ЗА вегетарианско меню в детските градини и кухни!

julie.k

/ #11 За петицията

2012-01-17 22:20

Струва ми се, че петицията не е точно формулирана. "Вашите подписи ще бъдат внесени в Министерството на Здравеопазването с молба за изпълнение на Чл. 6. ал. (2): Менютата по ал. 1 се изготвят с участието на медицински специалист и/или технолог по хранене."
Този медицински специалист и/ИЛИ технолог по хранене в момента не е ли най-често медицинската сестра в детската градина?

Самата наредба не преполага меню за строги вегетарианци, искането би следвало да е към промяната в нейното съдържание. Ето какво ми направи впечатление:
"Чл. 8. Приемът на разнообразна храна се осигурява чрез ежедневно включване в менюто на най-малко по един представител от следните групи храни:
(...)
5. богати на белтък храни - месо, птици, риба, яйца, бобови храни."

Пак в Наредбата: "Чл. 15. Бобови храни (боб, леща) се включват в менюто един до два пъти седмично."

Още в самата Наредба се изключва вегетарианството като вариант, понеже максимум 2 пъти седмично присъстват бобови, но другите 3, 4 или 5 пъти ще трябва да присъстват месо, птици, риба или яйца. Затова мисля, че е необходима петиция с искане за промяна в Наредбата.