Национална кампания за възраждане на библиотеките

Коко Боко

/ #323 Библиотеките- огледало на образователния процес

2012-02-24 14:32

По скоро съм "ЗА", но за Пазарен механизъм ! Да отделим средства от Бюджета - и ЗАЩО ? Защото образователната система НЕ Е създала пазарно потребление и култура в потребителя (в случая: читателя). Да: навремето много книги четяхме- но е факт: нямаше интернет, 2 ТВ канала ! А сега: ревем носталгично по "време оно" ! "История" не се създава с имитация на вече познато - не умеем ли да се адаптираме към Прогреса: то Ефективността ни = 0 ! По скоро съм за Иновативно развитие на Библиотеките - големи зали, пножество прашясали книги (кои ценни, кои Не), разходи за данъкоплатците (каквито са всички работещи). "Духовна храна": Ами създайте и СРЕДА ?! Много унивеситети, но: жажда за Дипломи - ако съпоставите (както цитирахте) цифрите във форума: 0.56% посещаемост, а колко % студенти - ще рече, че дори Те не посещават библиотеките(а като добавим и учениците) ! Ако следвате Принципите на Маркетинга: ще се намери Решение (при това ЕФЕКТИВНО) за Библиотеките (а дали ще запазят ТОЗИ си вид, или ще се реформират: когато се намери Баланс между търсене и предлагане - тогава ще разберем) ! Аз съм "ЗА" Библиотечна реформа, но "Против" сляпото разхищение на средства от Бюджета (държавен или общински) ! "Кога ще ги стигнем", или да възхваляваме и завиждаме за стандартите на развитите Държави - а НЕ искаме да си променим мисленето ?! МОН трябва да помисли за изграждане на "ценностна система" в младите, а другото ще дойде от само себе си ! Всичко върви "ръка за ръка" - образование, култура, икономика, технологи, стандарт на живот, здравеопазване - нужни са комуникации и стратегия на национално ниво ! Ето Ви идея: Конкурс с награден фонд: "Програма за развитие на библиотеките и форма за популяризация" ?! (ако и този конкурс не се опорочи на принципа "наши-ваши" - нека Обществото ги оценя ?! Има интернет: популяризирайте чрез ТВ, електронно гласуване и т.н. bTV или NOVA как създават потребителски интерес в разни конкурси ?! За едно може, за друго: НЕ ?!)