Подписка на учените, служителите и докторантите от БАН

Стоян Бешков

/ #51

2016-02-07 16:07

Подписката няма да подпиша, въпреки че съм съгласен, че заплатите са малки и унизителни. Увеличаване на заплатите трябва де стане само след атестация, но и при атестацията критериите за наукомерност и обществена значимост са твърде спекулативни. Имам колеги, които ако ги няма в БАН, това няма да се почувства, други пък са зловредни и са причинили огромни щети на природата и обществото, имат фирми и се продават за пари. Една част от колегите от БАН ако загубят службичката си там, ще умрат от глад, защото са негодни да вършат каквото и да е друго, освен да висят на цицата на държавата. Да не говорим, че БАН се оказа котило на ДС. Интелегенцията в БАН е малцинство, подобно на полицаите подписки и протести се организират само за пари. БАН мълчаха или бяха на зловредна позиция по най-важните общественозначими проблеми през последните години - цианидните технологии, ГМО, шистов газ, сега отделни субекти се опитват да закопаят Кресненския пролом...

Иначе има и прекрасни учени и хора, отлични специалисти и експерти, които наистина заслужават подобаващи заплащане, но заплащането трябва да е диференцирано. Не съм съгласен знаещите и можещите да оправят заплатите и на некадърниците и да ги влачат със себе си като паразити