ЗА ИЗЛИЗАНЕ ОТ ВАЛУТНИЯТ БОРД И ПРЕМАХВАНЕ НА БАНКИРАНЕТО С ЧАСТИЧНИ РЕЗЕРВИ

Тази публикация е изтрита от автора на петицията. (Покажи подробности)

2013-08-10 09:26



Гост

#52

2013-08-10 13:38

Smjatam ,4e 90 prozenta ot balgarite sa za rusnazite.trjabva da se napravi dopitvane po tozi vapros do balgarskijat narod.

Тази публикация е изтрита от автора на петицията. (Покажи подробности)

2013-08-10 15:13


Тази публикация е изтрита от автора на петицията. (Покажи подробности)

2013-08-10 15:14


Тази публикация е изтрита от автора на петицията. (Покажи подробности)

2013-08-12 10:27


Тази публикация е изтрита от автора на петицията. (Покажи подробности)

2013-08-12 12:01



Гост

#57 Съгласен съм принципно

2013-08-14 15:45

Моля авторът да помисли дали това е правилният формат на петицията. Дадени са много примери, а искането е само в заглавието. Лично аз доста се замотах, докато четях, представям си други хора с малко или никакви познания в областта. Исканията на петицията е добре да са дадени кратко и точка по точка, с ясни аргументи!

Гост

#58

2013-08-25 16:14

Прозвуча ми много интересно :) "ЗА"
Стефан

#60 Re: Съгласен съм с коментара, че искането не е ясно

2013-09-04 14:59

#57: - Съгласен съм принципно

Съгласен съм с коментара, че описанието не е ясно и не се разбира какво точно се иска. Дори и заглавията са две "За излизане от валутния борд" (явно старо заглавие) и "За въвеждане на нова валута" (явно ново заглавие).

Освен това има доста подхвърлени източници или авторитети, които не са посочени добре, така че би било трудно човек да стигне до източника.

Повечето от ползите за обществото не са аргументирани и за мен някои от тях са противоречиви. Не са дадени никакви негативи, което звучи съмнително. Най-вероятно авторът не се е замислил за тях? Например, въвеждането на втора валута, която се покрива от същия резерв, който покрива лева, дава директна възможност за огромни злоупотреби. Ако пък се има предвид, че ще има допълнителни емисии на същата валута ("лев"), но само в електронен вариант, то беглите ми познания по икономика ми казват, че това не може да е съвместимо с правилата, на които се подчиняват банките, а още по-малко с валутния борд, тъй като банките и в момента използват възможностите си за мултиплициране на пари (http://en.wikipedia.org/wiki/Money_multiplier) на позволения максимум.

 


Гост

#61

2013-09-28 02:27

Идеята на парите с демередж не само ще сменят основите на световната финансова система, но и ще унищожат диктатурата на лихварите и кредитните пари.

Гост

#62

2014-04-25 13:01

Не съм икономист и може би като много други хора имам нужда от допълнително разясняване.Подписах,защото като цяло схванах идеята.

Гост

#63

2014-06-12 14:38

''Идеята на парите с демередж не само ще сменят основите на световната финансова система, но и ще унищожат диктатурата на лихварите и кредитните пари.''Подрепяме, стига с тези алчни лихвари и златен телец. Колко може да лапат и смучат и да живеят луксозно и богато на наш гръб без да работят. Това техното не е работа, а екслпоатация и паразитизиране.

Гост

#64

2014-06-22 10:02

Време е да сложим край на банковото робство.

Гост

#65

2014-06-28 08:40

Стоп на Робството
65

#66 смърт на валутния борд

2014-06-28 08:41

Тази стабилността на валутния борд не означава и автоматична стабилност на банковата ни система,

тъй като всеки издаден от банките кредит е създал депозит на същата стойност в банковата система. Общата стойност на тези депозити надвишава десетки пъти “истинските" левове, които бордът е издал според наличния си евров резерв. Затова банките поддържат резерв от “истински" левове в случай на поискване за теглене на депозити, който резерв обаче не покрива всички депозити от “неистински" левове - няма банка, която да оперира със 100% резерви.

Процесът на изтеглянето на левове от банковите сметки фактически превръща “неистинските" левове в "истински". Ето защо, когато някой клиент поиска да изтегли левове от банковата си сметка в кеш, банката се нуждае от “истински" левове, чието количество, ако надвишава поддържаните от нея резерви от “истински" левове, може да получи единствено от борда, предоставяйки му евро. БНБ също не може да предостави тези “истински" левове, тъй като сега тя не е централна банка в истинския смисъл на думата и не може да създава националната валута без нужното количество евро, т.е. не може да функционира като заемодател от последна инстанция. Такъв заемодател, поради фиксирането на лева за еврото, може да бъде единствено Европейската централна банка – издателят на еврото, което не е вързано за злато или някаква друга валута. Ясно е, че ако болшинството от депозиторите пожелаят да изтеглят левовете от сметките си, това би било невъзможно без банките да могат да се снабдят с нужното финансиране в евро. То може да дойде единствено от заеми отвън. Затова банките се нуждаят от доверието на клиентите си и от недопускане на паника и масово теглене.

Гост

#67

2014-06-28 15:28

Ето какъв анекдот се разказва между американските колеги. Босът на една голяма банка се обажда на боса на печатница и му казва: Джони колко струва да ми напечаташ 5 млрд $$$$. Джони - '1200$ за не особено качествена хартия и 2 200 за качествена. Босът - дай некачествената, и по-бързо, защото тук са се събрали неколко хиляди шипълс - овце и си искат парите, а ни ги нямаме естествено;)))) Джони обещава да напечата исканите хартийки за банката и след това бива уведомен, че за тях ще дойде бронирана тежка кола с няколко секюрите гарда. За по-голяма правдивост, че са млрд. ако се донесат в чантичка овцете може да се досетят, че нещо не е наред;)))) хехехехех В сащ много банкери започват да се пенсионират на 39/40 год с поне 1 млн $$$ годишно.. Работни хора, изработили на гуууууд пеншън, не като нас мързеливи;))))

Гост

#68

2014-06-28 21:14

Валутния борд е едно от най-важните неща , които унищожават икономиката и бизнеса ни.

Гост

#69

2014-06-29 21:10

Да живее българо-съветската дружба!

Гост

#70

2014-06-29 21:12

Петиция Съргей за комисар!

Гост

#71 Сериозно ли?

2014-06-29 22:24

Ъъъъъъъъъъъъъъъ хора само да кажа, че БНБ е ДЪРЖАВНА институция която извършван надзор над търговските банки! В тоя смисъл няма как да я национализирате и да искате защото национализацията е процес на превръщане на едно имущество от частна в държавна собственост. Така, че петицията ти е безпредметна.

P.S. Това естествено е мое мнение подкрепено със Закона за БНБ и няколко други закона, но то не обвързва никого и не го правя за да уязвя някой.

Гост

#72

2014-06-29 23:52

''че БНБ е ДЪРЖАВНА институция която извършван надзо'' Тогава като е държавна институция и в същото време върви срещу интересите на народа, защитавайки само интересите на определени кръгове, какво се прави???? Някой удобно се крие зад прозвището 'държавна институция', както Плевко зад прозвището президент и баща на нацията, а правителствата много удобно прикрити зад името на държавата я продават на всеки, който пожелае, разбира се и те правят пари от това;((((
ана

#73

2014-06-30 13:24

До тъпанара пуснал петицията:Тъпанар,ти наистина ли си тъп или си обикновен тъпанар?
Аз

#74

2014-06-30 15:10

Егати малоумната петиция. БНБ е държавна и няма какво да се национализира.

Авторът първо бе пуснал петицията, така че директно влизаше в затвора, а сегя уплашен я промени, така че стана хем малоумна, хем тотално объркана.

Гост

#75

2014-06-30 16:11

Какви са заплатите, бонусите на банкерите, ръководителите на БНБ...????? Ние внасяме в тези банки пари и искаме да знаем подробности...Мерси за информацията.