ДА СПАСИМ СЕЛСКОСТОПАНСКА АКАДЕМИЯ!

ДА СПАСИМ СЕЛСКОСТОПАНСКА АКАДЕМИЯ! / Съобщения / Има надежда за Селскостопанска академия! / Коментари


Гост

#1

2015-09-30 13:10

Най-после нещо смислено!

Гост

#2

2015-09-30 15:57

На Вашият въпрос : ........." никой не обяснява защо всяка година драстично се орязва бюджетът на Академията! Така все по-целенасочено се спъва научната дейност в Селскостопанска академия."...? Добронамерени сте към Депутатите и Държавата но сериозно грешите! Изобщо не се цели спъване на ССА! Истинските цели са 2 : След като се провалиха всички опити за закриване на ССА включително и провала на Европейската Комисия ръководена от Брент Ликвидацията може може по лесно да стане в 2 стъпки : 1. Политика на систематично орязване на Бюджета и освен това предоставяне на министерството право за разпореждане с Бюджета за наука.като година след година планомерно и необосновано се намалява Бюджега на ССА и Държавата разчита на обслужване от западни фирми...2. Стъпка 2 Поради недостатъчно пари след няколко години иновативният потенциал на ССА спада, настъпва процес на застаряване , обезкадряване, намалява постъпването в сисгемата на млади кадри. След определено време ССА е задушена, не може да изпълни задачите си и става лесно да се ликвидира ССА като ненужна и обосновано!
Само че ССА и селекциите се оказаха неочаквано много жилави и поне за Селекцията лично знам защото работех в Институт по царевицата Кнежа като професор по Генетика, Селекция и Семепроизводство и съм изпитал началната част на систематичното унищожение на ССА,  Забележете върхови сортове и хибриди излязоха на пазара когато най нямаше пари и напук на тази политика!Например Мутантният междулинеен хибрид царевица Кнежа-509 Влезе в семепроизводство и производство 1994. След 1996 г поне 10 години 50 % от площите на царевицата в България се засяваха с този хибрид царевица. Чужди селекции демонстрираха ежегодно минимум 500 нови хибриди в Демонстративни участъци. Но единствено Американската фирма Пионер поставяше и Кнежа-509 за стандарт в Демонстративните си опити. Това става и в другите Институти. Запознайте се с историята за Български фъстъци на Института в Садово създадени от проф Деликостадинов, които владеят Американски пазари!!! Господа депутати има и плодове и домати и зелечуци и пшеница и ечемик и други Фуражни култури и Лозя където Българската селекция и земеделска наука е в първите редици на световна сцена не само защото са с висока добивност, но са и със високо качество и потребителна стойност. Хората още помнят вкуса на Българските домати и мен много пъти на много места ме питат защо ядем пластмасови домати а не си гледаме нашите!??? И Аз питам само за да си осигурим Растителна защита със Гена Рин в доматите ли?! Ами те трябва и да могат да се ядат!!. Какви комисионни трябва да получавате за да решите да закривате такова нещо като ССА и Институти някой от които онователи на науката и Селекцията след Турско Робство като Образцов Чифлик. Поне се подсетете да направите Земеделски музей там!Закривате ССА и Институти със заслуги от преди Комунизма и то без никакви обяснения пред народа!!! Извинете но се разгневявавам от такова управление! Въпросът който като пенсионер и човек от народа искам да да задам е: Кои и какви сили са поръчителите и кои изпълнителите на такава поръчка? Наистина ли си мислят, че проблема за ССА като носител на иновативен потенциал , патенти ,знания и научни традиции не е обект на Национална Сигурност, независимо в каква конфигурация от държави сме? Кой  , на кото, защо и колко им плаща за да систематично задушават и унищожават уж демократично Земеделската наука в България и иновативният потенциал на Държавата в Земеделието и Генетиката, Селекцията и Семепроизводството???.......
С Уважение: проф дсн Кирил Христов / пенсионер/