Подписка за размера на възнаграждението за степента „доктор“

самодейност вместо наука за 2,50

#151 и в Македония заплащането е по-високо, а тя дори не е в ЕС

2016-09-27 12:41

Горното е проверено от мен на научни конференции и други такива форуми. Не знам дали си струва да пиша коментар изобщо по тази срамна тема, но тук има младежи, които обясняват как могат да се изкарат допълнителни пари, особено г-н позачуден. Не знам дали изобщо си давате сметка какво казвате. Обяснявате надълго и нашироко, че науката всъщност е хоби и се прави между две други работи. С една дума, самодейност или ако сте я позабравили тая хубава българска думичка, в спорта се използва понятието аматьор. Такава ни е науката-аматьорска, и резултатите от нея с редки изключения са аматьорски и ще бъде такава, докато научните проекти са хоби, свършени между други две работи, от които да изкараме два лева. Съжалявам, но това просто е неприемливо. И аз участвам в същия кръжок на самодейци, поради простата причина, че на човек все пак му се иска да си яде хляба с масло отгоре. Но от това страда научната и преподавателската дейност, колкото и да се старае въпросният човек. Защо? Защото някой говедарин е решил че като учените нямат 8 часова заетост и нищо не вършат. Кога пак се върнахме в 19 век?


Гост

#152

2016-09-28 00:15

''Кога пак се върнахме в 19 век?'' Преди 26 г. То и преди не беше най-доброто, но сега е кошмар невероятен:( Оказва се, че много от заплатите в БАН са (почти ) на нивото отпреди 26 г...


Гост

#153

2016-09-28 07:00

Подписвам петицията със следното допълнение: държавните висши училища и научни организации могат да откажат признаването на степента доктор ако научната специалност и качеството на дисертацията не отговарят на изискванията им.

Гост

#154

2016-09-28 08:11

Предложението е ствсем разумно.

Гост

#155

2016-09-28 15:39

Не може да просперира една държава, в която образованието и науката са пратени в "задния двор".

Гост

#156

2016-10-09 17:00

Да се стимулира науката, да се рентира трудът на учените.

Гост

#157

2016-10-10 08:38

Считам, че предложеният размер от не по-малко от една минимална работна заплата е напълно уместен. Също така, необходимо е този размер да бъде унифициран със съответната промяна в Закона за научните степени и звания.
Не е редно някои учебни и научни звена да се различават фрапантно по този размер в сравнение с неоправдано ниското възнаграждение в БАН и СУ. Така се получава неравнопоставеност и основание за користни цели при подбора и привличането на млади кандидати.

Гост

#158

2016-10-10 11:15

Защото подкрепям напълно мотивите на авторите.Академичната общност следва да е във висша степен икономически подкрепяна и мотивирана.

Гост

#159

2016-10-11 06:18

Започнах своята докторантура през 2000г., когато стипендията за докторантите беше равна на ДВЕ И ПОЛОВИНА МИНИМАЛНИ РАБОТНИ ЗАПЛАТИ. В момента като доцент с "ДОКТОРСКАТА ДОБАВКА" вземам приблизително еквивалентгна сума. През 2000г. докторантската стипендия се равняваше на асистентска (не гл.ас.) заплата! ...

Гост

#160

2016-10-11 11:27

Защото заплащането в сферата на висшето образование е далеч от това, което ще привлича и най-вече ще задържа добри докторанти, асистенти и преподаватели

Гост

#161

2016-10-15 17:13

Мотивите са описани много прецизно в точките!

Гост

#162

2016-10-17 02:09

''Започнах своята докторантура през 2000г., когато стипендията за докторантите беше равна на ДВЕ И ПОЛОВИНА МИНИМАЛНИ РАБОТНИ ЗАПЛАТИ. В момента като доцент с "ДОКТОРСКАТА ДОБАВКА" вземам приблизително еквивалентгна сума. През 2000г. докторантската стипендия се равняваше на асистентска (не гл.ас.) заплата! ...''

Ясно е, че последните 15 год се прави всичко възможно, за да се разбие науката и духовността в България. Цените ''пораснаха''няколко пъти, а заплатите се свиха с еквивалентните пъти... Разни големо босове лъжат, че видите ли нямало пари? Но къде са парите моля? Ами в бизнесмените, които окрадоха народното имущество и го продадоха добре, плюс краде се доста дълбоко от всичко - грантове, помощи и пр. не се развива икономика, индустрия, култура. Народната Библиотека св. Кирил и Методи е в повече от плачевно състояние, даже тези дни тавана е прокапал..Ценни книги, студенти, всичко под дъждовните капки:))) Лично аз не съм чувал преди 89 г подобна гавра да се случи с водещо научно място:(


Гост

#163

2016-10-18 09:42

Исканията в нея са напълно основателни.

Гост

#164

2016-10-18 11:44

Споделям написаното като целесъобразно.

Гост

#165

2016-10-20 08:08

Никъде по света хората на научния, образователния и като цяло, интелектуалния труд не са така МИЗЕРНО заплатени, както в (пост)социалистическа България. Целта във време на "народното" управление беше тотално унижение и смачкване на тези хора, които не се поддават така лесно на натиск и манипулации, както останалата част от населението. Днес, 26 г. след началото на Демокрацията е абсрдно да продължава подобен АНАХРОНИЗЪМ от времето на Тоталитарния режим на Тодор Живков. То, обаче е факт и трябва, ЧАС ПО-СКОРО ДА БЪДЕ ОТМЕНЕНО и учените да заемат своето подобаващо положение на ИНТЕЛЕКТУАЛЕН ЕЛИТ в ОБЩЕСТВОТО, гарантирано И ОТ справедливото им финансово ОВЪЗМЕЗДЯВАНЕ на труда и усилията им. Или както е добре известно: "Ако някой си мисли, че ОБРАЗОВАНИЕТО и НАУКАТА са твърде СКЪПИ, нека си даде сметка КОЛКО ПО-СКЪПО ИЗЛИЗА НА ДЪРЖАВАТА НЕВЕЖЕСТВОТО и БЕЗПРОСВЕТНОСТТА!"
Справедлив

#166 Re:

2016-10-20 08:13

#162: -  

 Нищо подобно, г-не или г-жо. ПОДОБНО УНИЗИТЕЛНО ЗАПЛАЩАНЕ беше првърнато в целенасочена политика на БКП, сраснала се по онова време с държавата, с цел унижаващо достойнството на ОБРАЗОВАНИТЕ хора и поставянето им в състояние на ПОСЛУШАНИЕ пред невежата и необразована КЛИКА на управляващите комунисти. Това, което имаме ДНЕС, е ПРОСТО ПРОДЪЛЖАВАНЕ НА подобна, крайно ВРЕДНА ПРОЛЕТАРСКА ТРАДИЦИЯ. Вие си задайте въпроса - какво е било положението на УЧЕНИТЕ в ЦАРСКА БЪЛГАРИЯ - преди да дойдат комунистите на власт и да разсипят добре изградената по ЗАПАДЕН МОДЕЛ по онова време МОНАРХИЯ. Никъде другаде в ЕВРОПА няма подобна ИЗВРАТЕНОСТ над УЧЕНИТЕ. Само в (пост)СОЦИАЛИСТИЧЕСКА БЪЛГАРИЯ... Националната БИБЛИОТЕКА изобщо не е била така занемарена, преди да дойдат комунистите, ще ме прощавате, нито университетите, нито БАН или която и да било друга научна и академична институция. Това го направиха нискочелите комбайнери, писали се за партизани, дето са с червен партиен билет.


Гост

#167

2016-10-20 10:54

След няколко години, когато сегашните ентусиасти си отидат, няма да има кой да обучава студентите

позачуден

#168 Re: Re:

2016-10-20 11:24

#166: Справедлив - Re:  

Говорите абсолютни глупости! По времето на социализма науката в България беше на много високо ниво. Дори учениците чрез ТНТМ създаваха устройства, каквито сегашните студенти не могат да направят като дипломна работа. Учените бяха добре платени и сугурни в препитанието си. Ето, един колега от БАН има голям апартамент (ок. 90 кв. м.), който е получил от института, където работи, а сега едва свързва двата края в същия институт. Разцвета на науката в България е бил именно тогава. Знаете ли колко консумативи и оборудване (вече остаряло) има в институтите на БАН? Сега няма пари за нищо, дори за поддръжка на наличното. Омразата Ви към социализма показва ниска култура и елементарен стремеж да вмените вината за съвременната разруха на нещо, приключило преди близо 30 години. Социализмът си беше поставил за цел да създаде многостранно развити личности, не се икономисваха пари в тази насока. Спомням си като дете колко кръжоци имаше, състезания и т. н. Сега, ако се случи нещо подобно, се разгласява нашироко, сякаш е събитие от огромна важност, а тогава беше нещо рутинно. Трябва да се срамувате от думите си, все още има хора, които помнят как е било, надявам се по-младите да не обръщат внимание на лъжите Ви!


Гост

#169

2016-10-20 16:59

''Социализмът си беше поставил за цел да създаде многостранно развити личности, не се икономисваха пари в тази насока. Спомням си като дете колко кръжоци имаше, състезания и т. н. Сега, ако се случи нещо подобно, се разгласява нашироко, сякаш е събитие от огромна важност, а тогава беше нещо рутинно. Трябва да се срамувате от думите си, все още има хора, които помнят как е било, надявам се по-младите да не обръщат внимание на лъжите Ви!''

Абсолютно верно:) Позачуден и много прав:) Да аз също съм се развивал с програмата за всестранно развитие на личността:) Развиваха ни в 3 насоки - тясна специалност/професия, обща кулура и физическа култура. Не се жалеха пари за нас. И сега, когато обяснявам на западни колеги какво съм учили те ме питат частно ли е било у-щето-елитно и много ли е струвало? Защото в чужбина дори и частните добри у-ща не са на това ниво.

А 166 лъже и не е 'хмм справедлив. Не забравяйте, че има много хора честни и почтени от това време и знаят мн добре и лошото и хубавото:)

Поздрави на Позачуден и всичко добро на останалите колеги тук:) Дай Боже да си върнем поне част от образователната с-ма за всестранно развитие на човека..сега за всичко искат пари и то много. Една позната плаща допълнителни 65 лв в дет градина, за да ходи синчето й на плуване 1 път седмично 40 мин хахахах обирджии


Гост

#170

2016-10-20 17:03

65 лв миналата година, сега може 70 за месец или 4 плувания по 40 мин..иначе детенцето няма да го взимат на плуване ..а плуването е добре за здравето нали? Аз плувам Чудесно и продължавам и сега по 1 час, 3 пъти на седмица за да съм в Отлично здраве..Но го започнах от у-ще от 3 клас, имаше програма да ни водят в близкия басейн в часовете по физ. въз


Гост

#171

2016-10-20 17:14

За кръжоците позачуден е също много прав:) Едно много приятно място беше кръжока по интереси. Можехме да се записваме на 2 кръжока. Нашит беше география:) и биология. Също така идваха в у-ще (тренери)за да ни избират да тренираме в различни спортни секции. Обучението беше безплатно, водеха ни на спортни лагери или безплатно или символична цена, даваха ни безплатно екипи. Не говоря за 20 дневните летни лагери - морски и планински. Децата ми ми завиждаха за тях, когато им разказвах нашите приключения и живот там:) Лично желая на младите българчета по 20$ от грижите, които се полагаха за нас - те сега действително са мн ощетени. Освен това тогава нямахме проблеми с дрогата - просто я нямаше..с мноооого малки изключения..Благодарен съм на това време, което ми даде толкова много:)


Гост

#172

2016-10-20 17:16

''по 20$''извинявам се за грешката. Да се чете - поне 20%. Да имат поне 20% от грижите, които имахме ние преди 26-36 год:)

Изумен

#173 Re:

2016-10-21 10:51

#138: позачуден -  

 Позачуден малко смесва нещата. Ще цитирам малко циничната максима: "Нов бардак със стари ку.ви не се прави". Нов тип образование и наука, проевропейски със стари рудиментарни социалистически органи, като ВАК няма как да стане... Такъв беше измислица на БКП и нито в Царска България го е имало, нито някъде на Запад има такъв. Друг е въпросът, че с ВАК и без ВАК продължава да управлява Червената олигархия (комунисти, ченгета от ДС, полУтици и мутри), което значи, че НЯМА НИКАКВА СЪЩЕСТВЕНА ПРОМЯНА на комунистическото обезценяване на интелектуалния труд... Просто системата си ДАВА по СТАРОМУ - ЖИВСКОВСКИ, доказал пагубността и непрактичността си МОДЕЛ... За съжаление, духовните и политически наследници на Живковия режим са ПО ВСИЧКИ ВЪРХОВЕ във ВЛАСТТА. Така че, това е причината да няма де факто ПРОМЕНИ. Докато на власт са старите, червени ЗА.НИЦИ и НАСЛЕДНИЦИТЕ им, положението ще е същото...


Гост

#174

2016-10-21 15:54

''Нов тип образование и наука, проевропейски със стари рудиментарни социалистически орган'' А Изумечон сигурен ли е, че европейското образование и наука са по-добри от нашите, тези, които бяха преди 89 г.:)))??? Защото аз отговорно мога да кажа въз основа на моите дългогодишни наблюдени/работа в областта на образование/наука в световен мащаб, че това не е така.

За да имат по-големи успехи в разни научни изследвания помагат повече фандинг ($$$)и учени-робчето от изт. европа, русия, азия. Българските учени нямат даже и това време, защото трябва да работят и допълнителна работа за оцеляване (много пъти извън тяхната тясна специалност).. За лкачеството на преподаване в универ мога да кажа, че не ми хареса. Основнаия принцип е количество, затрупват те с материя, забравяйки, че техния курс не е единствен (имаш поне 4-5)..Много пъти профс не са подготвени, защото преподават не техния събжект и често се чува от тях '' рийд да бук":). Много от тях нямат план, какъвто и да било или организация, на това, което преподават - говорилня и миш-маш. Освен това има профс. които са над 80 г болни и пак им се позволява да преподават, има случаи на припадане, прилошаване и пр ситуации пред студентите .. И това е само върха на айзберга. 

В България трябва много да се внимава с хммм промените, защото може да се изхвърли и бебето с мръсната вода.това, което става и в момента..Разбира се поидписах петицията


Гост

#175 Re: Re:

2016-10-21 18:51

#173: Изумен - Re:  

Не смесвам абсолютно нищо. ВАК (която вече не съществува) е била, според мен, изключително полезна. В момента придобиването на научна степен е престъпно лесно. ВАК е връщала дисертационни трудове, а сега всичко се приема от скалъпени научни журита. Няма никакъв коректив. Ако Вие сте имали проблеми с ВАК, търсете причините основно в себе си. Не намесвайте комунизма/социализма, който си е бил кадърен и си е гледал работата, вместо да се занимава с политика, е просперирал тогава. Един пример: мой бивш колега след като завършил училище, отива да работи в ТКЗС-то в неговото село като поддръжка на техниката. Лично председателят на ТКЗС-то, забелязвайки в него заложби, едва ли не го набил и го натирил да учи в ТУ. В последствие този колега заминава в бившия СССР, където довършва образованието си в областта на електрониката, след което защитава там докторантура. Сега се занимава с ремонт на сложна медицинска техника, което е много под възможностите му, справя се отлично и печели достатъчно. Не е бил дете на комунисти, най-обикновено селско момче е бил. Без връзки, пред него са се отворили много врати, защото е бил по-способен от повечето си връстници. Не е платил и стотинка за обучението си. Сега да се учиш струва пари, а полученото образование не е качествено. И, комунизмът няма нищо общо с това, напротив - тогава беше съвсем иначе. За съжаление, тези "стари ку.ви" вече ги няма, има "толерастки шаврантии", които погубват науката и образованието. Всички тези, които визирате, са имено хората, които унищожиха, събориха комунизма, те са неговите унищожители. Хора, които никога нищо не са създали, нито през комунизма, нито след него. И единственото, което им остава, е да се хвалят как са го съборили. Че, Вие и те сте най-големите поклонници на комунизма, защото само той Ви е в устата. Хората отдавна гледат напред, неща отпреди тридесет години са забравени, но не и от Вас. И, понеже, в държавата нищо не е както трябва, включително науката и образованието, кой може да бъде виновен според Вас? Ами, естествено - комунизма. И след още тридесет години, ако въобще я има България, пак той ще е виновен, ако не според Вас, според отрочетата Ви, които възпитавате по подобен идиотски начин.