Защита на светският характер в българското образование

До Омбудсмана на Република България
До парламентарно представените политически сили в 51-вото Народно събрание

Уважаеми дами и господа,

Ние, граждани на Република България, се обръщаме към Вас с настояване за сезиране на Конституционния съд относно съответствието с Конституцията отностно въведжането на предмет „Религии и добродетели“ в задължителната училищна програма.

Съгласно официално оповестената концепция, предметът ще бъде задължителен за всички ученици и ще се реализира чрез избор между модули: „Религия – християнство“, „Религия – ислям“ и „Добродетели/Етика“. Макар на пръв поглед да се предлага алтернатива, изборът се осъществява в рамките на задължително образование, което фактически въвежда религиозно съдържание в светската образователна система. 
Настоящото ни възражение се отнася също:
А) До модула „Добродетели/Етика“, който е формулиран като „светска“ алтернатива, но по същество преподава нравствени ценности чрез религиозни примери;
Б) Без право на отказ от изучаването на предмета ,,Религии и добродетели'', което е гарантирано в повечето държави от ЕС;
В) Целите на предмета не се обосновават до критичен и научен прочит на религиите (какъвто в момента се случва в съществуващата учебна програма), а до възпитание в добродетели чрез религиозни примери. Създавайки предпоставки да измести термина ,,морал'' с ,,религиозен морал'' и легитимира идеята, че нравствеността произтича от религията, а не от разума, опита и човешките права.

Това поражда сериозни съмнения относно съответствието на инициативата с чл. 13, ал. 2 от Конституцията, според който религиозните институции са отделени от държавата. Активното участие на Българската православна църква в изготвянето и одобряването на учебно съдържание, както и включването на етични категории, извлечени от религиозен разказ, нарушават този принцип и подменят светския характер на образованието, гарантиран от Конституцията.
Допълнително, въвеждането на избор между религиозни и „етичен“ модул създава предпоставки за разделение между учениците по религиозен и светогледен признак, което противоречи на чл. 6 от Конституцията, забраняващ всякаква дискриминация, както и на чл. 2 от Протокол №1 към Европейската конвенция за правата на човека, който защитава правото на родителите да осигурят образование в съответствие със своите убеждения.
Особено тревожно е, че децата биват принудени, в рамките на задължителното образование, да правят избор, който предполага светогледна самоидентификация. Това представлява непропорционална намеса в личната и семейна сфера, като държавата, вместо да остане неутрална, фактически насърчава религиозна или морална индоктринация.
Наред с това, съществуващите предмети като литература, философия и гражданско образование вече разглеждат темите за морал, ценности и етика от светски и критически обосновани позиции. Новият предмет не само не надгражда образователната система, но и поражда конституционен и правно-нормативен конфликт.
Съгласно чл. 37, ал. 1 от Конституцията, свободата на съвестта и вероизповеданието е неприкосновена. Това предполага и защита от натиск — включително институционален — който принуждава индивида, особено децата, да правят избор между религиозно или религиозно мотивирано съдържание под формата на задължителен учебен предмет.
Не оспорваме правото на родителите да възпитават децата си според своите убеждения, включително религиозни. Но именно това право налага училището да остане неутрална, недискриминираща и светска институция, в която всяко дете — независимо от вяра, етнос или светоглед — има равен достъп до образование.
Поради гореизложеното, настояваме:
Омбудсманът на Републиката и народните представители от 51-вото Народно събрание да упражнят правомощието си по чл. 150, ал. 1 от Конституцията и да сезират Конституционния съд с искане за обявяване на противоконституционност на  предмета ,,Религия и добродетели'' и неговото преустановяване по време на разглеждането, поради нарушение на чл. 6, чл. 13, ал. 2 и чл. 37, ал. 1 от Конституцията, както и на международни норми, по които България е страна.
Вярваме, че правовата държава започва от защитата на основни принципи. Светското образование е един от тях.

Подпишете тази петиция

Подписвайки се, приемам, че Христо Георгиев ще може да види цялата информация, която предоставям в този формуляр.

Няма да показваме публично вашия имейл адрес в онлайн среда.

Няма да показваме публично вашия имейл адрес в онлайн среда.


Трябва да проверим, че сте човек.

Давам съгласие за обработка на информацията, която предоставям в този формуляр за следните цели:




Платена реклама

Ще рекламираме тази петиция на 3000 човека.

Научете повече...