Промяна на чл105 от СК и отпадане на “тайната на осиновяването“


Гост

#126

2014-06-25 15:47

Предварително благодарим за всяка информация, дори и най-нищожната, която се дава по този въпрос. Стъпка по стъпка дано стигнем да истината...

Гост

#127 Re:

2014-06-26 06:34

#126: -  

 Ето моят алгоритъм, който си съставих след много ровене в интернет по въпроса:

1) В общината, където е издаден акта Ви за раждане може да поискате препис от актовата книга, където трябва да фигурира номера на делото за осиновяване /този номер може да го има даже в самия Ви акт за раждане-не съм много сигурна/.

2) С номера и годината на делото и имената на осиновителите може да поискате достъп до делото в архива на Общински съд, където е гледано /регистрите би следвало да са публични/.

3) Последното, което научих от "УСПЯЛ" в този форум е, че в към делото би трябвало да има приложена декларация от биологичната майка, по чийто номер и заверка може да търсите адреса и в нотариалния регистър /това как точно става незнам/ .

Надявам се това да помогне на някого...

Аз още не съм тръгнала по този път. Все още съм на етап проучване, защото се касае за съпруга ми и без него немога да стигна доникъде, а той още не е съвсем готов...

 


Гост

#128 Re: Re:

2014-06-26 08:40

#127: - Re:  

 ИЗВИНЯВАМ СЕ, В ПО-ГОРЕ НАПИСАНОТО "ОБЩИНСКИ СЪД" ДА СЕ ЧЕТЕ ОКРЪЖЕН СЪД....

Света

#129

2014-06-26 13:33

''Аз още не съм тръгнала по този път. Все още съм на етап проучване, защото се касае за съпруга ми и без него немога да стигна доникъде, а той още не е съвсем готов...'' Изключително много Благодарим. Вие изглежда сте 'сродна душа', защото аз също помагам на моя съпруг да открие биологичните си родители. За разлика от Вашия, моят съпруг е напълно готов и след като се върнем в България, ще се заемем активно с търсенето - сами или може да наемем адвокат. Не знам дали наемането на адвокат в такива случаи е от полза??? Ако някой знае моля да сподели инфото си. При нас осиновителката е много зла жена и едва ли ще научим нещо от нея;( макар че тя знае много и много може да помогне, няколко пъти е намеквала за това, но.....

с уважение,
Света

ТАТА

#130

2014-06-26 16:05

Света, изглежда наистина сме "сродни души", защото и при нас осиновителката е "много зла" и всъщност съпруга ми даже не е отгледан от нея, а от втората жена /не по-малко зла/ на осиновителя си /вече покойник за съжаление/. Аз също обмислям консултация с адвокат и евентуално той да ни придружи в архива на съда, защото от информацията, която изчетох научих, че не винаги там дават достъп до осиновителното дело на човек, който не е страна по него /детето не се явява такава/. А към момента в България почти няма спечелени дела за разкриване на произхода, затова изобщо не смятам да губим време, нерви и пари като завеждаме дело...

Гост

#131

2014-06-27 14:30

''А към момента в България почти няма спечелени дела за разкриване на произхода, затова изобщо не смятам да губим време, нерви и пари като завеждаме дело...'' Уважаема ТАТА, благодаря за инфото. Изглежда няма смисъл, както казвате и Вие, да се водят дела за признаване на произхода, защото това е предварително загубена кауза...за съжаление. Интересно, ако някой прокурор, съдия, или друг правосъдник има същия (като нашите) проблеми...???? Това ми изглежда изключително неуважително и унизително - да се третират нормални, възрастни хора като някакви животинки,, червейчета - дошли отнякъде, помотали се на света, и после изчезнали...без да знаят род, произход, а някои са осиновени в други държави та дори не знаят националността си:((( Действително имаме нужда от много сериозни промени и тази петиция е много навременна. Аз знам двама човека, които са си намерили корените. Единят беше моя съученичка, която случайно (докато се рови в мазето за някакви архивни документи) намира документ за осиновяването си. Тя отиде и намери майка си, която живееше в друг град. Другият беше моя братовчедка, дадена от леля ми, когато е била 5 месеца...просто не е имало друг начин. След като умират двамата й осиновители, тя също намира в документите, оставени от тях, документ за осиновяване и чрез него ни намери, или по-точно моята леля. Има начини, желаем УСПЕХ на всички, които търсят;))))
Роси

#132

2014-07-03 08:51

От сърце и душа - успех !
Tanq

#133

2014-07-03 09:43

Всеки на този свят има право а знае за своя произход !
Света

#134

2014-07-03 13:29

''Всеки на този свят има право а знае за своя произход !''

Така е, но изглежда някои мислят, че другите не са хора и нямат право да знаят произхода си, независимо какъв е той. В северна америка се решават така тези въпроси. Когато някой търси биологичните си родители, съвета или държавата информират родителите, че са търсени и ги питат дали са съгласни да им се дадат адресите. Ако се съгласят, децата ги получават веднага. Биологочните родители имат право, обаче да не се съгласят и тогава не се знае как се уреждат нещата.

Гост

#135

2014-07-04 09:01

Успех !

Гост

#136 Re: Re:

2014-07-04 19:36

#127: - Re:

Аз съм родена в СИлистра така пише на акта ми за раждане , но съм осиновена в Свищов . Ако реша да търся в Силистра '( община ) ли  трябва да търся ? Многи искам да знам произхода си .ародена съм на 23.12 1973 . Осиновена и отгледана с много любов ,мама почина преди 3 г. ,татко е жив . Много ги обичам , МНОГО... Ивсе пак искам да знам ...просто да знам


Гост

#137

2014-07-04 22:08

Подписвам тази петиция,заради всички мои приятели и неприятели,които нямат корени и искат да научат кои са.Аз не съм осиновена,но считам,че е мой дълг да подкрепя всички онези,търсещи истината.Направете го и вие!

Гост

#138

2014-07-05 13:54

''Подписвам тази петиция,заради всички мои приятели и неприятели,които нямат корени и искат да научат кои са.Аз не съм осиновена,но считам,че е мой дълг да подкрепя всички онези,търсещи истината.Направете го и вие!''

Благодарим много на един Човек с добро Сърце!

Гост

#139

2014-07-15 19:35

Всеки има право да знае истината за себе си! Това е негово изконно право!

Гост

#140

2014-07-19 12:33

4UVSTVAM SE DISKKRIMINIRAN

Гост

#141

2014-07-19 16:00

Подкрепям петицията,защото и аз съм си задавала същите въпроси,но за мен вече е късно.

Гост

#142

2014-07-19 21:39

''Подкрепям петицията,защото и аз съм си задавала същите въпроси,но за мен вече е късно." Аз смятам, че никога не е късно човек да научи произхода си, кой, откъде е, кой са биологичните му родители и корените им. Освен това ще е нужно за бъдещите поколения, деца, внуци. Генетиката не треябва да се подценява - да се помага на добрата и да се взимат своевременни мерки срещу не така добрата, разбира се, ако я знаем...

Гост

#143

2014-07-21 10:13

Подкрепям равноправието и категорично отричам каквато и да е дискриминация при получаването на всякаква информация,касаеща личния живот на всеки пълнолетен гражданин на България!
митко

#144 Re: #96

2014-07-21 10:29

#96: - не сте права! Сега сте здрава,но ако се разболеете може да ви потрябва медицинска информация за наследствени болести и ако тогава почнете да търсите биологичните си родители,братя и сестри няма да ви стигне времето за да се лекувате правилно и бързо,а това може да е фатално за вас в този момент....

 

митко

#145 Re: ha

2014-07-21 10:51

#21: haha - ha

Много си смотан - дори не си разбрал въпроса,а пишеш простотии! Въпроса е дали всички пълнолетни хора да са с равни права,включително да знаят кои са биологичните родители,братя и сестри? Всяко познание е един отворен прозорец към света около нас - другото е затвор за духовния свят на всеки индивид...

Света

#146 Re: Re: #96

2014-07-22 14:23

Абсолютно ВЕРНО. Моят съпруг е осиновен и не знае какво да каже, когато лекарят го попита за наследствени болести. 'Кой в рода ви има проблеми със сърцето или бъбреците.?"40 -50 годишни хора стоят в кабинетите и се червят като деца. Това е позор за времето, в което живеем. Ние разбираме майките осиновителки и биологичните, дали свидните си рожби за осиновяване, но нека и те проявят разбиране и съчувствие към тези с нищо незаслужили съдбата си, хора. А и човек трябва да отговаря за стореното от него. Нека се подобри половата просвета между децата и подрастващите. Да им се обясни, че с неразумните си полови връзки (особено в ранна възраст) те рискуват своето здраве и създаването на един нещастен човек. Тази петиция ТРЯБВА да има УСПЕХ!!!

Ние близките хора на осиновените деца ще се борим до последно и до възтържествуването на ИСТИНАТА за нашите супрузи/съпруги и се надяваме, че скоро ще можем да отговорим на нашите деца, кой всъщност е баща им или мама... а после и на внуците!!!

 


Гост

#147

2014-07-30 18:32

Всеки има прав

Гост

#148

2014-07-31 07:55

Всеки трябва да знае своя корен. Всеки трябва да знае своя ген. Успех на петицията

Гост

#149

2014-07-31 08:14

Никой няма право да забранява на човек да знае кой и от къде му е коренът!!!

Гост

#150 Re: Re: Re:

2014-07-31 08:20

#136: - Re: Re:

Трябва да си отворите делото за осиновяване, което е почти невъзможно, става с мноооого ЗОР. Трябва вашият осиновител да подаде искане, вие не можете ........ въоръжете се с голямо търпение и ходене по мъките ....... Успех, дано разберете коя сте!