Национална кампания за възраждане на библиотеките

Quoted post


Гост

#25 Re:

2011-09-17 22:37

#24: -

Дарителството е прекрасно нещо, но на него не може да се разчита да напълни библиотеките с книгите, които са им нужни и които се търсят от читателите. Хората обикновено даряват личните си библиотеки. Издателство "Захари Стоянов" дарява и продава на половин цена качествена литература, но  едно и също за трети или пети път. Не може да се разчита издателствата непрекъснато и само да даряват, защото просто ще фалират. Те и без това сега едва кретат. Дайте да видим как е по света - библиотеките получават редовно средства според контингента, който обслужват (не веднъж годишно, не кампанийно), и библиотекарят е този, който решава какво да купи, защото познава публиката си и нейните желания. Просто държавата трябва да си поеме ролята. И както е казано в петицията - да се приемат стандарти, съизмерими с международните. Хората са го измислили.

Отговори


Гост

#63 Re: Re:

2011-09-19 15:15:29

#25: - Re:

Работя в научна библиотека, специализирана в областта на аграрните науки. Много поредни години не са заделяни специални средства за закупуване на подходяща литература. Разчитаме предимно на дарения, и на книгообмена - вътрешен и международен, като средство за набавяне на нови постъпления. Лично съм ходила по издателства, за да търся дарения, и да си призная съм се чувствала доста неудобно. Въпреки трудностите, свързани с обновяването на фондовете, все пак успяваме да набавим и нещо от най-новото, което излиза у нас и в чужбина. Обработваме го и го "арестуваме" в книгохранилищата. Мисля, че използването на това, което вече е набавено е още по-голям проблем, който стои пред библиотеките. Много хора, които срещам в ежедневието си, смятат, че библиотеките са институция, обречена на отмиране. Като човек от професията съм заредена с оптимизма, че библиотеката на бъдещето е библиотеката, която съчетава позитивното от традициите с новите информационни технологии и се превръща в притегателен център за повишаване на знанието във всички области. Много често, в практиката, пред хората които отричат библиотеките, задавам въпроса "А Вие съгласни ли сте например да Ви оперира необразован хирург".