Да се поправят грешките в отговорите на матура английски 2014

Свържете се с автора на петицията

Тази тема за дискусия е автоматично създадена с петицията Да се поправят грешките в отговорите на матура английски 2014


Гост

#151 Re:

2014-05-24 07:35

#141: -

Some experts say poker began in East Asia, others say it is
similar to Greek and French games. But wherever it came from, poker has been as American as
apple pie since it first became popular in the 1800s.

Не е създаден в Америка през 19 век, а просто става популярен там и тогава


Гост

#152 Re: Добрев

2014-05-24 07:38

#31: Добрев - Добрев

The great
statue, which was designed by the sculptor Auguste Bartholdi, took ten years to complete.
By 1884, a statue which was 151 feet tall, had been erected in Paris. The
following year, it was taken to pieces and sent to America.
Малко мислене трябва, няма да дадат всички факти наготово :)


Гост

#153

2014-05-24 07:39

Това не е нормално

Гост

#154

2014-05-24 07:50

Том Селек бил Индиана Джоунс! Айде, моля ви се..

Гост

#155

2014-05-24 08:01

Според мен въпрос 26 си е ок, по-надолу в текста си пише: after he lost his job in 2011.... следователно се прави логическа връзка с началото и се знае че е бил безработен две години считано от 2011 до 2013. Съгласна съм обаче за въпроси 5,6, 23(на който аз съм отговорила C)и 25(Аз съм отговорила B). С едно изрядно есе и поправката на тези отговори имам 90 точки - 6ца, затова се включвам в петицията и ще разпространявам.
Иван Иванов

#156

2014-05-24 08:03

Тази сутрин ми дойде една идея за това как може да се разбере дали някой от явилите се на матурата наистина е ползвал неправомерно информация, както твърди bTV.

Много е просто - ако е дал същите отговори по спорните въпроси, както са дадени в сайта на МОН. Просто трябва да се проверят отговорите на явилите се на матурата...


Гост

#157 Re:

2014-05-24 08:10

#155: -

То хубаво, 2014 сме. 2014-1 (защото е бил хванат преди една година) = 2013.

Но това е чисто предположение. Никъде не се казва кога е писана статията. Теста не се прави с факти от реалността, а с факти в текстовете, такъв липсва.

То за да бъдем чести на пети въпрос от гледна точка на реалността верен отговор няма. Дори B) е грешен, защото Спилбърг е режисьора на филма, а Лукас само сценарист. Но това не се споменава никъде в текста. Дори напротив, казва се, че Лукас е режисьора на Star Wars, което подвежда на мисълта, че вероятно по принцип е такъв. Спилбърг дори не се споменава какъв е, но най-логичния отговор според текста си остава B). Зад другите няма и капка логика да са е. Най-малко пък D).


Гост

#158 Re:

2014-05-24 08:13

#156: Иван Иванов -

Не всеки сгрешил е преписвач. Вярно, отговорите дадени от МОН са абсолютно абсурдни, но щом те са ги сгрешили, защо не и ученик? Да не говорим, че има хора играещи си на тото без въобще да се интересуват от зададените задачи.

знаещ английски

#159 не сте прави

2014-05-24 08:13

Проверих няколко от показаните като грешни отговори и коментарът ми е: анонимният автор на петицията има ограничена езикова култура и не може да схване нюанси. Вместо да пише гневни петиции и да насъсква младежите към поредната изява на безсмислено хейтърство, да седне и търпеливо да почете още две-три години текстове на английски, за да овладее езика. Успех.


Гост

#160

2014-05-24 08:15

Бъдещето ми няма да е провалено от некадърници.

Гост

#161 Re: не сте прави

2014-05-24 08:18

#159: знаещ английски - не сте прави

"Star Wars became one of the most successful movies of all time worldwide, and established Ford as a superstar. In 1981, Ford's status as a leading actor was solidified when he starred as Indiana Jones in the George Lucas and Steven Spielberg collaboration Raiders of the Lost Ark. Interestingly, though Spielberg wanted to cast Ford in the lead role from the start, Lucas preferred to give the role to Tom Selleck, but the latter was unable to accept and Ford got the role."

"Ford's status as a leading actor was solidified when he starred as Indiana Jones"

"Ford" "starred as Indiana Jones"

"Lucas preferred to give the role to Tom Selleck, but the latter was unable to accept and Ford got the role."


Верен отговор според МОН - D) starred Tom Selleck as the title character.

Много ти здраве.

явно незнаещ английски

#162 Re: не сте прави

2014-05-24 08:25

#159: знаещ английски - не сте прави

Може ли да ни осведомите всички за тези "нюанси", защото са ми много любопитни, особено за 5 и 6 въпрос :)


Гост

#163

2014-05-24 08:34

5 въпрос: Не D, a B.
6 въпрос: Не B, a C.
23 въпрос: Поради двусмислието, което е постигнато, смятам, че както B, така и C са верни.
25 въпрос: Поради факта, че някои ми писаха специално, за да добавя този въпрос за некоректност, вече ще фигурира. A и B са верните отговори.
26 въпрос: Не B, a C. Не е уточнена датата на статията, а трябва да предположим, че е от тази година. Това е некоректно.
52 въпрос: Да се приема "My little brother rarely walks our dog in the local park."

Може би това са дребни грешки, може би изглеждат незначителни, но от това зависи нашата оценка, нашата диплома и бих добавил - нашето бъдеще. Моля Министерството или да поправи отговорите, или да не включва некоректните въпроси във формирането на оценката.

Гост

#164

2014-05-24 08:36

къде, на 25-то упражнение се разбира, че са с еднакви интереси, бе ???!
единия карал колело, другата се била снимала в снега...

Гост

#165 Re:

2014-05-24 08:40

#164: -

И двамата обачат да снимат неща и да ги качват в Instagram. Ако дори това не броим за верен отговор, то верен отговор няма да има, тъй като B) не е факт. Никъде не се казва за първата двойка, че са си пращали имейли.


Гост

#166

2014-05-24 08:43

Некадърна работа ...

Гост

#167

2014-05-24 08:46

Възмутена съм..

Гост

#168 Re: не сте прави

2014-05-24 08:50

#159: знаещ английски - не сте прави

Напълно съм съгласен, и като гледам явно няой за забравили и български да четат и си мислят че става въпрос са всички отговори. Аз лично мисля че 23 и 25 са с верни отговор защото за 23 пише "to document", не "to develop" и за 25 в отговора изрично пише, че и двете двойки са си писали e-mail, а в първия текст не пише никъде e-mail.

В. К.

#169

2014-05-24 08:54

Не съм съгласна, че въпрос 25 е сгрешен. Има разлика между това да си пишат и това да става по имейл.
Brokendnb

#170 Re:

2014-05-24 09:03

#130: Петра -

значи ти си толкова неграмотен, че не разбираш какво означава въпросът, отговорът и текстът

gipsy

#171

2014-05-24 09:07

na 25ti vapros ne moje da e a) zashtoto tova za interesite ne e spomenato nikade v teksta, tova che se haresvat ne oznachava che imat obshti interesi


Гост

#172

2014-05-24 09:10

Тази "министърка" отдавна ми лази по нервите. Аз съм 11 клас, но какво и пречи да се подиграе със сегашните зрелостници и тези, които ще се явят на матури догодина или след години. Било техническа грешка... Ама, скъпа, то как няма да повлияе... За Бога, тази госпожа се подиграва с учениците! Не стига, че не знае родния си език, а доколкото знам е преподавател точно по БЕЛ, ами и допуска такива ФАТАЛНИ грешки! Искрено се надявам да не ви издънят!

Тази публикация е изтрита от своя автор. (Покажи подробности)

2014-05-24 09:14



Гост

#174 Re: Re: не сте прави

2014-05-24 09:15

#168: - Re: не сте прави

"After they officially started dating in March, they started their own hashtag #chasingmiamor to document their relationship. Six months later, they met in person for the first time."

23 e прекалено относителен. Казва се, че са ЗАПОЧНАЛИ техен собствен hashtag. Дали това животно се поства или не е трудно определемино, ако не знаеш какво представлява hashtaga по принцип. C) казва "posted on Instagram about their relationship.", което загатва, че са ПОСТВАЛИ, както ние правим тук. Докато B) звучи доста по-логичен отговор.

Но това е като цяло  проблем често с тестовете по английски. Много неща са направени с очаквания от теб да подразбираш какво правищия теста си мисли. Подобен въпрос би бил първия с отговор "C) did not become immediately successful at the start of his career." Тук трябва да подразбереш как Форд е актьор и затова неговата кариера е актьорска. Но реално погледнато той също е имал и кариера, като дърворезбар, която звучи да е била доста успешна, имайки предвид как е работил в музиканти и филми. Но този отговор поне може да се приеме за сравнително верен, докато особено ако изключиш останалите 3, което става лесно. На 23ти е двусмислицата е твърде голяма, за да можеш с чисто сърце да избереш един от отговорите.


Гост

#175 Re:

2014-05-24 09:16

#171: gipsy -

И двамата обачат да снимат неща и да ги качват в Instagram. Ако дори това не броим за верен отговор, то верен отговор няма да има, тъй като B) не е факт. Никъде не се казва за първата двойка, че са си пращали имейли.