Декларация на Националния съюз на юрисконсултите

Юрисконсулт

/ #3 Re:

2015-02-12 15:44

#2: адвокат -  

Колега адвокат, юрисконсулт се пише без "Т" ... и защо са нужни на адвокатите толкова разширени права, законопроектът е написан сякаш адвокатът е висша форма на юрист, по-висша от останалите юристи, които "просто" защитават правата на юридически лица. Нима не работим по едни и същи закони? Аз лично съм издържала изпита към САК, но нямам необходимост да се впиша към момента, и Вие искате да кажете, че Вашите права следва да са повече от моите... Всички знаем как се злоупотребява например с това, че адвокатите имат право да проучват всякакви дела само срещу адвокатска карта и се достъпва информация без да представляват страна по дела. Да не говорим за отменения от ВКС трикратен минимален размер на адвокатските възнаграждения, след който случай сами си увеличихте трикратно минималните възнаграждения и сега в законопроекта се предвижда минимален двукратен размер (добре е поне, че си научихте грешката и нормата е предвидена в закон, а не в подзаконов акт, както беше предната). Лично аз смятам, че с тези увеличени възнаграждения се ограничава достъпа до качествена правна помощ на гражданите. За справка - минимално адвокатско възнаграждение за образуване и водене на изпълнително дело (към момента масови дела) с интерес до 1000 лв. - 368.92 лв.