Подписка за размера на възнаграждението за степента „доктор“


Гост

/ #135 Re:

2016-09-16 14:42

#125: -  

 Подкрепям идеите на #125, "Лично аз мисля, че основен необходим и достатъчен критерий трябва да бъде успешно защитена голяма докторска дисертация пред национална комисия. И заплащането между едните и другите да бъде различно. " т.е. че за "удостояване" с професорска титла унивеситетския преподавател трябва да е поне "доктор на науките". Провинциални ВУЗ-ве с по 40-50 професора е смехотворно! В момента за престижността на даден ВУЗ трябва да си съди по броя професори, но в "обратна пропорция" - сериозен е този ВУЗ, които не е допуснал обезценяване на професорското звание! Наскоро гледах кадровото развитие на Университетите в България. Направи ми впечатление, че един единствен Университет в България е запазил високите критерии към професурата - това е ТУ-Варна! След разговори с колеги за качеството на учебния процис в ТУ-Варна се убедих, че там образованието наистина е във възход (поне за българските схващания за думата възход). Унивескитети с 1000-2000 студента и с почти толкова професори са пародия!

В резюме: Трябва да има достойно заплащане за достойните хора в науката и висшето образование.