ПРИЗИВ -подкрепа ЗА ВРЪЩАНЕ ТВОРЧЕСКАТА БАЗА "СВ.КИРИК" на АРХИТЕКТИТЕ
ПРИЗИВ ЗА ПОДКРЕПА –запазване и връщане Творческата база „Св. Кирик” на българските архитекти- несправедливо ограбени от Пловдивска Митрополия.
Творч.база на САБ„Св.Кирик //Заграбването на „Св.Кирик” //Изхвърлените документи, вещи на САБ
снимка "Под Тепето" след въвода във владение на П.Митрополия . -снимка "Монитор"//
Казусът Творческа база "Кирик и Юлита" край Асеновград, навлиза в крайната си фаза - предстои произнасяне на ВКС през месец февруари, по делото заведено на Съюза на архитектите в България(САБ) от Пловдивската митрополия. Това е работа на съда.Наша кауза е да заявим ясно пред обществото, че Творческата база е построена от САБ и с парите поне на две поколения архитекти.(12 млн.лева), като проектите й са одобрени със съгласието на Държавата-съгласувани с държавната институция-НИПК. В продължение на 33 години САБ владее и ползва базата по предназначението отредено с проектите.Към момента на построяването й през 1982 на място няма действащ манастир, а има изоставен опожарен дом за душевно болни-преди това бивш концлагер.Пловдивската митрополия през годините от 1936 г. насам, не само не е приютявала монаси или монахини в манастира "Св.Кирик и Юлита", но в своето безхаберие изоставя напълно и малката църква „Св. Петка" - паметник на културата от национално значение, която се намира в средата на комплекса.
С цел опазване и съхраняване, съществуващите сгради са обявени за национални паметници на културата с историческо и архитектурно–художествено значение, съответно с ДВ бр.20/1969г и ДВ бр.94/1972г и съгласно действащите тогава закони имат статут на публична държавна собственост. Творческият комплекс „Санто Кирико" е съграден от САБ за светски нужди и цели, неподходящи за манастир. Архитектите уважавайки историческата и народната памет, запазват топонимията на мястото и името на църковния храм „Св.Св. Кирик и Юлита”, намиращ се недалеч над сегашния комплекс. Уважават ценностите на БПЦ.
Безпардонно е изявлението на пловдивския митрополит в "24 часа", че при Съюзът на архитектите, мястото е било "дом на мерзост и вертеп", заявено в присъствието на всички митрополити и Патриарха! Нагло е и нарочното изхвърляне на съществуващия архив от проекти, конкурси, от бианалетата на Междунарадната Аархитектурна Аакадемия, пред бариерата на базата след влизането със съдия изпълнител в имота, който все още не е окончателно признат за собственост на митрополията.
Творческия комплекс „Санто Кирико" ни е необходим за Храм на творческия дух!
България има много манастири за упокоение на душата, но българските архитекти имат една творческа база, която има международно признание-седалище на Международната Академия по Архитектура. Срамно е да я унищожим и затрием.
Архитектите на България, дълбоко почитайки и уважавайки ценностите на Българската православна църква, изпълняваха в продължение на десетки години своя морален дълг и даваха като дарение проекти за стотици черкви, за да го има Българското православие!Нима въздаването трябва да се превърне в поругаване на творческия труд на хилядите творци? Нима това е знака, с който Светата църква отговаря на труда и съпричастието на творците?
Ето защо, за да не бъдат архитектите на България наричани "мерзавци и похотливци" и с помощта на църквата да се създава вреден за обществото образ на творците, за да не бъде поругаван техния труд и ограбвано съграденото от тях с лични средства професионално средище, нека всеки който е съпричастен, постави подписа си под обръщението за запазване и връщане Творческата база на българските архитекти, за победата на справедливостта над лъжата и алчността!
Изразяваме готовност за протестни действия !
Списък с имената на архитектите дарили безвъзмездно труда си за проекти на църкви , вижте ТУК: http://architectvassilevi.com/bg/home/11-darenia.html
.Подробна информация по случая вижте тук:
http://www.kab.bg/a/nav/news/type/1/item/1035
ИНИЦИАТИВЕН КОМИТЕТ Свържете се с автора на петицията
Съобщение от администратора на този уебсайтWe have closed this petition and we have removed signatories' personal information.Общият регламент за защита на данните (GDPR) на Европейския съюз изисква законна причина за съхраняване на лична информация и информацията да се съхранява възможно най-кратко. |