За превръщане на сградата на Руското консулство във Варна в Културен дом
Варна има нужда от ново пространство за изкуство и култура. Галерията за графично изкуство и Международното биенале на графиката, което тя организира, са една от емблемите на Варна в областта на визуалните изкуства. ГГИ – Варна разполага с фонд от близо 1 800 графики на български и чуждестранни автори с висока художествена стойност, които заслужават да бъдат представени в постоянна експозиция, достъпна за варненци и гостите на града. Галерията обаче няма свое изложбено пространство, печатна база и т.н. За сравнение – Международното биенале на графиката в Любляна, първото по рода си в света, разполага с две сгради за постоянни и временни изложби, печатна база и т.н. Канцеларията и фондът на ГГИ – Варна от дълги години заемат две от изложбените зали на Градската художествена галерия, което прави решението на проблема с експозиционното пространство още по-наложително.
Проектант на сградата на ул. „Македония“ № 53 е арх. Георги Саваков, проектирал Стоматологична поликлиника – Варна, преустройството на аулата на Икономически университет – Варна и други обществени сгради страната. През 1979 г. по негов проект е построена сградата на съветското /руското/ консулство. Нейната архитектурна стилистика може да бъде определена като бруталистска. Според специалистите, поради своите изчистени форми и изразен функционален характер, брутализмът е подходящ за обществени сгради с административно и културно назначение. Най-яркият пример е НДК. Площта на сградата на бившето руско консулство е 990 кв.м., парцелът е с обща площ от близо 5 дка.
Сградата е с функционално предназначение „административно делова“, освен това е много подходяща за културен център. На нейната територия е изградена концертна зала с прожекционна апаратура и оформен подиум, където могат да се представят камерни концерти и спектакли. В сградата има и помещения, които могат да се пригодят за изложбени/конферентни зали, административна част и др. Дворното пространство около сградата и вътрешният двор са подходящи за експониране на скулптури, инсталации и други арт-обекти. Местоположението в центъра на града, в близост до сградата на Община Варна, Регионалния исторически музей и Градската художествена галерия, също е голямо предимство.
На първото ниво на сградата има две зали, с вместимост 110 и 140 човека, подходящи и за камерни концерти, театър, балет и др. събития и за помещаване на изключителната колекция на Галерия графично изкуство. Фоайетата са с квадратура 70кв.м и също могарт да бъдат използвани за изложбени площи, има обособени закачлки, гишета, санитарни възли. Едната зала е била киносалон, има изградена сцена с всичко необходимо, стая за сценично осветление и декор, прожекционна, акустичните панели, които са на височина от 5.50м правят залата с много висок клас за изпълнителски изкуства. На втория етаж има още 4 зали, подходящи за изложби и други събития, а административните помещения са достатъчни, за да се развиват програми за обучения на деца в различни сфери на изкуствата, да се правят детски работилници, класове и обученбието да е в самата среда сред художници и музиканти.
Има вътрешен двор, с пряка връзка към сцената, който ще покрие силната необходимост от пространства за външни концерти, фестивали, постановки в летния сезон, а дворът около самата сграда, с наличните монументални скулптури на Евгени Баръмов (автора на скулптурата пред автогара Варна) ще е своебрано начало на скулптурна галерия , която Варна също няма.
В заключение, налично е становище по отношение на приложимостта на сградата за разкриване на детска градина в него, в съответствие с нормативните уредби, което е категорично, че в сградата, както е в момента, не могат да бъдат осигурени необходимите помещения за повече от две градински групи. Което означава, че за да се осъществи подобна идея трабва да се разруши и построи отново.
На това основание, и очевидния факт, че в момента сградата е в отлично състояние и няма нужда от сериозни намеси за превръщането и в един МУЛТИФУНКЦИОНАЛЕН КУЛТУРЕН ЦЕНТЪР с ГАЛЕРИЯ ГРАФИЧНО ИЗКУСТВО, която има статут на културен институт и няма сграда, с ЗАЛИ за изпълнителски изкуства, с помещения за иноватично неформално обучение на деца в изкуствата, с възможности за резидентски програми, мастър класове и обучения, с възможност за филмотечно кино и с откритите пространства за фестивалите, които в момента ползват основно 3тия етаж на Градска художествена галерия, а това са Верненско лято, Радар, Международния театрален фестивал, JAzz Days Varna, Европейски музикален фестивал, Хоровия конкурс, Пролетния и Есенния салон на изкуствата и мн.други.
ГЛАСУВАЙТЕ ЗА КУЛТУРАТА НА ВАРНА!
Светослава Георгиева Свържете се с автора на петицията