За предложението Кънчо Матев "Почетен гражданин на Ст. Загора"


Гост

/ #8

2016-06-17 13:06

Подписах тази петиция заради дълбоката си убеденост в това, че званието "Почетен гражданин на Стара Загора", трябва да се цени и уважава, а не да бъде девалвирано е обезценявано. Тоест, то трябва да се присъжда на хора, достойни за него, които наистина са дали и направили нещо много значимо за нашия град. А Кънчо Матев го е сторил. По време на дългогодишното му вещо ръководство на езиковата гимназия "Ромен Ролан", в това училище са се учили и възпитавали стотици, а дори и хиляди старозагорци, с които родният ни град основателно може да се гордее. Подписах петицията, защото познавам Кънчо Матев и като човек добър, всеотдаен, духовит и мъдър. За мен той винаги ще си остане чичо Кънчо, тъй като родната ми къща се намираше срещу тази, в която живееха той и семейството му, на малката, дори неасфалтирана тогава уличка "Руси Аргов", в полите на "Аязмото". Когато бях дете боледувах много, майка като мед. сестра ми слагаше ужасните инжекции, а той често идваше да помага като ме държи, защото баща ми го беше страх или, по-скоро, му беше жал. Тогава ми се струваше ужасно, но сега съм благодарен на чичо Кънчо за това. Съпругата му леля Верче работеше в "Печатни произведения" и когато поотраснах, често ми съдействаше да се снабдя с любима книга като "Приключенията на Робинзон Крузо", например, или с дефицитна плоча на Лили Иванова, като албума "Камино". Със сина им, Николай, сме приятели и съученици от детинство, а снаха им, д-р Анета Диамандиева, и до днес е мой личен лекар. Сигурен съм, убедих четящите коментара ми, че животът ми е доста тясно свързан с личността на Кънчо Матев и заслужава да се повярва в увереността ми, че той ще бъде един заслужил и достоен носител на званието "Почетен гражданин на Стара Загора".

доц. д-р Петьо Прелезов
Тракийски университет, Стара Загора