По повод почитане паметта на жертвите на Холокоста

Психолог и просто човек

/ #31 Вина

2013-05-09 21:23

Не бих се подписал под такава петиция. Аз съм психолог и не мога да приема да ми се вменява вина, още повече колективна вина за нещо, което баба ми, която идва от село няма абсолютно нищо общо, нито пък нейната майка, която също е от село. С какво аз съм виновен за убиването на евреи, които дори не са живели в България. Второ много дълбоко съчувствам на загиналите евреи, наистина е много жалко, че не сме успели да ги освободим, че селяните, които са се опитали да разбият вагоните са били спрени (истинска история). Дълбок поклон към убитите! Наскоро четох дневника на Богдан Филов, в който ясно се вижда, че той няма представа, че евреите ще бъдат убивани, а мисли, че ще бъдат използвани за работна ръка. Сигурен съм, че дълбоко в себе си е имал идея, че може да бъдат убити, но това е било толкова потресаващо, че го е потискал. Фактите са факти, съдените са съдени, не разбирам какво още искат от нас. Второ за господина, който пише, че присъдата била отменена. Върховният съд с решения № 172 и № 243 отменя присъдите с мотив липса на доказателства, издадени от първи и втори върховни състави на Народния съд на редица министри, депутати, царски съветници и военни лица. Седми върховен състав на Народния съд е следния - не е известен председателя; народни обвинители: Борис Бъров, Славчо Стоилов, Манчо Рахаминов, Ели Барух. От този състав са подсъдими участниците в депортирането на евреите от Беломорието и Вардарска Македония.