ПЕТИЦИЯ за правата на работещите в детските градини на Република България

ПЕТИЦИЯ от работещите в детските градини на Република България 

До: Синдикалните организации в системата на образованието 

Министерство на образованието и науката 

Уважаеми дами и господа,  

С настоящата петиция ние, работещите в детските градини – педагогически, непедагогически и административен персонал – изразяваме дълбокото си недоволство и нарастващо напрежение във връзка с редица сериозни проблеми, които пряко засягат качеството на нашата работа, правата ни и благосъстоянието ни. Настояваме за спешно внимание и конкретни действия по следните направления: 

 1. Признание на квалификацията и професионализма в предучилищното образование  

В детските градини работят висококвалифицирани специалисти – преобладаващата част от учителите притежават магистърска степен, а мнозина са с по две или три специализации, свързани с образованието. Също като учителите в училищата, ние ежегодно преминаваме през обучения и повишаваме квалификацията си. Въпреки това, трудът и експертността ни остават недооценени. 

 Настояваме за: 

Справедливо и съобразено със законодателството възнаграждение, включително пълно изплащане на средства за работно облекло и допълнителни стимули (ДМС)  за всички работещи в сферата на предучилищното образование; 

 Признание на професионалния ни статут чрез медийна, институционална и обществена подкрепа; 

 2. Статутът на детската градина като образователна институция 

 За съжаление, в общественото и институционално пространство детските градини продължават да се възприемат единствено като "място за гледане на деца", а не като първи и ключов етап в образователната система. Пример за това е обществената нагласа и очакването детските градини да не затварят дори през летния период, без да се допуска сформиране на сборни групи. Това води до реални очаквания персоналът да работи целогодишно, без възможност за ползване на платен отпуск.  

Настояваме за:

 Законодателни промени, които ясно да дефинират и утвърдят статута на детската градина като образователна институция; 

Защита правото на отпуск и работно време, без да се допуска институционален или родителски натиск върху персонала.  

3. Медийно очерняне и подценяване на професията  

Медиите често представят детските градини в негативна светлина, използвайки остарели и неуважителни термини като "забавачки", а учителите – като "възпитатели", което ерозира авторитета ни. Последни примери, като статията в сайта Novini.bg от 17.04.2024 г., са ярко доказателство за това. 

 Настояваме за:

 Прекратяване на тенденциозното отразяване и започване на открит обществен разговор за реалните проблеми в системата на предучилищното образование; 

Създаване на механизми за защита на авторитета на учителите и непедагогическия персонал от медийни и обществени нападки.  

4. Високи изисквания без съответстващи права  

Към нас се поставят все по-високи изисквания, включително работа с деца със специални образователни потребности, социално-психологическа подкрепа и други функции, но същевременно нямаме делегирани реални права за действие.  

Настояваме за:

 Право на педагогическите специалисти да вземат решения, свързани с работата им, без страх от натиск или репресии от страна на ръководства и местна власт;

 Възможност учителите свободно да насочват родителите към специалисти, когато се наблюдават проблеми в поведението и развитието на децата, без да бъдат обвинявани или застрашавани от жалби и агресия. 

Намаляване броя на децата със СОП в групите.

В момента в действащия ЗПУО в чл. 192. ал.2 се казва:  ‘’ В група в детска градина и в паралелка в училище може да се обучават до три деца и ученици със специални образователни потребности.”, което  за редовия детски учител е непосилно при брой на децата в групите около 25-30. Родителите масово отказват ранното оценяване на потребностите от подкрепа за личностно развитие, оценка на риска от обучителни затруднения, както и обща и допълнителна подкрепа за децата си и не взимат под внимание мнението на учителите в групата , че детето има нужда и от други специалисти.  

5. Неуважително отношение и липса на подкрепа от страна на родители 

 Все по-чести са случаите на агресивно, неуважително или враждебно поведение от страна на родители към персонала на детските градини. Това създава демотивираща и дори враждебна работна среда. Липсва адекватна защита, институционална подкрепа и механизми за справяне с такива ситуации. 

Настояваме за:

 Национална кампания за повишаване авторитета и общественото уважение към работещите в детските градини; 

Ясни правила и мерки за защита от вербална и психологическа агресия на работното място; 

Обвързване на родителите с отговорности и задължения при посещението на децата в детски заведения.  

 6. Недостиг на персонал и прекомерен брой деца в групите 

 Съществуващата кадрова обезпеченост в детските градини е крайно недостатъчна спрямо броя на децата и високите изисквания към работата ни. 

 Настояваме за: 

Увеличаване на щата и реално назначаване на допълнителен персонал; Помощник- възпитателят трябва да бъде до учителя, а за хигиената да бъде назначен човек на длъжност “Хигиенист”. Работата на помощник възпитателите, свързана с хигиената е много и за повечето е непосилно да помагат и на учителя. В повечето градини сутрин и след обяд един човек обслужва две групи от около 50 деца, трябва да поддържа двора и тревните площи; 

Намаляване броя на децата в група съгласно европейските добри практики; 

Промяна на чл.24 ал.2 от ЗПУО :” При условията и по реда на този закон в детската градина може да се приемат за отглеждане, възпитание, социализация и обучение и деца на двегодишна възраст”   – спазване на нормативно установената възрастова граница (3–4 години).   

7. Недостатъчно и несправедливо заплащане   

Заплатите в системата на предучилищното образование остават значително под нуждите и стандарта на живот в страната, особено на фона на отговорността, натоварването и високите професионални изисквания към педагогическия и непедагогическия персонал.

Настояваме за: 

Актуализация на възнагражденията съобразно инфлацията и социално-икономическата реалност; 

Изравняване на заплащането в различните общини и справедливо остойностяване на допълнителния труд (допълнителни часове, замествания и др.); 

Прозрачност при формиране на възнагражденията и прилагане на стимулиращи механизми.  

8. Предложение за регламент на посещаемостта в подготвителна група: 

 Предлагаме посещаемостта на децата от подготвителната четвърта група да бъде до 31 май – по аналогия с училищния календар. Това ще улесни работата по документацията, ще създаде ритмичност и ще улесни прехода на децата към първи клас. Ако децата все пак ще продължат да имат право да посещават детска градина, то държавата да осигури необходимия брой заместници и съответно тяхното заплащане.     

9.Връщане на таксите за посещение на детска градина

 Да се върнат таксите, които да влизат в бюджета на ДГ и събраните средства да се разходват за консумативи и необходими материали за групите.   

10. Промяна на категорията на труд  

Поради неблагоприятните условия на труд (шум, натоварване, висока отговорност), настояваме категорията на труд на работещите в детските градини да бъде променена от трета във втора категория.     

С уважение и отговорност към бъдещето на българските деца, заявяваме, че повече не можем да работим в условия на пренебрежение, липса на защита и обществено неразбиране. Вярваме, че чрез тази петиция ще се чуе нашият глас , ще се обърне внимание и на детската градина като част от образователната система на България и ще бъдат предприети адекватни действия.  

Подпишете тази петиция

Подписвайки се, приемам, че Стефка Павлова ще може да види цялата информация, която предоставям в този формуляр.

Няма да показваме публично вашия имейл адрес в онлайн среда.

Няма да показваме публично вашия имейл адрес в онлайн среда.


Трябва да проверим, че сте човек.

Давам съгласие за обработка на информацията, която предоставям в този формуляр за следните цели:




Платена реклама

Ще рекламираме тази петиция на 3000 човека.

Научете повече...