Изучаване историята на комунистическия режим в училище
Петиция
Четвърт век след падането на комунизма в България ние продължаваме да живеем в паралелни светове по отношение на знанието ни за историята между 1944 и 1989 година. Продължаваме да сме свидетели на славословието на режима, въпреки че имаме пълна и обективна академична историография и красноречиви журналистически разследвания за него.
Огромната част от хората - и специално младото поколение - няма нито цялата информация, нито разбирането за същността на политическите и социалните процеси от най-близкото ни минало. Те имат право на това.
Българският парламент прие закон за обявяване на комунистическия режим за престъпен през 2000 година, а през 2009 година се присъедини към Пражката декларация за създаване на обща европейска памет, инициирана от Вацлав Хавел. Но колко млади хора в България днес знаят, че Нюренбергският процес осъди на смърт 12 души от 24 подсъдими, а т. нар. Народен съд в България издаде 2618 смъртни присъди, от които са изпълнени 1046?
Крайно време е да изпълняваме и собствените ни закони, и европейските договорености. Крайно време е - не само заради жертвите на комунистическия режим, но за бъдещите поколения граждани на България - да прекратим тази историческа аномалия и да покажем истината за режима след Втората световна война.
Предлагаме промяна на учебните планове и въвеждане на изучаване на тоталитарните режими в сравнителен план, както и конкретно на българския комунизъм в средното училище.
Българите имат правото да знаят колко дълго е жив старият комунистически режим. Българите имат правото да знаят как и днес неговите мимикрии препъват на всяка стъпка демократичното европейско бъдеще на България.
Евелина Келбечева
Американски университет в България
Evelina Kelbecheva Свържете се с автора на петицията
Съобщение от администратора на този уебсайтWe have closed this petition and we have removed signatories' personal information.Общият регламент за защита на данните (GDPR) на Европейския съюз изисква законна причина за съхраняване на лична информация и информацията да се съхранява възможно най-кратко. |