Родители срещу задължителната предучилищна подготовка
ДГ |
/ #52012-12-11 17:03Подкрепям, но моля за точност при позоваване на Конвенции и други правни актове. Мисля, че Конвенция на ООН за правата на човека (чл. 346 (1) и 347(1)) не съществува. Има Всеобща декларация за правата на човека на ООН, която вие цитирате, но чл. 14 се отнася за правото на убежище. Ето линк към деклаарцията: http://www.ohchr.org/EN/UDHR/Pages/Language.aspx?LangID=blg По-скоро връзка има с чл. 26, който казва: Член 26 Bсеки човек има право на образование. Oбразованието трябва да бъде безплатно, поне що се отнася до началното и основното образование. Hачалното образование трябва да бъде задължително. Tехническото и професионалното образование трябва да бъдат общодостъпни, а висшето образование трябва да бъде еднакво достъпно за всички на основата на техните способности. Oбразованието трябва да бъде насочено към цялостно развитие на човешката личност и заcилване на уважението към правата на човека и основните свободи. Tо трябва да съдейства за разбирателството, тъпримостта и приятелството между всички народи, расови или религиозни групи, както и за осъществяване дейността на Oрганизацията на Oбединените нации за поддържане на мира. Pодителите имат право, с приоритет, да избират вида образование, което да получат техните деца. Позоваване може да има и на Конвенция за правата на детето. Член 5: Държавите - страни по Конвенцията, зачитат отговорностите, правата и задълженията на родителите или в зависимост от случая на членовете на по-голямото семейство или общност, както предвиждат местните обичаи, на законните настойници или на другите лица, отговорни по закон за детето, да осигуряват по начин, съответствуващ на развитието на способностите на детето, подходящи насоки и ръководство в упражняването от него на правата, признати в тази Конвенция. Член 18 1. Държавите - страни по Конвенцията, полагат всички усилия за осигуряване признаването на принципа, съгласно който двамата родители носят обща отговорност за отглеждането и развитието на детето. Родителите или според случая законните настойници носят първостепенна отговорност за отглеждането и развитието на детето. Висшите интереси на детето са тяхна основна грижа. 2. С цел гарантиране и закрила на правата, изложени в тази Конвенция, държавите-страни по нея оказват подходяща помощ на родителите и законните настойници при осъществяване на тяхната отговорност по отглеждане на децата и осигуряват създаването на институции, служби и услуги в областта на грижите за децата. 3. Държавите - страни по Конвенцията, предприемат всички подходящи мерки, за да осигурят на децата на работещите родители правото да се възползуват от услугите за деца и детските заведения, които се полагат за тяхното отглеждане. http://www.unicef.org/magic/media/documents/CRC_bulgarian_language_version.pdf |
|
За максимална ефективна присъда за Габриела Сашова и Красимир Георгиев, и за законодателни промени, предвиждащи по-тежки наказания за престъпления, извършени срещу животни!
Подкрепа за Диляна Гайтанджиева
Отворено писмо против ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО религиозно обучение
Импийчмънт на Румен Радев
Преименуване летище Граф Игнатиево на Капитан Димитър Списаревски
Бъдеще за децата и лица с увреждания
Финансиране на кастрационна програма на национално ниво, контрол по ЗЗЖ,ЗВМД,НК325б
За отваряне на още групи в детските градини и ясли в гр. Варна
ПЕТИЦИЯ В ПОДКРЕПА НА ИСТОРИЧЕСКИ ПАРК КАТО КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКИ ОБЕКТ С ОБРАЗОВАТЕЛНО-ПОЗНАВАТЕЛНА СТОЙНОСТ ОТ НАЦИОНАЛНО ЗНАЧЕНИЕ
Има ли нещо, което искате да промените?
Промяната не се случва, ако мълчите. Авторът на тази петиция се изправи и предприе действия. Ще направите ли същото? Стартирайте социално движение, като създадете петиция.
Стартирайте собствена петицияДруги петиции, които може да Ви интересуват
ЗА ВЪВЕЖДАНЕ НА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ЕЖЕГОДНИ ТЕСТОВЕ ЗА ВЪЗРАСТНИ ШОФЬОРИ НАД 65 ГОДИНИ
8117 Създадено: 2025-06-22
ПОДПИСКА СРЕЩУ УНИВЕРСИТЕТСКИТЕ СЕМЕСТРИАЛНИ ТАКСИ НА ВТУ
2608 Създадено: 2025-06-20
НЕ УБИВАЙТЕ ЧЕРНАТА КОТКА - СПАСЕТЕ Я ОТ ЧЕРНИЯ ПАЗАР!
1967 Създадено: 2025-06-24
Децата ни или електрическите тротинетки!
4683 Създадено: 2025-06-11
НЕЗАБАВНА ОСТАВКА НА НАТАЛИЯ КИСЕЛОВА
7274 Създадено: 2025-06-02
За отваряне на още групи в детските градини и ясли в гр. Варна
463 Създадено: 2025-06-25
Шум и опасно шофиране в нощните часове по бул. България (отсечката между бул. Гешов и бул. Тодор Каблешков)
444 Създадено: 2025-06-20
Букток за Братството
329 Създадено: 2025-06-24
Преместване на насилника на деца във Видин в друг кризисен център, извън областта, където да се вземат адекватни мерки срещу недопустимото му поведение!
285 Създадено: 2025-06-23
"ЗА" изготвяне и утвърждаване на стандарт "Анестезиология и Интензивно Лечение"
263 Създадено: 2025-06-23
За преразглеждане на НВО в настоящия им вид и задължителното кандидатстване след 7 клас
2763 Създадено: 2024-06-13
Необходимост от спешни мерки за модернизация на водоснабдителната инфраструктура и гарантиране на устойчив достъп до питейна вода в с. Столник, общ. Елин Пелин
200 Създадено: 2025-06-22
За изкуството няма пенсионна възраст!
828 Създадено: 2025-06-17
Подкрепа за Диляна Гайтанджиева
5415 Създадено: 2025-06-10
ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА НАЦИОНАЛЕН РЕФЕРЕНДУМ ОТНОСНО ВЪВЕЖДАНЕТО НА ЕВРОТО В БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ 2026 Г.
2695 Създадено: 2025-05-10
ВРЪЩАНЕ НА ЧЕТВЕРОЕВАНГЕЛИЕТО НА ЦАР ИВАН АЛЕКСАНДЪР И ВИДИНСКОТО ЕВАНГЕЛИЕ В БЪЛГАРИЯ
474 Създадено: 2025-05-23
ЗА вписване на пещерата Бисерна в списъка на 100-те Национални туристически обекта
69 Създадено: 2025-06-16
За запазване на дърветата в квартал Марица-Болницата в град Пазарджик
62 Създадено: 2025-06-25
Еднократни кутии- право на избор!
82 Създадено: 2025-06-17
За обявяване на 25 септември за Ден на Добруджа
52 Създадено: 2025-06-26