Не на връщането на цигарения дим в заведенията

Свържете се с автора на петицията

Тази тема за дискусия е автоматично създадена с петицията Не на връщането на цигарения дим в заведенията


Гост

#3701 Re:

2013-06-09 14:48

#3700: -

а защо да не оставят пишман ресторантьорите да си направят заведенията за пушачи нали вие там не влизате.по добре ли е да ги накарат да фалират и да отидат на борсата на труда.вие сте като куче на сено само не го яде ама и на другите не го дава.по добре ли е един ресторантьор да умре от глад и мизерия отколкото да има ресторант за пушачи.вашата жестокост е пословична.

martinkunev

#3702 Re: Re: Re: Re: Re:

2013-06-09 16:10

#3681: Любомир - Re: Re: Re: Re:

В идеален свят си представям хората със зависимост от цигари (пушачите) да изпият хапче и никога вече да не им се пуши. Обаче не смятам, че това може да се случи поне в следващите няколко десетки години. Хубаво е да вземем реалната ситуация и да преценим кое е постижимо.


Обществото е свикнало да не се съобразява с непушачите. Ако пълната забрана падне, обществото още повече ще смята, че не трябва да се съобразява. Не е реално да се очаква от това общество да следи за правата на непушачите. Обществото не е дорасало да търси правата си.

 

  • Непушачите са принудени да направят избор между:
  • - да се откажат от ходене на определени места и излизане с определени хора
  • - да ходят в неприятна за тях обстановка, да вдишват вредни газове и в последствие дрехите и косата им да миришат на цигари
  • Да. И е напълно логично да направят първия избор. Що за хора са пушачите в тези компании, които не биха се съобразили с желанието на непушачите да не се тровят? Според мен - хора, с които не си заслужава да имаш вземане-даване. Освен това, в горното мое предложение има заведения без дим.

Какъв би бил социалния живот на човек който направи първия избор? Можем да си представим. Той трябва да се изолира от почти всички пушачи и всички хора, които толерират пушачи. Тоест трябва да загуби почти всички социални контакти. В моя случай означава да не общувам и с родителите си.


След като се вдигне шум за нещо минава време и хората забравят. Винаги хората се надяват, че нещата ще се променят към по-добро. Опитът показва, че обикновено не става така. Опитът ни показва, че в почти всички заведения пушенето беше разрешено. Не мисля, че нещо значително се е променило оттогава.

 

  • Във всички заведения е позволено срането (даже, доколкото знам, е задължително да има такава възможност). Просто не се сере извън определените за целта места. Мисля, че същото е приложимо за пушачите и няма нужда да се изтикват навън. Също така, не мисля, че трябва законодателят да казва кои ще са тези места.

Срането се извършва в специализирани помещения, предназначени само за това - вътре не се сервира храна и т.н.


Има разлика между това да има заведения за пушене и зала за пушене. Обясних защо не удобрявам първото. За залите съм съгласен, но само ако са направени както трябва - със строго установени адекватни правила и реален контрол за спазването им. Както имаме ХЕИ да следи за чистотата (за които всъщност не съм убеден колко добре си вършат работата). За залите добър пример е Франция (площ не повече от 20% и от 35 квадратни метра от площта на заведението; отделна вентилация, която заменя толкова въздух, колкото е площта на залата за 6 минути; непрекъснато понижено налягане; автоматично затварящи се врати; без сервиране в помещенията): http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_smoking_bans#France


За мен падането на пълната забрана е стъпка назад. Много хора смятат същото (както виждам от другите коментари). Ако в тази държава се взимат решения така (както се премахнат забраната сега), доста хора биха отишли на по-цивилизовано място. Обществото не е дораснало да направи бойкот. Опитът ми показва, че непушачите са толерантни, а пушачите не. Аз сериозно обмислям да направя бойкот, отивайки в друга държава.

martinkunev

#3703 Re: Re:

2013-06-09 16:20

#3696: - Re:

Убеден съм че в конституцията не пише "неприкосновеННа". Наясно ли си със значението на тази дума? По твоята логика в частната си собственост имам право да убивам, защото е неприкосновена.

martinkunev

#3704 Re: Re:

2013-06-09 16:30

#3701: - Re:

Тоест интересите на някакъв бизнесмен са по-важни от интересите на обществото? Непушачите ли са жестоки, че искат да водят нормален живот или пушачите, че искат да пречат на другите и да останат безнаказани?

Да не говорим, че единствените, които имат значими загуби от забраната са производителите на цигари.


Гост

#3705

2013-06-09 23:00

радвам се че има кауза за която трябва да се борим а и да устоим

Гост

#3706 Re:

2013-06-10 04:40

#3705: -

Просто някаколко платени злобари с активна медийна подкрепа си натрапват фашизма и искат да продължи отнемането на права и свободи на хората!!!!!
Пак напомням,че заведенията за обществено пиене са ЧАСТНА СОБСТВЕНОСТ и ако пуше
нето не е забранено по принцип никой няма право да натрапва тази забрана там!!!!!! Те не са обществени заведения по презумпция защото там се ходи по желание а не по принуда като в администрации,болници,транспорт и пр.

Любомир

#3707 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2013-06-10 05:59

#3702: martinkunev - Re: Re: Re: Re: Re:

Не знаех за уредбата във Франция. Все още считам, че моето предложение е по-добро, но техният закон определено е по-добър от нашия.

Не знам какви са отношенията ти с родителите ми. Моят вуйчо никога не пуши в присъствието на детето си, никога не стои с цигара пред него. Когато пуши, се изолира на едно малко балконче и го прави, когато детето е излязло от стаята. Другите ми приятели пушачи никога не палят, ако са близо до мен на закрито, без да питат. Дори таксиметровите шофьори понякога ме питат (това, че трябва винаги да питат, е отделна тема). Според мен това е напълно разумно и отговорно поведение и ако в една компания пушачите не се държат така, останалите трябва да го изискват от тях. Бих предположил, че твоите родители също се държат така и няма нужда да си прекъсвате отношенията.

Искам да направя едно уточнение: по отношение на пушенето със забрани, мерки, възпитание и т. н. се целят две отделни неща: пушачите да не вредят на околните, и постепенно пушачите да се отказват от навика си (или да не започват въобще). Твърдо съм на мнение, че забраната не помага по никакъв осезуем начин за второто.

Подкрепям те, ако решиш да заминеш. Но връзката според мен е обратната: пушачите са кофти, защото обществото е кофти, а не обратното, и ти бягаш от кофти обществото. А този проблем няма да се реши със забрана.


Гост

#3708

2013-06-10 06:30

аз съм пушач

Гост

#3709

2013-06-10 06:51

Петицията е начин да изразим нашата позиция и да покажем на недостойното правителство,че трябва да се вслушва в гласа на мнозинството и да изпълнява желанието на това мнозинство - живот без цигарен дим.Защо днес - през този безкраен преход няма един човек(политик),който безкористно и всеотдайно да защитава живота и здравето(интересите)на народа,на мнозинството от народа:някой друг задава ли си този въпрос?Мит ли са нашите будители,нашите нацинални герои отдали живота си за добруването на България?!!

Гост

#3710

2013-06-10 07:43

Твърдо заставам зад петицията.


Гост

#3711

2013-06-10 08:15

Имам право да дишам свободно, когато танцувам или се храня. А че не можех да заведа детето си на сладкарница ...

Гост

#3712

2013-06-10 09:09

He на цигарения дим! Трябва да се запази забраната за пушенето. Защо нещо положително трябва да се премахне? Докога ще вредим на здравето си ?
кет

#3713

2013-06-10 09:21

Не на цигарения дим! Здравето ни е най важно! Защо нещо положително ще рушим? Докога ще се връщаме назад?

Гост

#3714 Re:

2013-06-10 09:45

#3713: кет -

малко ли пари прибират от акциза върху цигарите за превенция на пушенето милиард на година.къде изчезват тези пари и кой незаконно ги прибира.само с тях могат да се построят пушални за всички заведения


Гост

#3715 Re: Re:

2013-06-10 09:57

#3714: - Re:

На нас Гешанова хем забрана ни осигури ,хем да си платим за кабинет за отказване на цигарите.Хитро си е оплела кошницата.


Гост

#3716 Re: Re: Re:

2013-06-10 09:57

#3715: - Re: Re:

ние даваме лош пример на младите а пиянните, които ми пикаят под терасата, с цвете да ги милваш, и накрая като се нафирка до припадък да идва линейката и да го спасява, ама кои плаща за тази медицинска помощ. Трябва да се поинтересуваме колко случай такива има през годината и колко пари са това, нали за това се жалват непушачите че ние с нашите белодробни болести ощетяваме здравната каса


Гост

#3717 Re: Re: Re: Re:

2013-06-10 09:59

#3716: - Re: Re: Re:

аз и 5 кутии да изпуша няма да разкарвам линейката


Гост

#3718

2013-06-10 10:07

Pri lipsata na sredstva za zdravnata sistema i bolestite do koito vodi tutunopucheneto, razumnata politika na edno Pravitelstvo, zagrijeno za svoia narod, bi bila da zabrani pucheneto na obchtestveni mesta.Osven tova pasivnite puchaci sachto chte sa zasegnati. I tova pri nevijdana dosega demografska kriza!

Тази публикация е изтрита от своя автор. (Покажи подробности)

2013-06-10 10:44


Тази публикация е изтрита от своя автор. (Покажи подробности)

2013-06-10 10:46


Петя

#3721 Re:

2013-06-10 10:47

#4: Пушач -

А ти защо ограничаваш моите права, вкарвайки ме някакви зали? Защо ние непушачите трябва да се чувстваме изолирани и да влизаме в разни зали при положение, че не ние пречим на никой, а ти с цигарения дим пречиш?


Гост

#3722

2013-06-10 12:05

Не желая да бъда тровена в резултат от решението на някои хора да убиват себе си. А правителството на Орешарски да не си въобразява, че смекчаването на забраната ще доведе до резултат по-различен от преди, когато в заведенията като имаше разделение изразяваща се в позиционирането на маса за непушачи до маса за пушачи, непушачите не са били тровени или правата им отнемани. А и ясно ни е, че проверки няма да има.

Гост

#3723

2013-06-10 12:19

Където мине БСП, следва деградация на всичко постигнато до момента !!!

Гост

#3724

2013-06-10 12:39

Не на цигарите!!!!

Гост

#3725

2013-06-10 12:45

НЕ, НЕ и НЕ на цигарения ДИМ на обществени места