г. Изпълнителният Директор на АГКК
инж. Александър Лазаров изказа пред събралите се около 20 представители на
геодезическата общност своето виждане, че "… геодезията трябва да се развива като индустрия…". Председателят
на АГФ инж. Мишо Настев на събиране по повод Генерална Асамблея на EGoS (Европейска група на геодезистите) през
ноември 2012г. в присъствието на около 10 представители на геодезистите изказа
желанието на Асоциацията членовете й "
да правят повече бизнес, отколкото геодезия
има млади момчета, които и по-добре от нас се справят с меренето…"
(цитат по спомен на очевидец). На същото събитие Председателят на КИГ инж.
Ангел Янакиев изказа тезата, че "…геодезическата
общност страда от "синдрома на хлебаря" – всички знаят какво работи
хлебаря, но геодезистите не са разпознаваеми сред обществото ни
едва когато станем популярни в обществото и
властимащите ще ни обърнат повече внимание…
".

Въпроси :

Не е ли задължение именно на КИГ
съгласно чл.37(1) т.7 от Закона за Геодезията да "… определя минимални цени за изпълнение на геодезически, картографски и
кадастрални дейности и следи за спазването им…
"? Някой да е чувал за
наличието на такива минимални цени или поне дискусия на тази тема от страна на
КИГ от създаването на закона през 2006 година до момента?

Има ли някой идея (може би с изключение на Изпълнителния Директор на АГКК) как се прави индустрия в един
бранш, в който няма реално финансиране през последните четири години? Звучи ли
това официално изявление на най-висшия държавен чиновник в областта на
Геодезията адекватно на реалната ситуация и перспективите в професията ни през
март 2012г.?

Защо практикуването на геодезическата професия в съзнанието на членовете на АГФ не съвпада с
общоприетото мнение на геодезическата общност? Дали това не издава виждането на
"индустриалците", че професионалистите геодезисти могат да изпълняват
само ролята на "…младите момчета,
които и по-добре от нас се справят с меренето…
", но имат неотменна нужда
да бъдат управлявани вещо от шепа бизнесмени - избранници?

Как се обвързва задължението на КИГ, която съгласно чл.37(1) т.1 и т.2 от Закона за Геодезията "… не допуска монополизъм, нелоялна конкуренция и неравноправно положение между своите членове…" и "…
създава условия за свободен избор на инженери по геодезия от страна на възложителите …" и каква позиция
защитава КИГ по предложението за учредяване на концесии за кадастрални дейности
– определено лобистки текстове в полза на малцина от "индустриалците"
в професията, вмъкнато в последния вариант на законопроекта за ЗИД на ЗКИР
между 1-во и 2-ро четене на законопроекта в Народното събрание?

Със съжаление трябва да се отбележи, че благодарение на дейното участие на "индустриалците" в
геодезията през последните 15-20 години в обществото ни е изграден един доста
отрицателен образ на геодезиста. Може ли някой да опонира на общественото
мнение, , че "… геодезистите са онези разбойници с джиповете, които взеха много пари от държавата за да
направят нарочно грешни карти така, че да има какво после да поправят срещу
повторно заплащане за сметка на гражданите…"
(цитат по случен уличен
разговор между непознати)? За съжаление с този образ сме разпознаваеми в
днешното ни общество и домогванията за налагане на частен монопол върху кадастралните
дейности чрез учредяване на концесии надали ще спомогнат за изчистването му.

Станислав

#36 Re: Stanislaw

2012-11-20 20:10:27

#16: Светла Неделчева -

Уважаемата госпожа потрива ръчички да вземе една концесийка и да си гледда кефа. Някакви си там малоумниоци ще бачкат а тя нали е много "умна" платила е там едни пари и взелА КОНЦЕСИЙКАТА и всичко е наред.Кинти като нотариус и да си гледат работата малоумниците дето ще и работят.

Ама то май става въпрос и за едни пари под масата щот за един нотариус в шумен искат 100000 лв и няма гаранция че ще стане

Станислав

#37 Re:

2012-11-20 20:12:53

#16: Светла Неделчева -

Да вземеш да се махаш че аман от такива "УМНИ" И "СВЕСТНИ"  КАТО ТЕБ. Не мога да използвам малко по вулгарни изрази  за теб. За мен не заслужаваш и да живееш "УМНИЦАТА ТЯ"