НЕ НА ЗАБРАНАТА ЗА КЪМПИРАНЕ!
На вниманието на:
Министър - председател на Република България
Министерство на регионалното развитие и благоустройството
Министерство на туризма
Министерство на околната среда и водите
Aз, долуподписаният, гражданин на Република България, заявявам своята категорична позиция срещу публикувания за обществено обсъждане проект на Наредба за условията и реда за определяне на местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани в зона "А" и в зона "Б" извън територията на морските плажове, пясъчните дюни и категоризираните къмпинги, изработен на основание разпоредбата на чл. 10а, ал. 3 от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.
Моята позиция
⚠ Достъпът до природата е основно човешко право, отговорност и културен избор
⚠ България няма нужда от още забрани, а от съзнателна политика, която насърчава близостта на хората с природата, възпитава отговорност и развива устойчив туризъм, особено в държава красива и богата на природни и културни забележителности като нашата.
⚠ Проектът за наредба отблъсква хората от природата, лишава ги от доверие и ги поставя в "сива зона" на преследване в собствената им страна.
⚠ Правото на природосъобразен живот, свободно движение и къмпинг със семейство и близки е част от българската културата на съвременния демократичен свят и не може да бъде заменено с конвенционален туризъм зад огради от бетон.
Основни проблеми на предложената наредба
🔴 Не създава адекватни условия за къмпиране, а по същество забранява поставянето на палатки, шатри, кемпери и каравани извън частни, категоризирани къмпинги и „места за къмпиране“ по чл. 10а от ЗУЧК – каквито на практика не съществуват. Това води до крайна непропорционалност – държавата въвежда рестрикции, без да е създала и без да създава непосредствени условия.
🔴 Наредбата е формално ориентирана към устройство на територията, но на практика води до отнемане на достъп на българите до природа и поставя преграда пред устойчивия природосъобразен туризъм - къмпирането. Въведеният режим не съответства на мащаба и въздействието на дейностите по къмпиране, които по същността си са временни, нетрайни, с ограничено въздействие върху терена и най-нисък отпечатък върху природата. Налагането на подобен устройствен подход и режими, граничещи с одобрение и разрешителни за строителни книжа, е необосновано и неадекватно.
🔴 Налага административна тежест за създаване на места за къмпиране, вместо уведомителен режим, несъразмерна с практиките и принципите на устройване на подобни места, при положение че съществуват устойчиви, доказани в световен мащаб регулации, гарантиращи ред и опазване на природата, без репресии върху цяло гражданско съсловие.
🔴 Не решава реалните проблеми – отпадъци, липса на санитарна и информационна инфраструктура, презастрояване, институционален вакуум в управлението на свободните зони.
🔴 Съгласно чл. 32, ал. 11 и чл. 33, т. 9 от ЗУЧК и сега е налице законова възможност на държавата за санкции срещу неправомерно разположени кемпери и каравани. Оправданията с липса на подзаконова наредба по чл.10а поражда съмнения за лобистки интереси и корупционни зависимости, свързани с “освобождаването” на терените от кемперисти и къмпингари и възможността им за застрояване - още бетонов удар на крайбрежието ни и противоконституционно застроената му “първа линия”.
Какво липсва?
🔵 Възприемане на добрите европейски и световни практики за регулация на къмпирането.
🔵 Стратегия за устойчиво управление на най-природосъобразния вид туризъм. Да се има предвид, че той отсъства дори от целите на закона за туризма!
🔵 Местни политики на общинско ниво в подкрепа за неорганизирания, но природосъобразен туризъм като форма на почивка, културна традиция и демократично право.
Моите искания:
✅ Окончателно оттегляне на наредбата
✅ Държавни политики с фокус върху устойчив туризъм, защита на природата и достъпност за гражданите.
✅ Активна роля на Министерството на туризма чрез законодателни инициативи и политики.
✅ Изграждане на национален регистър и карта на свободни зони за къмпиране, с възможност за таксуване за смет, културно наследство и екологична поддръжка.
✅ Ясни дефиниции за видовете места за къмпиране и стимули за развитие на мрежа от кемпер-стопове, сервизни точки и санитарна инфраструктура.
✅ Въвеждане на електронно приложение за къмпиране за цялата територия на България.
✅ Въвеждане на режим за малки групи (до три палатки или кемпери), седемдесет и два часова опция за свободно къмпиране, вместо репресивен и наказателен подход.
✅ Създаване на нова работна група за регулация на къмпинг - туризма и къмпирането с участие на МРРБ, МТ, МОСВ, МЗХ, общини, НПО и граждански представители и доказани експерти в областта, включително ангажиране на международна експертиза.
✅ Спиране на всички подзаконови държавни инициативи, в тази връзка, въвеждащи рестрикции без реална регулация, прозрачност и контрол.
С подписа си настоявам институциите на Република България да:
Защитят моят свободен достъп до природата;
Оттеглят окончателно проекта на наредбата по чл. 10а от ЗУЧК;
Моля подписът ми под настоящата петиция да се счита за индивидуалното ми становище в рамките на общественото обсъждане на проект на Наредба за условията и реда за определяне на местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани в зона "А" и в зона "Б" извън територията на морските плажове, пясъчните дюни и категоризираните къмпинги, изработен на основание разпоредбата на чл. 10а, ал. 3 от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.
Мирослава Петрова Свържете се с автора на петицията