Подкрепа на откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор


Гост

/ #139

2013-03-18 19:00

---ВАС отмени важно решение на ДКЕВР, което няма да спре да функционира???----
1. Как става така – съдебна инстанция да отмени решение, което да продължи да функционира???
Аз нещо не схващам. Напоследък не мога да схвана тези незаконни повишавания на цени с 14% и добавяне на глупости към сметките,които на практика представляват над 60% от цената на ел.енергията!
2. Какво беше това лоби???
Ето какво предупредително писмо ми пратиха от Енерго – про, за това, че съм отказал да платя за тези глупости:
Цитирам:

В интерес на коректните ни взаимоотношения Ви напомняме, че към 15.03.2013 имате неизплатени просрочени задължения за електроенергия в размер на 41.80 лева.
С настоящата Покана-предизвестие Ви уведомяваме, че дължимите суми следва да бъдат заплатени до 22.03.2013. В случай на неплащане, след тази дата ще последва прекъсване на снабдяването с електрическа енергия.
Обръщаме Ви внимание, че за да бъде възстановено електроснабдяването след прекъсване е необходимо да заплатите:
• всички просрочени задължения за консумирана електроенергия;
• обезщетението за забава на плащането за всеки просрочен ден, в размер на законовата лихва;
• услуга за възстановяване на електроснабдяването (по ценоразпис).
Възстановяването на електроснабдяването ще бъде извършено до 12:00 ч. на първия календарен ден, следващ деня на плащане.
Използваме възможността да Ви информираме, че компанията предоставя следните безкасови начини на плащане, чрез които спестявате време и ограничавате случаите на пропуснато плащане на задължения:
• по банков път, чрез:
- Директен дебит - като текущото задължение се заплаща по банков път, автоматично, всеки месец;
Банкомат - като преведете дължимата сума чрез Вашата банкова карта;
- Платежно нареждане - като преведете дължимата сума в удобен за Вас банков клон, по — сметка към УниКредит Булбанк:
1BAN BG47UNCR76301OEONSALE2, BIC UNCRJBGSF
• по интернет, чрез:
- електронно банкиране през сайта на обслужващата Ви банка;
- системата за електронно плащане ePay.bg (www.ePay.bg);
- услугите на trans.card (www.transcard.bg) и iCARD (www.icard.bg).
Напомняме Ви да не пропускате своевременното заплащане на текущите си задължения за електроенергия.
Повече информация можете да получите на денонощния ни телефон 0 700 161 61 (на цената на един градски разговор) или на интернет страницата на компанията.
В случай, че дължимите суми са вече платени, приемете нашите извинения за причиненото безпокойство!
С уважение,
ЕНЕРГО-ПРО Продажби АД
Това е|автоматично създадено писмо-покана, което не съдържа подпис.
Здравейте, дами и господа от Енерго-про!

Търговец : ЕНЕРГО-ПРО
Сума : 80.69 лв.
Кратко описание : Клиентски номер: 1600027806
Подробно описание :
За Фактура www.energo-pro.com
No 0153331625 от дата 12.02.2013 Телефон 0700 161 61
на цената на 1 градски разговор
Клиентски номер 1600027806
Номер електромер xxxxxxxxxx
Обект No хххххххххх
За консумираната от Вас ел. енергия за периода от 04.01.2013 г. до 02.02.2013 г. сме отчели:

Ценови елементи Дата от Дата до Показания Разлика Служебно Ед. цена Стойност
Старо Ново кВтч кВтч лв./кВтч лева
Енергия по тарифи
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Дневна 04.01.2013 02.02.2013 12760 13056 296 0.09637 28.54
Нощна 04.01.2013 02.02.2013 6190 6322 132 0.02935 3.87
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Общо енергия по тарифи 428 0 32.41
Други елементи
Зелена енергия 428 0.01110 4.76
Комбинирано Производство 428 0.00383 1.64
Невъзстановяеми разходи 428 0.00338 1.45
Достъп /високо напрежение/ 428 0.00623 2.66
Пренос /високо напрежение/ 428 0.00910 3.89
Достъп /ниско напрежение/ 428 0.00788 3.37
Пренос /ниско напрежение/ 428 0.03988 17.06
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Обща сума от всички елементи 67.24
Данъчна основа 67.24
Ставка на ДДС: 20%
ДДС на данъчна основа: 13.45
Основание за нулева ставка / неначисляване на ДДС:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Сума общо 80.69
Словом сума общо: осемдесет лева 69 ст
Дата на данъчното събитие/на плащане: 12.02.2013 Доставчик:
Срокът, в който можете да платите Вашата сметка е: 11.03.2013 ЕНЕРГО-ПРО Продажби АД
Следващо отчитане ще се извърши на: 04.03.2013 Адрес: гр. Варна, 9009
Начин на плащане: в брой / по банков път Варна Тауърс - Г, бул. Вл. Варненчик 258
Идент. номер: 103533691
ДДС номер: BG103533691
Извършените плащания ще бъдат отразени в системата на ЕНЕРГО-ПРО на следващия работен ден.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Понеже Зелена енергия, Комбинирано Производство, Невъзстановяеми разходи, Достъп /високо напрежение/, Пренос /високо напрежение/, Достъп /ниско напрежение/, Пренос /ниско напрежение/
са неоснователни, изрично подчертавам, че цялата сметка – дължима към Вашата компания са ИЗПЛАТЕНИ на 07-03-2013 в 14:14 през посочената от Вас сметка!
Тъй като няма реално НИКАКВО отношение към Вашата организация, тази сума НЕ е и законово-правна!
Ето и цитат от пресата:
ВАС отмени важно решение на ДКЕВР
Цените за достъп до електромрежите не били законосъобразени
Върховният административен съд отмени на първа инстанция решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, съобщиха от ВАС. С него са определени от 18 септември 2012 г. временни цени за достъп до електропреносната и електроразпределителните мрежи на "Електроенергийния системен оператор" ЕАД, "ЕВН България Електроразпределение" АД, "ЕНЕРГО - ПРО МРЕЖИ" АД "ЧЕЗ Разпределение България" АД, които да бъдат заплащани ежемесечно, в зависимост от присъединяването към съответната мрежа, от производителите на електрическата енергия от възобновяеми източници, ползващи преференциални цени. Съдът е констатирал, че към преписката не се съдържат доказателства за размера на "относителния дял" от определените преференциални цени за производство на ел. енергия, нито относно "размера и структурата на преференциалните цени и изменението на инвестиционните разходи". В 18 раздела са определени отделните цени, в зависимост от датата на присъединяването към съответната мрежа и вида на електроцентралата.

В мотивите си Върховният административен съд напомня, че ДКЕВР не е посочил фактически основания за издаване на акта, въз основа на които да бъде проверено определянето на "временни цени" за достъп до електропреносната и електроразпределителните мрежи за производителите на електрическа енергия от възобновяеми източници, ползващи преференциални цени. Липсва съдържание на фактическата част на определената с решението "временна" цена", въз основа на което да се извърши контрол за законосъобразност на формирането й.

В доклада на експертите на ДКЕВР и в мотивите на оспореното решение е посочено, че цената за достъп отразява "разходите които се предизвикват във връзка с управление на мрежата и се отнасят към дейността по цялостно управление и администриране на електроенергийната система, в т.ч. разходи свързани с диспечиране, подстанции, средства за търговско измерване, отчитането им, както и всички други административни разходи и разходи с общо предназначение за съответната мрежа", но конкретни фактически данни за относимите разходи при определяне на цената не са представени.

В обжалваното решение ДКЕВР потвърждава, че в подадените от операторите заявления не са посочени конкретни данни, въз основа на които правят исканията си, тъй като не са могли да съберат цялата необходима информация, поради което приема, че ще ползва служебно известни данни, като например представяната отчетна информация от дружествата, изискана от лицензиантите информация във връзка с осъществяването на лицензионната им дейност и други официални източници. Н

В оспорения административен акт не са посочени фактически основания и липсват мотиви относно определянето на различни "временни цени" според различните източници на производство на електрическа енергия от ВЕИ и определен критерий - дата на въвеждане в експлоатация. Решението може да се обжалва пред петчленен състав на Върховния административен съд в 14 дневен срок от съобщаването на страните. В момента висящите дела във Върховния административен съд срещу решения на ДКЕВР са над 350.

Междувременно стана ясно, че ДКЕВР ще обжалва в законоустановения срок решението на ВАС за отмяна на определените от регулатора временни цени за достъп до електропреносната и електроразпределителните мрежи за производителите на електрическата енергия от възобновяеми източници, ползващи преференциални цени. От ДКЕВР заявиха, цитирани от БТА, че обжалването пред ВАС не спира действието на решението на регулатора.
Така, че реално за да НЕ става ситуация „НАДВНЕСЕНА сума да бъде възстановявана”, просто съм превел единствено необходимата (стандартна!) сума: 38.89лв, за фактура 0153331625 от дата: 12.02.2013
Сумата включва следните компоненти:
1. Дневна тарифа – всичката изконсумирана енергия;
2. Нощтна тарифа – всичката изконсумирана енергия;
3. ДДС;
НАДЯВАМ СЕ, ЧЕ В ИНТЕРЕС НА КОРЕКТНИТЕ НИ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ, (КАКТО ВИЕ СЕ ИЗРАЗЯВАТЕ!), ЩЕ НАПРАВИТЕ НЕОБХОДИМИТЕ КОРЕКЦИИ В СМЕТКАТА МИ!
АКО ДКЕВР ИМАТ ПРОБЛЕМИ, АЗ НЕ СЪМ ТОЗИ, КОЙТО ЩЕ ИМ ГИ РЕЩАВА!
Очаквам следващата фактура за плащане и най-учтиво Ви моля ДА СПРЕТЕ ДА МИ ПРАЩАТЕ ГЛУПОСТИ!
Както се вижда от цитата:” От ДКЕВР заявиха, цитирани от БТА, че обжалването пред ВАС не спира действието на решението на регулатора.”, но това НЕ означава, че аз ще плащам пари на някой, който е вземал заеми от банки! Аз тези пари НЕ СЪМ ГИ ВЗЕМАЛ ОТ БАНКИТЕ! КОЙТО ГИ Е ВЗЕМАЛ – ТОЙ ДА СИ ГИ ВРЪЩА! Ако аз взема пари от банката и не мога да ги върна, защото съм направил НЕобмислени действия, тези банки ще дойдат и ще сенквистират целия ми имот, така че съжалявам за тези, които за вземали заеми за закупуване на перки и фотоволтаици, но АЗ ТЕЗИ ФИНАНСОВИ СРЕДСТВА („Зелена енергия, Комбинирано Производство, Невъзстановяеми разходи, Достъп /високо напрежение/, Пренос /високо напрежение/, Достъп /ниско напрежение/, Пренос /ниско напрежение/”) НЯМА ДА БЪДАТ ПЛАТЕНИ! ПЛАТЕНА Е ЦЯЛАТА ЦЕНА НА ВСИЧКАТА ИЗКОНСУМИРАНА ОТ МЕН МОЩТНОСТ, НО ТОВА, КОЕТО ОТИВА В ЧАСТНИ ПРЕСТЪПНИ РЪЦЕ – СЪЖАЛЯВАМ! НЯМА ДА СТАНЕ!

ДО УПРАВЛЯВАЩИТЕ: ТОВА ГО ПРИЕМЕТЕ КАТО ФОРМА НА ПРОТЕСТ!

Приложената снимка на фотоволтаичните полета на РБ – съжалявам дами и господа – АЗ ЗА ТЯХ ПАРИ НЯМА ДА ДАМ!!!
АСЕМИЛИРАЙТЕ НАЙ-СЕТНЕ, ЧЕ АКО НЯМАМ ИНФОРМАЦИЯ ЗА СМЕТКАТА СИ ТОЗИ МЕСЕЦ НЯМА ДА ПОЗВОЛЯ ДА БЪДЕ ПРЕКЪСВАНО ЕЛ.ЗАХРАНВАНЕТО МИ С ВСИЧКИ СРЕДСТВА (ТОВА ОЗНАЧАВА НАИСТИНА ВСИЧКИ-без изключение!)!!