Подписка

Милена Дамянова

/ #23 Re: Re:

2012-02-23 22:19

#20: - Re: Не преча на талантите и ни най-малко не искам да възпрепятствам развитието на децата. Единственото нещо, против което съм, е желанието на МГ да се нарича МГ, а да има прием от V клас. Може би е по-приемливо да се внесе предложение в проекта за закон за предучилищното и училищното образование да има вид училище от V до ХІІклас. Но гимназия с прием от V-ти не мислите ли, че е дискриминация спрямо останалите видове гимназии?

Аз съм за ранно профилиране на децата, не само в МГ. Но просто към момента всички останали гимназии са пасивни, независимо, че според сега действащия ЗНП също биха могли да приемат деца след 4 клас. Защитаваме МГ и ПМГ, защото единствено те ( и ограничен брой хуманитарни гимназии-в момента има и такива с прием след 4 клас, даже едната е национална) във времето са направили нещо,което е доказано качествено и работещо. Гимназиите в Германия също се наричат гимназии, но приемат от 5 клас. Може би, като директор на основно училище, не сте прочели целия проектозакон, а само онази част, която пряко засяга основните училища. Прочетете проекта. Ще видите в кой клас се предвижда да започне профилираната подготовка в гимназиите и колко точно време ще продължи. България просто ще се сбогува с успехите си на международната сцена в областта на природоматематическите науки. И не само това. Много деца, които имат дадености в една или друга област ще могат да ги развиват едва в 10-11 клас. В проекта са предвидени училища V-ХІІ клас - спортните. Ако се поинтересувате малко повече, ще разберете и колко време и усилия би струвала една пререгистрация. Но едва ли има смисъл да Ви убеждам. Много по-лесно е да си против нещо, което ти " краде" учениците, отколкото да подкрепиш идея, която може би ощетява ръководеното от теб учебно заведение, но дава страхотна възможност на децата. Вие сте взели своето решение. Жалкото е, че много ограничени хора мислят като Вас.