Петиция относно неравноправни клаузи в банковите договори


Гост

/ #38

2011-10-19 12:27

Преди няколко години, в качеството ми на поръчител станах жертва именно на безобразията и "белите петна" в нормативната уредба в областта на кредитирането. Никъде в нормативната уредба няма изрично изискване банката да уведомява своевременно поръчителя/те (много преди датата, на която кредитът става предсрочно изискуем)за неплащането на погасителните вноски от кредитополучателя! Много по-лесно се събират и внасят 1, 2 или 3 погасителни вноски, отколкото целия размер на съответния кредит. В моя случай кредитът беше за 10 хил. лв., погасителната вноска - 183 лв., бяхма трима поръчители, кредитополучателят беше останал без работа, не беше внесъл 2 вноски, а третата беше внесъл един ден след датата на падежа - 9 март. За тези факти поръчителите не бяха уведомени от нито една от двете страни. В края на м. април съвсем случайно открих, че кредитът е станал предсрочно изискуем и имената на всички поръчители, заедно с кредитополучателя са вписани в централния регистър на БНБ! Това ми костваше страшно много нерви, неприятности и здраве .... 6 месеца по-късно, в резултат на това, че не приех, че банката не носи вина, от същата тази банка получих писмено извинение за предизвиканото неудобство! Банката е водеща, години наред е обявявана за банка на годината и аз лично се бях съгласила да стана поръчител именно поради доверието си в нея!!!
Разказаният от мен случай е доказателство за откровен недостатък в нормативната уредба - в Закона за потребителските кредити няма никъде текст, който да задължава банката да уведомява поръчителя/те в определен (кратък - например 7 дневен) срок, даващ реално технологично време за реакция от страна на поръчителите. Този случаен "недостатък" също трябва да се допълни към петицията!