За временна забрана на реекспорта на инсулини и други жизненоважни медикаменти
Петиция
за временна забрана на реекспорта на инсулини и други жизненоважни медикаменти от България
До Министъра на Здравеопазването
До Управителя на НЗОК
До Омбудсмана на Република България
Пациентите, които ползват инсулини, биологични средства, нискомолекулни хепарини и други жизненоважни медикаменти, са в непрекъснат риск да останат без лечение. Причината за това е реекспортът на тези лекарствени средства. Каквато и да е причината за липсващите медикаменти, животът на пациентите не може да бъде поставян в опасност в името на печалбата.
Настояваме МЗ, НЗОК, ИАЛ и българското правителство да гарантират на пациентите, че животът им няма да зависи от морала и алчността местната аптека или склад за лекарства. НЕДОПУСТИМО е да има липса на жиизненоважни медикаменти. Държавата трябва да може да се справи с проблем, произтичащ от сблъсъка на правото на бизнеса да печели и правото на пациентите да бъдат живи и да се лекуват.
Реекспортът се извършва или от "големите складове", или от аптечните мрежи, или по друг начин, обикновено легален. Ние искаме ние и нашите деца да са живи, да не треперим всеки месеч, че ще останем без последната ампула или таблетка от животоспасяващия ни медикамент. Животът ни е по-важен от печалбата.
Все по-често получаваме сигнали и оплаквания за липса на инсулини и други животоподдържащи медикаменти в аптечната мрежа. Пациентите, които са в диабетните фейсбук групи, около 9 000 души, са принудени да се молят за инсулини на другите диабетици. Но на лечение с инсулин са над 77 000 диабетици, които нямат достъп до диабетните групи и животът им е оставен на произвола на съдбата и на случайността. Непрекъснато липсват инсулини в Русе, Дупница, Благоевград, Пирдоп... Само една от фирмите създаде телефон на пациента, където може спешно да се съобщи за липса на медикамент. Другите фирми отказват да създадат такъв телефон и пациентските организации сме принудени да "решаваме проблемите" с подръчни средства, изпращайки инсулини и др. чрез куриер, често без абсолютно задължителния температурен режим. Заявките в аптеката не гарантират, че ще има инсулин след ден - два или седмица. Човек може да оцелее без инсулин максимум 24 часа.
Жертва на реекспорта са и биологичните средства за лечение на ревматоиден артрит, болест на Бехтерев и други ревматоидни заболявания, които обхващат около 4 500 пациенти. Реекспортират се дори нискомолекулните хепаринови препарати, които са евтини, но са жизненоважни и от тях например зависи животът на бременните с тромбофилия. Понякога отчаяни пациенти купуват медикаментите си от аптеки в Турция, Гърция, Румъния, Сърбия. Купуването и пренасянето на медикаменти обаче поставя пациентите в риск да купят фалшив медикамент или негоден медикамент. Ние, пациентските организации, подадохме сигнали до всички институции. Отговорът на институциите обикновено е, че това е легално. Отговорът на вносителите пък е, че количествата за задоволяване на потреблението се доставят, но се прави реекспорт.
Искаме да обърнем внимание на факта, че при инсулините, биологичните средства и нискомолекулните хепарини не може лесно и бързо да се заменя един медикамент с друг, а понякога - това е недопустимо и невъзможно поради специфика на заболяването при конкретния пациент.
Ето защо, призоваме институциите да намерят механизъм и да осигурят наличието на жизненоважните медикаменти в българската аптечна мрежа - било като забрани временно реекспорта на тези медикаменти в трети страни, било като се създаде организация за контрол на доставките и реекспорта и се гарантират количествата медикаменти за българските граждани.
Сдружение "Диабет и предиабет" Свържете се с автора на петицията
Съобщение от администратора на този уебсайтWe have closed this petition and we have removed signatories' personal information.Общият регламент за защита на данните (GDPR) на Европейския съюз изисква законна причина за съхраняване на лична информация и информацията да се съхранява възможно най-кратко. |