Петиция за разпускане на ДПС като незаконно регистрирана партия

Quoted post

Phoenician

#1552

2014-10-10 08:02

Здравейте.
Тази петиция, която сте  започнали е много хубава, но не знам дали сте наясно с неосъществимостта на искатенето Ви. Искането ви е на първо място политическо и на второ място правно.
От политическа гледна точка ДПС и БСП няма да "паднат" дори и майския календар да се сбъдне. Просто няма политическа воля, която да задейства апарата, който би довел до исканията Ви.
От правна гледна точка ... е доста ясно. Има решение на най-висшия съд в България, това е Конституционният съд, който в своето първо решение като съд (№1 от 1991 година) решава, че ДПС е конституционна партия. Това решение се ползва със сила на присъдено нещо и действа от момента на решаване ... с други думи съдът не може да се произнесе по едно и също дело два пъти. Решението е интересно в своята глупост и като за капак най-видните съдии в състава му тогава са го подписали с особено мнение (т.е. не са съгласни с общото решение на съда). Решението се взимат с общо решение и от там се почват едни математически схватки, които резултират в ... такова решение. Без да искам да съм лош пророк, но отмяната на това решение няма да е нито скоро, нито лесно.
Поздрави на всички и дано постигнем резултат.

Отговори

Phoenician

#1554 Re:

2014-10-10 08:07:47

#1552: Phoenician -  

 ПС
ПП Атака и подобни извращения не са отговор на ДПС и са еднакво лоши! Не се поддавайте на провокации от крайно неподходящия и неполитически модел на национализма и неонационализма.

Емил Омайски

#1635 Re:

2014-10-10 11:13:59

#1552: Phoenician -  

Здравейте,

Много се радвам, че и Вие се опитвате да повдигнете въпроса за Решение № 4/21.04.1992 г. по к.д. № 1/1991 г. на КС. В мотивите на това решение, обаче, всъщност много правилно е изтълкуван текстът на чл. 11, ал. 4 от КРБ и са изтъкнати редица факти, недвусмеслено сочещи противоконституционността на Движението за права и свободи.

За да постановят противоречивият диспозитив на решението си, конституционните съдии са привели не правни а по скоро политически и социални аргументи. Нищо че е недопустимо в тълкувателната си дейност Конституционният съд да се води от съображения политически, а не правни, това за съжаление е негова практика. Но днес дори не са актуални, изпълзваните през 1992 г. от КС аргументи за убословеността на целите и ценностите на ДПС от периода на преход, в който се намирало обществото ни.

С оглед на изложеното, при променената политико-социална обстановка в страната, намирам, че решението на КС от 1992 г. е загубило силата си и следва да бъде отменено и на КС да постанови друго с което да прогласи противоконституционност на Движението за права и свободи.

Това би било полезно за цялото ни общество и най-вече за българските граждани от турски произход.