Подписка на учените, служителите и докторантите от БАН

стар учен

/ #18

2016-02-06 13:50

Драга Блага

Ами за съжаление аз съм от природните науки, не съм юридически грамотен. Просто само усещам нещата, но не мога да ги облека в юридическа форма. Затова и не познавам такива хем, честни хем грамотни юристи от БАН, които да се захванат с това, просто призовавам да се намерят такива. А това което съм написал в 3-те точки изглежда просто, но е ужасно трудно - няма да е за кратко, ще срещне голям отпор, включително от власт и политици, отделно ще е вътрешния отпор. Иначе за начало, нещо по-малко, по-бързо, но по-постижимо би било това с референдума за отпадане на постановлението за пенсиите на академиците от 2008-ма. Освободените от това пари биха могли да отиват за заплати, и то с предимство за младите учени. Предполагам че може да се помисли към референдума да се добави и искане за диференциация на средствата не само по институти, но и диференциация на индивидуалното заплащане за всеки учен – нали за това уж правихме атестации, а те така и си остават неизползвани за нищо?
Не знам това как би могло да се организира, и дали изобщо юридически са възможни такива референдуми, но тук е нужно при всички случаи нещата да се поемат от въпросните грамотни и честни юристи които не познавам.