Петиция в подкрепа на изменение на ПУП за създаване на пешеходна връзка в Южен парк – район „Триадица“
Петиция в подкрепа на изграждането на:
„Проект за подробен устройствен план (ПУП) – изменение на план за улична регулация (ИПУР) – за създаване на пешеходна връзка между УПИ I – за парк, кв. 187А в м. „Южен парк“ и алеята между кв. 1 и кв. 3 в м. „Южен парк – II част“, район „Триадица“
Уважаеми представители на район „Триадица“,
Ние, долуподписаните граждани, изразяваме своята категорична подкрепа за проекта за изменение на плана за улична регулация и изграждането на пешеходна връзка между УПИ I – за парк, кв. 187А в Южен парк, и алеята между кв. 1 и кв. 3 на Южен парк – II, чрез изграждане на пешеходен мост над ул. „Бяла черква“.
Проектът, разработен от Boele Architects (https://boele.cz) и Buro Happold (https://www.burohappold.com/), предвижда елегантен, органично оформен мост с дължина около 300 метра, който:
-
Свързва двете части на Южен парк с непрекъсната пешеходна и велоалея – от НДК до Южен парк III, най-богатата на биологично разнообразие зона;
-
Минимално засяга природната среда, следвайки извивките на терена и заобикаляйки гъсто залесените участъци;
-
Използва лека конструкция от ламинирано дърво (glulam), позволяваща монтаж без тежка техника и с минимално въздействие върху екосистемата;
-
Предвижда плавни наклони за лесен достъп за всички граждани – включително възрастни хора, деца и хора с увреждания;
-
Създава нови зони за отдих и наблюдение, включително панорамни гледки към Витоша;
-
Ще бъде първият устойчив и съвременен инфраструктурен обект от този вид в България, съчетаващ екология, естетика и обществена функция.
Исторически контекст и градоустройствена логика
Южен парк, още при своето първоначално планиране през 70-те и 80-те години, е замислен като единен, свързан парк, състоящ се от няколко зони. Тези зони е трябвало да бъдат обединени чрез пешеходни и зелени връзки. Улици като „Бяла черква“ са временни прегради, които мостът ще помогне да се преодолеят.
С изграждането на тази връзка София ще завърши дългосрочната идея за свързано зелено пространство, обединяващо планината Витоша с градския център. Това ще бъде важна стъпка към модерна, устойчива и свързана градска среда.
Отговори на притесненията по време на общественото обсъждане:
1. „Мостът ще привлече клошари и наркозависими“
-
Проектът предвижда качествено осветление по цялата дължина на моста и около него – това ще повиши сигурността и ще предотврати обитаването от нежелани групи;
-
В момента районът е слабо осветен и изолиран, което създава именно такива условия – мостът ще активира и оживи пространството.
2. „Мостът ще закрие гледката към Витоша“
-
Максималната височина на моста е 5.5 м, докато растителността в района е над 10 м – гледките са така или иначе частично ограничени от дърветата;
-
Етажната височина на жилищна сграда в България е около 2.6–3 м, така че засенчването би било възможно единствено за отделни апартаменти на ниски етажи;
-
Ползата за цялото общество значително надвишава локалните, индивидуални възприятия.
3. „Проектът не е необходим“
-
Мостът не само подобрява достъпността и сигурността, но и изпълнява първоначалната градоустройствена идея за цялостен Южен парк – като непрекъсната зелена система.
Добавяме към петицията приложение с конкурсните табла и диаграми, които ясно илюстрират архитектурната концепция, височините на моста спрямо растителността и влиянието му върху околната среда и гледките.
Табло 01
Табло 02
Табло 03
Табло 04
Южен парк е част от жизненоважната зелена мрежа на София – природна връзка между Витоша, централната градска част и южните квартали. Затова решенията за неговото развитие и достъпност трябва да се вземат с оглед на обществената полза и дългосрочните цели на града, а не на базата на краткосрочни или локални интереси.
София заслужава да бъде свързан, зелен и достъпен град – и този проект е крачка точно в тази посока.
Настояваме проектът да бъде приет и реализиран в предвидените срокове.
С уважение,
Р.С.Пешова Свържете се с автора на петицията