Против събарянето на паметника "13 века България" пред НДК

гост 2

/ #2 Re: гост

2012-08-07 16:13

#1: -

Хайде стига с такива измислени доводи сме се възхищавали на всякакви простотии и грозотии! Първо това ли искаш да разказваш на децата си - за гразни паментици насред нищото? Второ не смяташ ли, че е важно децата да изграждат добро естетическо чувство? Българина отдавна е загубил представата си за хубаво и грозно точно заради такива "творци" като този измислил този паметник. Естетиката е много важна част от възпитанието, защото липсата и води до чалга и кич. Това ли искаш да дадеш на детето си - да харесва тези паметници, да слуша долнопробна чалга, да се облича грозно и безвкусно... а ако е момиче, направо да ходи гола по улиците... Когато нещо е грозно, значи е грозно. Точка. Просто е. А грозните неща нямат място в живота. Дори от глупава сантименталност. И, хайде, не слизайте на нивото на онези плешиви чичковци, които едно време са го харесали. Всички знаем те самите от къде са дошли и какви са били. На техния вкус ли да се възхищавам? И да възхвалявам сътворените от тях грозотии? Е, не, благодаря! Аз искам там да има хубава градинка, с голям детски кът и като водя детето си да му казвам "тук имаше един много грозен паметник, строен от едни лоши хора, които са опозорили 50 години от историята на нашия народ, но сега българите са много по-умни, махнаха грозния паметник и направиха тази градинка за вас децата, защото българите знаят колко е важно да има къде децата да играят и да се развиват като свободни хора, неоковани от социалистически символи".

А колкото до мавзолея, той беше в градинката пред двореца. Двореца не е ли част от историята? Това, че сме имали цар не е ли важно за нас? Не е ли даже по-важно от срамния социализъм, който сме търпели като роби толкова години? Коя история е по-важна? И кой го решава това? Аз пък смятам, че не може да се позори историята на Царство България, като в градинката пред двореца се строят ковчези и най-нормалното е да се събори. Така поне времевото предимство в историята е спазено. Освен това имен в периода на царска България са построени всички красиви сгради в София...а в периода на социализма всички грозни... кое трябва да почитаме. Аз за себе си знам. Както знам, че нито във Виена, нито в Рим, нито в Лондон или пък Париж такъв паметник ще има живот. Защото никой уважаващ себе си народ няма да си осере пейзажа с такива грозотии, че и да твърди, че ги харесва!