ПСИХОЛОГИЯТА да стане Регулирана Професия

Свържете се с автора на петицията

Тази тема за дискусия е автоматично създадена с петицията ПСИХОЛОГИЯТА да стане Регулирана Професия


Гост

#1

2015-03-31 04:44

Защото искам да се регулира професията.

Гост

#2

2015-04-02 09:53

в момента уча психология и за мен е важно професията, която получа да има ясно структурирани правила. Законът и правилата ще гарантират качество на нашите клиенти

Гост

#3

2015-04-02 10:49

Намирам за крайно необходимо!

Гост

#4

2015-04-02 17:04

Заради все по- голямото ни заливане с " психолози", които практикуват и вредата, която могат да нанесат върху човешкото здраве и психика. Това е професия, която е нужно да бъде регулирана, защото психолозите трябва да са специалисти и държавата трябва да внесе стандарти за упражняването на тази професия.

abcdef

Гост

#5

2015-04-02 19:14

Необходимостта от адекватна психологична помощ в съвременните български условия не просто нараства, а е вече на ниво "жизнена необходимост". Във връзка с това, регулирането на професията "психолог" е крайно наложително. Еволюцията е непрекъснат процес.  Време е да й позволим да се "развихри" и в България.


Гост

#6

2015-04-03 06:09

Нужно е псохологиятa дa стaне регулирaнa професия, зaщото имa прекaлено много хорa, зaвършили бaкaлaвaрскa или сaмо мaгистърскa степен по психология, които пaрaдиaт, че сa професионaлист. В товa нa пръв поглед нямa нищо лошо, но тези хорa освен, че не сa се сблъсквaли със същносттa нa професиятa (кaкто в университетското обучение, тaкa и в прaктически плaн) когaто зaпочнaт дa рaботят - обърквaт, не предлaгaт aдеквaтнa помощ и рaзклaщaт вярaтa в клиентите ни.
Добре ще е още при кaндитaтствaне в университетите дa се провеждa и още един изпит, a именно зa aнaлитичнa и емоционaлнa компетентност и стaбилност. A нa зaвършилите и желaещи дa прaктикувaт, освен aнaлитичнaтa и емоционaлнaтa компетентност дa се въведе и лекция + изпит зa aдеквaтно прaктикувaне.
Извинявай

#7

2015-04-03 12:12

Как виждате нещата при заварено положение? 


Гост

#8

2015-04-04 01:59

Заради съгласието си с всичко по-горе написано! Дано успеем да променим нещата, колкото и трудно да се получават те в България!

Гост

#9

2015-04-04 06:10

В съгласие съм с по-горе написаното.
Фрезия

#10 Re:

2015-04-04 06:12

#1: -  

 За да бъде защитена и със законен регламент професия.


Гост

#11

2015-04-04 20:45

Не съм учил толкова години за да не бъда оценен от знаещите какво представлява това. Не съм вложил толкова много време , нерви и средства за да бъда поставен наравно със самозванците. Не съм се самоусъвършенствал толкова години и сега да не мога да бъда в помощ на търсещите помощ, защото някой нискоквалифициран или даже неграмотен печалбар плюе на нашата професия. Искрено съм загрижен и заставам твърдо зад горенаписаното !

Гост

#12 Re:

2015-04-15 09:27

#11: -  

 "дипломата" не е гарант за качество, така че .... Всеки, който иска да се развива, трябва да има шанса да го направи. Успехът се постига, а не се гарантира...да не гледаме прашинката в окото на другите, .......малко повече позитивизъм.


Гост

#13

2015-04-16 16:21

Защото съм практикуващ психолог от много години и зная какво е една професия да не е регулирана със закон. Членувам в дружеството и с убеждение и вяра я подкрепям
Иванка Захариева
психолог

#14

2015-04-19 21:23

abcdef abcdef

Не може ние, психолозите, да имаме минимум 4 години университетско образование и още по толкова поне - във вид на курсове и квалификации и в същото време самозванци от типа на врачки и екстрасенси да заблуждават хората и злоупотребяват с доверието им под всякаква форма  в преследването на комерсиалните си цели. Не е редно безмълвно да се подминават абсурди във висшето ни образование, какъвто беше допуснат в нашата професия /да се придобива специалност "Психология" за година-две под формата на магистърска степен, след завършване на каквато и да е специалност в бакалавърска степен и с това да се позволява практикуването на професията и то във всичките нейни сфери и направления!/. Смятате ли, че аналогичната ситуация- психолог с магистърска степен, например по строително инженерство, може да му се даде право да строи сгради? Може ли да се сложи знак за равенство в компетенциите на бакалавър по психология/ обучение във ВУЗ 4 год. /и магистър за 1год. ? Показването на такива личности по телевизията и в реалити форматите, поради нерегулирането на професията, изграждат един изкривен образ на българския психолог и по-лошо- на психолога въобще. Мисля, че е редно обществеността да е информирана за това, че професионалната гилдия на психолозите се разграничава от демонстрираното непрофесионално поведение на психолози в реалити форматите.


Гост

#15

2015-04-26 15:04

Защото е абсурдно в цивилизована страна, членка на Европейския съюз, работата на психолога да се асоциира с шарлатанство! Психологията е отговорна, хуманна и научна област от човешкото познание, която има задължението да организира правов корективен орган, който да следи за адекватното и ефективно прилагане на психично здравните инструменти, с които разполага.