До Президента на Република България

На вниманието  на   ПРЕЗИДЕНТА  на  РЕПУБЛИКА   БЪЛГАРИЯ!

 

Копие:

ЕВРОПЕЙСКИ   ПАРЛАМЕНТ, Комисия по ПЕТИЦИИТЕ

 

 

 

 

П Е Т И Ц И Я

 

 

        Уважаеми господин  ПРЕЗИДЕНТ,

 

            НИЕ, подписалите  тази ПЕТИЦИЯ, настояваме да упражните конституционните си правомощия съгласно чл.150(1) от Конституцията на Република България и да поискате от Конституционния съд да се произнесе за конституционната съобразност на Пакта за стабилност, предлаган от министъра на финансите Симеон Дянков.

            Политическото съдържание на Пакта за стабилност се изчерпва с три мерки: ограничаване преразпределителната роля на държавата до 37% от брутния вътрешен продукт; гарантиране балансирана бюджетна позиция и недопускане на дефицит над 3% от брутния вътрешен продукт; промяната на преките данъци да става  само с мнозинство от  две трети от всички народни представители.

            Приемането на законопроект, с който се „бетонира” вечното съществуване на тези днешните данъчни закони – плоските 10% корпоративни и подоходни данъци – води след себе си не само гигантско и непрекъснато имуществено разслояване на българската нация – условие за перманентни кризи, но и тиха, пълзяща, фактическа подмяна на политическия режим в нашата страна.

            В Преамбюла на Конституцията на Република България, нейните създатели прогласяват своята решимост да създадат демократична, правова и СОЦИАЛНА държава.

 

            Какви са белезите на социалната държава и какво означава една държава да бъде социална?

 

            Не означава ли това, че стопанският живот в страната трябва да бъде организиран така, че да съдейства за солидарността и справедливостта в обществото, за  непрекъснатото възпроизводство на неговите човешки ресурси и културни традиции?

            Не означава ли това, че по-голямата  част от произведеният излишъкът следва да се постави в разположение на обществото и неговото разпределение  да бъде обезпечено с ликвидни стоково-материални ценности и  повишена масова покупателна способност?

            Не означава ли това, че българският бизнес трябва да превърне излишъка си в работещ за обществото капитал, а не в  натрупване на агресивно богатство?

 

            Какви са социалните ангажименти на едрия, печелившия български бизнес и какъв излишък от брутния вътрешен продукт е позволила държавата  да се задели за него??

 

            Според националната статистиката за трите европейски години на България - 2007, 2008 и 2009г.,  ЕДРИЯТ БЪЛГАРСКИ  БИЗНЕС е платил данък печалба (10%) – 7,188 млрд. лв., а за него са останали 64,1 млрд. лв. През тези три години Държавата е разпределила в полза на обществото чрез Държавният бюджет малко повече от 79 млрд. лв.

            По лично признание на Министър-председателя на Република България, основаващо се на сведения, дадени му от министъра на финансите, спестяванията на българските граждани в банките възлизат на 60 милиарда лева, от които 30 милиарда са  на бизнеса и 30 милиарда на гражданите, отделно от стойността на  приватизираните производствени мощности, земята, транспорта, комуникациите, отделно от  движимото и недвижимо имущество и ежедневните разходи за поддържане на съответния начин на  живот.

            Като противовес на всичко това стои най-енергоемката и трудоемка икономика, с най-ниска производителност на труда, конкурентоспособност и заплащане  – минимална заплата от 140  и минилна пенсия от 70 евро.

 

 

        Уважаеми господин  ПРЕЗИДЕНТ,

 

            Инвеститорът милиардер Уорън Бъфет, в статия за в. „Ню Йорк Таймс” от 14 август 2011г., призова американските конгресмени да увеличат данъците за богатите американци, които печелят най-малко 1 милион долара на година, за да намалят огромния бюджетен дефицит, да  разкрият нови работни места и създадат условия за непрекъснати инвестиции.

И наистина: когато държавата насочи своята икономическа политика от една страна към изземване на по-голямата част от излишъка (80-90%), а от друга стимулира неговото капитализиране, обръщането му в производителна собственост, в работещ за благото на обществото капитал, само тогава ще се осигури един естествен и стабилен инвестиционен растеж.

 

            Българските граждани се надяват Вашата бъдеща инициатива пред Конституционния съд да постави началото на така необходимите на обществото ни граждански дебати за Новата Икономическа Политика в държавата ни.

 

                                                                      

                                        ГРАЖДАНИ ПОДПИСАЛИ ПЕТИЦИЯТА

                                                         15.10.2011г.