Изучаване историята на комунистическия режим в училище


Гост

#76

2014-02-28 15:09

Ако не познаваме историята сме обречени да я повтаряме 25 и повече години.
Т. Пацирева
Гост

#77

2014-02-28 16:29

Крайно време е! Изминаха 25 години от началото на промените, а тази тема е все още табу за учебниците по история. Разчита се на слабата памет, на прекъсване на връзката между поколенията, живели по време на тоталитаризма и поколението, родено около и след промените. Така посткомунистическите прокомунистически партии по-лесно ще манипулират избирателите с фалшиви разкази за "прекрасното" социалистическо минало.


Гост

#78

2014-02-28 17:06

"манипулират избирателите с фалшиви разкази за "прекрасното" социалистическо минало.'Аз съм живял през този период и го намирам прекрасно, особено сравнено с това, което имаме сега. Не съм само аз, а и много други познати, роднини и приятели. Така че моля не си налагайте само вашето мнение. Или така се прави при "демокрацията" ; диктатура, глад, мизерия, безработица, преждевременна смърт, висок % на самоубийства и други. Да се даде Истината за созиализма в България, но безпристрастно и по всички аспекти. Тук се пише и информира много едностранно, а това вече е много лошо..... Но Хората са достатъчно интелигентни, за да го разберат.

Гост

#79

2014-02-28 17:33

Крайно време беше. Толкова изключителни българи си отдиоха мърцина заради идиотщините на Сталин и неговите подлоги Васил Коларов и Георги Димитров. Изтрепаха цвета на тогавашната българска нация. Заслужават да ги заклеймим поне в учебниците.

Гост

#80

2014-02-28 18:24

Темата трябва да се започне с 1917 - ВОСР, а към литературните произведения за изучаване да се добавят откъси от "Децата на Арбат" на Рибаков и "Един ден на Иван Денисович" на Солженицин.

Гост

#81

2014-02-28 19:38

Надявам се истината да се изучава

Гост

#82

2014-02-28 22:36

ИСТИНАТА !!!
Веселин Байчев

#83

2014-03-01 07:14

За да разберем "историята" на комунизма след Девети, трябва да започнем от пред-историята му в България от края на 19 век и случилото се между двете световни войни. Иначе пак ще си играем на стражари и апаши, на партизани и полицаи, на фашисти и комунисти (това беше и продължава да бъде най-тъжната и най-опасна игра,- дори днес - виж Украйна!) Задачата е много сложна, но това не значи, че трябва да се отказваме от решаването й. Ще трябва да понаучим нещо за ролята в историята и на "еврейския народ" (Не съм антисемит!!!)

Гост

#84

2014-03-01 08:59

Имаме с какво да се гордеем, имаме от какво да се срамуваме. Най-големият срам е, да крием историята си, каквато и да е тя,най-големият срам е, да се крие историята от самите нас. Липсата, или неистинската история, предопределя липсата на бъдеще.Знам, че това са баналности и шаблони, както е шаблон и обстоятелството, че дърво без корен загива, но няма как да бъде отречено.

Гост

#85

2014-03-01 10:41

Някой трябва да си пробута учебниците? :)
Петров

#86 Re:

2014-03-01 11:08

#14: -

А защо младите да не научат, че: през омразните ви 45 години, България от държава на дървеното рало се превърна в развита индустриално-аграрна страна; на 09,09,1944 г. единственият асфалт в нея бе този от Варна до двореца Евксиноград; това което ентусиазирания народ построи през тези 45 год. все още не могат да продадат самозваните демократи; през годините от 1941-1944 г. без съд и присъда са убити 9140 партизани и 20070 ятаци, изгорени са 2139 къщи, осъдени и екзекутирани 1590 и преминали през концлагерите 31642 души, разнасяни са главите на убити партизани по мегданите на градове и села; раздадени са 26 милиона лева за награди на убийците  в т.число и на убийците на децата от Ястребино;  от окупираните от българската армия Македония и Беломорска Тракия по нареждане на фашистка Германия  са изпратени в Хитлеристките лагери на смъртта хиляди евреи.                             Защо да не научат, че България бе сателит на фашистка Германия и че София бе бомбардирана и разрушена от Американски самолети защото бе съюзник на Третия Райх- на Хитлер.                                                                         Народният съд бе създаден по разпореждане на Международния трибунал на Четирите велики сили и че бяха осъдени главорезите и виновниците за националната катастрофа, която причиниха на България. Непризнаващите съществуването на фашизъм в България изопачават  историята и величаят Борис ІІІ и именуват улици на негово и на жена му имена.                                                                                                                                                                   Браво на израелското правителство, че осъзна истината и не откри паметника на Борис ІІІ в Тел Авив.

 

 

Joe

#87 Re: Бъдете нащрек!

2014-03-01 12:03

#14: -

Необходимо е! Задължително е!

Заради младите хора и идните поколения! За да бъдат будни и да се пазят от нови ментори и пропагандатори на комунзма под мимикрията на добре образовани и интелигентни "всичко-знаещи" от типа на Вени Марковски, според когото нямало смисъл да се говори за анти-комунизъм!

http://www.btv.bg/shows/lice-v-lice/videos/video/654065300-Izbori_po_evropeyski_ili_po_bayganyovski.html

А по отношение на страха - аз също все още се страхувам (комунистическата ДС е в действие и брани мафията и олигархията!) и затова използвам псевдоним.

Веселин Байчев

#88 Re: Re:

2014-03-01 12:13

#86: Петров - Re:

Действително произнесените смъртни присъди от 1941 до 1944 г. от военно-полевите съдилища са 1590. При предвиждани около 12400 по ЗЗД във връзка с чл. 681 от ВНЗ. От тези 1590 са изпълнени 199V - По искана справка от Министерство на войната от януари 1945 г. до Главния народен обвинител Георги Петров. Останалите цифри в този постинг са СИЛНО ПРЕУВЕЛИЧЕНИ. В концлагерите преди девети септември Еникьой, Гонда вода, Кръсто поле е имало "концентрирани" по не повече от 150 - 200 опасни за държавата лица и са сменяни по на 6 месеца. (Моят дядо е бил в Еникьой и Гонда вода по 6 месеца.) А баща ми беше в Богданов дол и Белене 5 години и половина. В тези истории има много сравними величини, които младитне и техвните деца ТРЯБВА да научат. А пияниат запасен поручик, който е избил ястребинчената е бил веднага разжалвани осъден! Но това не се говори.

Истината

#89 Истината

2014-03-01 16:41

"А защо младите да не научат, че: през омразните ви 45 години, България от държава на дървеното рало се превърна в развита индустриално-аграрна страна; на 09,09,1944 г. единственият асфалт в нея бе този от Варна до двореца Евксиноград; това което ентусиазирания народ построи през тези 45 год. все още не могат да продадат самозваните демократи; през годините от 1941-1944 г. без съд и присъда са убити 9140 партизани и 20070 ятаци, изгорени са 2139 къщи, осъдени и екзекутирани 1590 и преминали през концлагерите 31642 души, разнасяни са главите на убити партизани по мегданите на градове и села; раздадени са 26 милиона лева за награди на убийците в т.число и на убийците на децата от Ястребино; от окупираните от българската армия Македония и Беломорска Тракия по нареждане на фашистка Германия са изпратени в Хитлеристките лагери на смъртта хиляди евреи. Защо да не научат, че България бе сателит на фашистка Германия и че София бе бомбардирана и разрушена от Американски самолети защото бе съюзник на Третия Райх- на Хитлер. Народният съд бе създаден по разпореждане на Международния трибунал на Четирите велики сили и че бяха осъдени главорезите и виновниците за националната катастрофа, която причиниха на България. Непризнаващите съществуването на фашизъм в България изопачават историята и величаят Борис ІІІ и именуват улици на негово и на жена му имена. Браво на израелското правителство, че осъзна истината и не откри паметника на Борис ІІІ в Тел Авив."

Много добре казано, още да научат за мизерията на българите преди 1944. Моите родители, баба и дядо са ми разказвали как повечето българи са живели през този период. Глад, липса на лекарска помощ, единят ми вуйчо е умрял на 6 год защото баба не е имала пари за лекарства. Мама не е успяла да получи добро образование, защото малкото пари, които са имали са отишли за образованието на двата и по-малки братя, а тя е била до 6 клас отличничка, дори и зряла жена се страхуваше от думата 'лихвар'. самата тя ми е казвала, че сме щастливи да живеем в такъв социален ред и държава, а не като тях. За съжаление повечето, да не кажем всички, които пишат не са живели по това време преди 1943 год или са били деца и много неща не знаят, а и никога не са живели в глад и ужасна мизерия. Да се помолим за душите им....


Гост

#90

2014-03-01 18:15

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Гост

#91

2014-03-02 06:18

струва ми се,че червените престъпници умишлено премълчават страшната истина за червеният терор , за да не знаят младите хора ,какво пак им готвят. вижте книгата на ален безансон "нещастието на света"

Гост

#92

2014-03-02 06:22

прочетете книгата на ален безансон :"нещастието на света"...червените световни престъпници премълчават страшната истина за червеният терор за да го повторят въ бъдеще...

Гост

#93 Re:

2014-03-02 19:56

#22: - кой го премълчава като по телевизора само за него говорят ?

аз съм на 17 и не разбирам

 

 


Гост

#94 Re: Истината

2014-03-02 19:57

#89: Истината - Истината няма как да го учат, защото строй в който всички трябва да бачкат не може да съществува.


Гост

#95

2014-03-02 21:42

"защото строй в който всички трябва да бачкат не може да съществува." Да, на някои им трябва строй, където да не бачкат и пак да са най-богати и да живеят в лукс и безгрижие:)))) На нас ни се струва, че някои от подписалите тази петиция точно това искат:)))) хехехехех А честните почтени българи имали поговорка - 'Залудо работи, залудо не стой"... Сигурно са били глупаци нашите горди, работливи и достойни прадеди!!!

Гост

#96

2014-03-03 02:07

Слаба богу, доживяхме...Абсолютно задължителен предмет!И
колкото по-бързо, толкова по-добре.

Гост

#97

2014-03-03 08:26

Наложително е да се знае историята. Това не е народен фолклор, за да се предава от уста на уста.

Гост

#98 Re:

2014-03-03 09:00

#95: - Аз съм на 17 и съм чувал, че тогава е било задължително да работиш, нещо което не е много приятно нали така? Да не говорим, че и армия е трябвало да има и казарма... (сарказъм)

 


Гост

#99

2014-03-03 15:48

Da v kapit obshtestvo ako 60% ot naselenieto v rabotosposobna vazrast ima rabota se naricha yspeh. Tova lichno go chetoh i vidyah. drygite 40% kucheta gi yali. Razbira se ima hora, koito ne mogat da rabotyat, stydenti, majki s malki deza, bolni i drygi slychai, no te ne sa 40% +++..

Da, nikakva nyjda ot armiya v Bulgaria:))) Zashto ni e , tya i bez tova granizata si stoi otvorena, poslednite 20++ god, a sega i savsem. Vsyakakv vid teroristi, talibani, afrikanzi, bivshi zatvornizi etc, elemnti si vlizat neobezpokoyavani i naselenieto v mnogo gradove veche e savsem 'propishyalo' ot tyah...No nyama znachenie i malko ostanaloto balgarsko naselenie skoro shte izchezne...Sazdatelite na petiziyata sa happy:))))

Гост

#100

2014-03-04 09:57

Коя държава в света разсекретява данни на собствената си агенция по сигурност (за когото и да служи тя) ? Дали МОСАД, ЦРУ, ФСБ, биха разсекретявали данни за всеки, който реши да се направи на (свещен) демократ ? Въпросът ми е директно до госпожа Евелина Келбечева.