ЗА вегетарианско меню в детските градини и кухни!

Свържете се с автора на петицията

Тази тема за дискусия е автоматично създадена с петицията ЗА вегетарианско меню в детските градини и кухни!

Петя Донева

#1 за какво точно е петицията?

2012-01-13 16:29

Моля създателят на петицията да уточни за какво точно е тя:
1. Дали да има изцяло вегетариански менюта за децата вегетарианци, успоредно на обикновеното меню?
2. Дали да има дни без месо в седмичното меню?
3. Дали е за това детските заведения сами да определят менюто си? (което не знам дали е забранено - в чл.6 на наредбата е записано как се изготвя менюто и не го разбирам съвсем доколко таблицата от Приложение 3 е задължителна: http://94.156.102.51/bg/laws/ldoc/2135747350)

Мисля, че след изясняването на темата, петицията ще събере повече привърженици.

Нели Керемидчиева

#2 Re: за какво точно е петицията?

2012-01-13 20:05

#1: Петя Донева - за какво точно е петицията?

Напълно съгласна съм с този коментар. Освен това не ми се струва редно детските градини да имат пълна свобода при определяне на менюто, тъй като в този случай може да има много спекулации и въобще менюто да не е правилно балансирано.

Миглена
Гост

#3

2012-01-13 20:18

Ами крайно време е да имаме избор с едно здравословно вегетарианско/веганско меню!!! Просто времето го налага, демокрацията е СЪЩО И в избора на храната за децата ни!


Гост

#4

2012-01-14 09:37

Всеки знае за какво става ? Просто когато се види нещо нередно да се сигнализира на агенцията по контрол на храните

Гост

#6

2012-01-15 22:52

Krajno wreme e ...
dmtk

#7

2012-01-17 12:09

В месото има протеини и хранителни вещества, които не се заместват с произволна вегетарианска/веганска диета. Петицията трябва да иска храна, която замества месото, а не го забранява.

Гост

#8

2012-01-17 12:12

Родителите са отговорни за здравето на децата си, нека те да имат решаващ глас за менюто им! Ако всички родители имат съгласие това меню до не съдържа месо - то тогава не би трябвало да има проблем!
Люба

#9 Re:

2012-01-17 16:39

#7: dmtk -

Да, точно това искаме: може да се замести с бобови, зърнени, ядки и др., ако позволят децата ни да консумират бобови култури всеки ден! На този етап наредбата забранява консумация на бобови култури повече от 2 пъти седмично, което е пълна глупост!!!


Гост

#10

2012-01-17 21:54

Vsichki v ministerstvoto triabva da prochetat knigata "The China Study: The Most Comprehensive Study of Nutrition Ever Conducted And the Startling Implications for Diet, Weight Loss, And Long-term Health." Eto link kadeto mogat da kupiat knigata ot Amazon: http://www.amazon.com/China-Study-Comprehensive-Nutrition-Implications/dp/1932100660/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1326829549&sr=8-1

Tova prouchvane DOKAZVA che iadeneto na jivotinski protein PRICHINIAVA vsichki zaboliavania ot koito strada sveta.
julie.k

#11 За петицията

2012-01-17 22:20

Струва ми се, че петицията не е точно формулирана. "Вашите подписи ще бъдат внесени в Министерството на Здравеопазването с молба за изпълнение на Чл. 6. ал. (2): Менютата по ал. 1 се изготвят с участието на медицински специалист и/или технолог по хранене."
Този медицински специалист и/ИЛИ технолог по хранене в момента не е ли най-често медицинската сестра в детската градина?

Самата наредба не преполага меню за строги вегетарианци, искането би следвало да е към промяната в нейното съдържание. Ето какво ми направи впечатление:
"Чл. 8. Приемът на разнообразна храна се осигурява чрез ежедневно включване в менюто на най-малко по един представител от следните групи храни:
(...)
5. богати на белтък храни - месо, птици, риба, яйца, бобови храни."

Пак в Наредбата: "Чл. 15. Бобови храни (боб, леща) се включват в менюто един до два пъти седмично."

Още в самата Наредба се изключва вегетарианството като вариант, понеже максимум 2 пъти седмично присъстват бобови, но другите 3, 4 или 5 пъти ще трябва да присъстват месо, птици, риба или яйца. Затова мисля, че е необходима петиция с искане за промяна в Наредбата.
Ели

#12 Re: За петицията

2012-01-17 22:56

#11: julie.k - За петицията

Мисля, че съвсем не е медицинската сестра. според мен в държавните детски градини, където продават и детска кухня за деца до 1 г., менютата се изготвят централизирано, нямам идея от коя институция, може и агенцията по храните да е (наистина трябва да се провери).

Точно главата за бобовите култури е основното противоречие и според мен, не виждам защо не може да се ядат всеки ден леща, боб, нахут, грах, фъстъчено масло и т.н., толкова са полезни!


Гост

#13

2012-01-17 23:02

Правото на избор трябва да се спазва, още повече, че все по-голям брой хора преминават към вегетарианство.

Гост

#14

2012-01-18 09:02

Право на избор!

Гост

#15

2012-01-18 10:05

Ако това се осъществи, би трябвало да се запознаят изготвящите вегетарианското меню със съчетаването на продуктите,за да не се получи едностранчивост в храненето и това да повлияе зле на детето, имайки предвид, че то има две хранения в градината.

Гост

#16

2012-01-18 10:14

Същото важи и за храненето в училищата .

Гост

#17

2012-01-18 10:20

Не виждам под какво си слагам подписа. Петицията трябва да е формулирана точно така, както ще бъде внесена в Министерство на Здравеопазването, т.е. искаме всеки ден освен месно да има и постно меню или искаме бобови всеки ден и т.н. Какво означава "разумното прилагане на Наредба No 6/10.08.2011 на МЗ"? Всеки има различно мнение по въпроса, тук няма разяснения...

Гост

#18

2012-01-18 12:08

Уважаеми вегитарианци,
Ако Вие не желаете детето ви да консумира месо, това е ваш избор. Не го налагайте на моето дете и на мен. В менюто винаги едното ядене е с месо, а другото не, т.е. ако супата е с месо, второто не е и обратното. Избор има. Изготвящите менюта са добре запознати с балансираното хранене, защото са доктори.
Мисля, че е крайно време да се научим да правим нещата както трябва. Има много по-значими социални и обществени проблеми. Можете да ангажирате енергията си с тях.

Гост

#19

2012-01-18 15:02

Sramota e v dneshno vreme da se jivee s takova ostarqlo mislene...Hranata na badeshteto e vegetarianskata...vreme e da se sabudim malko i da dadem naj-dobroto na dezata si

Гост

#20

2012-01-18 16:08

ЗА вегетарианско меню в детските градини и кухни!

Гост

#21

2012-01-18 21:42

Покрепям!
Ели

#22 Re:

2012-01-19 11:12

#17: -

Напълно прав/а сте! "Разумно прилагане" онзачава, че ако се приложи Наредбата според всичките й указание, ежедневното консумиране на месо може да се свде до 2 пъти седмично месо и 1 път риба, защото според наредбата бобовите култури могат да се ядат само 2 пъти седмично, а те трябва да присъстват ежедневно за да се замести добре месото. Ще искаме и промяна в члена, забраняващ бобочите повече от 2 пъти седмично! Благодаря за коментара!

Ели

#23 Re:

2012-01-19 11:16

#18: -

Уважаеми месоядни,

Детето ми не може да се наяде само със супа или само с второ, защото все пак е вегетарианец и консумира повече храна! Детето ми е на 2 год. и 3 мес и си изяжда всичко, вкл. хляб и десерт (който по неизвестни причини също е задължителен).

Месо можете да давате на децата си вкъщи, а колкото и да си мислите, че трябва непрекъсното да се тъпче и убити животни, това съвсем не е здравословно и явно и вие по навик или от неинформираност, не му правите добра услуга. Информирайте се по-подробно от следната лекция:

http://www.youtube.com/watch?v=8-uMsEgEkBQ&feature=youtu.be

Успех!


Гост

#24

2012-01-19 14:45

Не на замърсяването на детските организми с месо!

Гост

#25

2012-01-19 15:40

По принцип не съм против месната кухна, но не виждам защо трябва да е задължително. Всеки трябва да може да избира. Вярно, че не може да се готви различно ястие за 150 деца, но може да има 2 варианта.