Образованието - национален приоритет: Отворено писмо до Народните представители в 52 НС
Коментари
#401
Образователната система в България отдавна е за реформа. Не е нормално децата да са толкова ангажирани в училище, а да трябва да се плаща за частни курсове и уроци по английски език, математика и дори български език и литература. Има чудесни европейски практики, а ние имаме чудесни преводачи. Просто вземаме една от тях и дословно я прилагаме. Примерно холандската, английската, испанската, финладската, немската... . Всички други ни превъзхождат във всички образователни фази.Милена Димитрова (Бургас, 2026-04-30)
#419
Имам дете и искам най-доброто за него.Елена Любенова (Монтана, 2026-04-30)
#421
Подписвам, защото образованието е в основата на успеха на всички останали държавни политики. Социално-емоционалните умения са много важен елемент от процеса на трансформация на образователната система.Силвия Атанасова (София, 2026-04-30)
#424
Българското общество няма бъдеще без качествено образование и развитие на потенциала на децата.Невена Стаева (София, 2026-04-30)
#425
Искам по-качествено образование и повече права на учителите.Галя Братанова (Харманли, 2026-04-30)
#434
За да имаме деца, които ще се изградят едно различно бъдеще.Кателина Йорданова (Добрич, 2026-04-30)
#442
Смятам, че смислена реформа и крайно необходима и спешна!Ирина Борисова (София, 2026-04-30)
#446
Защото ми пука.Гергана Колева (Стара Загора, 2026-04-30)
#451
Искам по - добро образование за детето си!Милена Петрова (София, 2026-04-30)
#454
Подписвам тази петиция, защото е време да помислим за учениците в тази държава!!!Силвия Станева (Габрово, 2026-04-30)
#461
Подкрепям петицията!Подписвам, защото образователната система се нуждае от незабавна и драстична промяна.
Десислава Дамянова (София, 2026-04-30)
#465
Подрепям,защото образованието е "болно" и има нужда от голямо "лечение".В противен случай нищо добро не чака милата ни Родина.Бахтияр Реджебов (Тетевен, 2026-05-01)
#468
Нужда от ясно формулиран абсоютен приоритет за качествено съвременно образование. И от лица, които да се борят за видимост и вързприемане на този приорител и от законодателя.Десислава Лаловска (София, 2026-05-01)
#477
Необходим е широк обществен диалог за дългосрочен национален договор за качествено и достъпно образование за всяко дете.Илко Йорданов (София, 2026-05-01)
#479
Подписвам, защото като психолог виждам пряката връзка между образованието и психичното здраве на децата и обществото.Огнян Станчев (Разград, 2026-05-01)
#485
Подписвам защото искам по - добро бъдеще за детето си . В момента образование в България няма .Камелия Стефанова (Раковски, 2026-05-01)
#492
Вярвам, че образованието трябва да бъде приоритет за европейска и демократична държава! Искам детето ми да получи качествено образование, без излишни и остарели методологии, фокусиращи се върху трупане на знания, а не върху умения и практика. Вярвам, че всяко дете в България заслужава качествено образование!Марта Илиева (София, 2026-05-02)
#493
Детето ми е обект на дискриминационно отношение в образователната система, за което са заведени граждански искове.Имаме едно спечелено дело срещу МОН вече тази година.
Анна Троанска (Пазарджик, 2026-05-02)
#503
Подписвам защото съм напълно съгласна с изложеното в петицията и е крайно време да се положат стабилни основи , върху които да започне да се гради бъдеще.Цвете Кирилова (София, 2026-05-02)
#506
Подписвам като майка на 3 деца, за образованието на които системно отделяме огромна част от бюджета на семейството, за да компенсираме неадекватностите на стандартната образователна система. Много родители нямат възможност да го направят, а същевременно огромен публичен ресурс (от нашите доходи) се изтича за поддръжка на неадекватна администрация и посредствени мерки.Зорница Николова (София, 2026-05-02)
#508
В подкрепа на образованието.Камен Кънчев (Горна Оряховица, 2026-05-02)
#509
Образованието трябва да е приоритет.Савина Лесичка (София, 2026-05-02)
#510
Промяната е необходима, даже неизбежна. Трябва ли да сме последните в Европа, които ще я направят?!Радостина Данчева (София, 2026-05-02)
#513
Трябва да се промени системата. Съгласна съм с написаното!Емилия Карамихалева (Созопол, 2026-05-02)
#519
Подписвам, защото подкрепям и вярвам изцяло във всичко написано в петицията.Вероника Боева (София, 2026-05-03)
#524
Заради децата на БългарияЕлица Тошева (София, 2026-05-03)
#527
Искам да видя положителна промяна и напредък. Искам бъдеще за децата ни и за България.Албена Мишева (Бургас, 2026-05-03)
#530
Децата заслужават най-доброто образование.Камелия Рачева (София, 2026-05-03)
#533
Споделям напълно изложените по-горе аргументи.Елена Георгиева (София, 2026-05-03)
#534
Една държава има бъдеще, ако има качествено образование.Доброто образование е гарант за икономически просперитет . Нашата образователна система има нужда от дълбока реформа
Людмила Иванова (София, 2026-05-04)
#537
Подписвам защото смятам, че образованието е в основата на социалната интилигентност. Това е важно, за да могат хората да живеят добре.е в обществото коено ще с градят заедноАнелия Ангелова (гр. София (София), 2026-05-04)
#547
Подписвам в качеството ми на загрижен родител. Вече поколения управленски неудачи се струпват върху децата и това се измерва в пропилени възможности, нестихваща имиграция на младите и рушене на ценностите.Венета Антонова (Габрово, 2026-05-04)
#554
Дефицитите на образователната система “крещят” да бъдат компенсирани и коригирани!Марина Манолова (Пловдив, 2026-05-04)
#562
Подписвам това писмо, защото в работата си ежедневно се срещам с последствията от липсата на последователна политика за детското развитие. Това не е абстрактен проблем, а реалност, която засяга децата, семействата и общностите – както в България, така и извън нея.Особено ясно това се вижда при българските деца, които растат между две култури и два езика, често пътуват между две държави и трябва да изграждат идентичност и умения в сложна среда. Те имат огромен потенциал, но и нужда от по-добра подкрепа и координация между системите.
Надявам се държавата да започне да се грижи по-адекватно за българските деца извън страната. Не малка част от тях остават невидими и непроследими, а при уязвимите групи рискът е още по-голям – те лесно могат да останат „между системите“, без достъп до реална подкрепа и без ясно поета отговорност от нито една държава.
Подкрепям този призив, защото вярвам, че е време да се мисли в дългосрочен хоризонт и да се създадат условия, в които всяко дете – независимо къде живее и от каква среда идва – може да развие пълноценно своя потенциал.
Svetlana Hrabrova (Hoogvliet Rotterdam, 2026-05-04)
#563
Искам реална образователна ряформаКалина Борисова (София, 2026-05-04)
#564
Децата трябва да имат достъп до качествено образование независимо от социалния си статус. Едно силно общество се гради основно на силна образователна система. Нека децата са истински приоритет, а не отново само на думи.Таня Маринова (София, 2026-05-05)
#567
Чакам реформа в образованието, откакто самата аз бях ученичка. Сега и двете ми деца са ученици и не виждам нищо да се е променило отпреди 30 г.Антоанета Георгиева (Варна, 2026-05-05)
#570
Защото много лесно може да се променят нещата. Стуга лъжи и "реформи', които никога не се случват.Павел Георгиев (Варна, 2026-05-05)
#598
Подписвам, защото вярвам, че инвестицията в човешки капитал е най-важната инвестиция за една страна.Дарина Колева (София, 2026-05-06)
#599
Толкова много трябва да се адаптира в образователната ни системаТеодора Самарджиева (София, 2026-05-06)
#600
Искам промениДаниела Трендафилова (Бургас, 2026-05-06)