ЗА промяна в настоящите детски и семейни закони

 

До Президента на Република България

До Председателя на Народното събрание на Република България

До Министър-председателя на Република България

До Министъра на труда и социалната политика

До Конституционния съд на Република България

До Комисията по жалби и петиции към Народното събрание на Република България

До българските медии и неправителствени организации

 

Гражданска петиция за по-добри политики в областта на детското и семейно законодателство


С цел подобряване на настоящото законодателство искаме да изразим несъгласието си с действащата нормативна уредба в областта на детските и семейни закони и да направим предложения в тази посока. Поради належащата нужда от прецизиране на принципите, гарантиращи удовлетворяващи резултати при защита правата на детето, направихме следния анализ на Програмата на ЕС за правата на детето (Брюксел, 15.2.2011) в контекста на детското и семейно законодателство.

От анализа става ясно, че:

1. Ако искаме да бъдем в синхрон с европейската програма и принципи, трябва да зачитаме принципите, заложени в Конвенцията на ООН за правата на детето и в Хартата на основните права на Европейския съюз, които за съжаление не бяха залегнали в проектозакона за детето. В изготвената от Гражданска инициатива на родителите сравнителна таблица -https://hsbg.files.wordpress.com/2012/02/tablica_pzd3.pdf - се виждат много ясно тези недопустими несъответствия.

2.  Цялостната концепция на Европейската комисия и ЕС е да се зачитат всички демократични и добри практики в областта на образованието. Вижте частта за образованието от Програмата на Европейския съюз за правата на детето и по-специално чл. 14 (3) от Хартата на основните права на Европейския съюз от анализа на тази програма.

3. Чл. 24 от Хартата разглежда правата на детето в контекста на семейството.

4. В програмата на ЕС има добра защита срещу малтретиране и експлоатация, която трябва да залегне в детското законодателство, особено когато децата са лишени до някаква степен или напълно от родителска грижа.

5. Действително е необходима активността на граждански организации и структури, работещи в полза на децата и загрижени за тяхното благоденствие, за да се елиминират структурите, целящи лични или административни облаги под претекст, че защитават правата на децата.

6. На интеграцията на ромите, с оглед на особено голямата им уязвимост, би трябвало да се обърне особено внимание, като се разграничи тя в законодателството, тъй като има реална опасност действия, насочени специално към интеграция на ромите, да бъдат прилагани към всички деца! Например заложената сексуална просвета на ромите в по-ранната възраст на децата би могла да бъде изключително вредна за всички деца, а разписаните текстове за децата от малцинствата, непосещаващи училище, биха могли да рефлектират върху родителите, даващи частно или домашно образование на своите деца по акредитирани европейски и американски програми, което се подкрепя изцяло от чл. 14 (3) от Хартата!

Вижте анализа в pdf файла по-долу:

Analiz_na_Programata_na_ES_za_pravata_na_deteto

На базата на този подробен анализ, искаме изброените по-горе точки, които са в унисон с цялостната концепция на Европейската комисия и ЕС, да се зачитат от законодателите в България и от органите на държавата. Това ще даде възможност да се акцентира на действително важните промени в законодателството на Република България и ще посочи ключовите мерки в тази посока.

http://goo.gl/vG6h1 - това са конкретните промени, които предлагаме, за да се избегне възможността за чиновнически произвол, поради липсата на конкретика относно точните случаи, в които извеждането от семейна среда е наистина необходимо. Искаме да се изградят едни ясни и добри основи за действително важните законодателства, каквито са законодателствата за децата и семейството, а не те да се превръщат в лост за неограничена власт, злоупотреби, корупция и насилие. С това законодателство и с тези политики в България не може да има здрави семейства, децата не са приоритет! Промяна в политиката не означава дълги изписани закони, а точните промени на нужното място - качество, а не количество! Не на последно място, с промените, които предлагаме, се избягват много неясни и разтегливи понятия като ‘достойнството на детето’, ‘друго насилие’, ‘форми на въздействие, противоречащи на неговите интереси’, 'всякакво друго нехуманно или унизително отношение’ и др.

Според социоложката Мира Радева от МБМД, цитирам - „Протестите в България показаха, че една група млади хора и хора на средна възраст са доста активни и в крайна сметка могат да повлияят на законовите решения”. Искаме уточняващите промени да се включат в настоящото законодателство, докато все още тази възможност съществува, защото има реална опасност с проектозакони като този "за детето" да се изопачи смисъла и съдържанието на посочените по-горе европейски документи, като се извадят от контекста на семейството всички деца! Това може да стане, както сочи и анализа, който сме направили, на базата не на текстове от Хартата или Конвенцията, а на описания, изтълкувани погрешно.


Гражданска инициатива на родителите    Свържете се с автора на петицията