Петиция до Европейския парламент за отмяна на чл. 417 от ГПК

Петиция до Европейския парламент за отмяна на чл. 417 от Гражданския процесуален кодекс и за преустановяване на произвола на частните съдебни изпълнители.

ep-logo1.png

Българските граждани и фирми са лишени от правото на справедлив и равнопоставен съдебен процес от привилегията по чл. 417 от Гражданския процесуален кодекс на банките, на фирми за бързи кредити и другите облагодетелствани лица да се снабдяват с изпълнителни листа само въз основа на техните твърдения по документи в задочно производство, в което съденият не взема участие и не може да се защити. Така въз основа на фалшиви записи на заповед, договори с неравноправни клаузи и голословни твърдения в „извлеченията от счетоводните книги” на банките се отнема имуществото на българските граждани.

Чл. 417 ГПК създава презумпция за вина на лишения от участие в делото, който може да упражни правото си на защита едва след като срещу него вече се води изпълнително дело, имуществото му е разпродадено на безценица, доходите му са секвестирани и нормалният му живот е разрушен. По изпълнителните дела възможностите за защита срещу извършвани нарушения на правата му са почти нулеви, а частното съдебно изпълнение в България се превърна в самоцел-трупане на свръхпечалба от частните съдебни изпълнители, които надписват такси, неадминистрират жалби до съда, нарушават правилата за призоваване и т.н. Дори и осъденото лице да докаже правотата си и да установи, че дължи в много по-малък размер или че изобщо не е имал дълг, изпълнителното дело отдавна е приключило и той няма право да си възстанови несправедливо отнетите му имот и друго имущество, а само право на нееквивалентно парично обезщетение.

Друг системен проблем е, че често осъденият въобще не завежда дело в своя защита, в което да потърси справедливост, защото няма средства, с които да заплати разноските, защото не познава правата си в пълен обем или защото чрез нарушения на закона не е уведомен от водещия изпълнителното дело частен съдебен изпълнител за издадената срещу него заповед за незабавно изпълнение. В закона е предвиден много кратък двуседмичен срок за оспорване на заповедта чрез възражение, който ако бъде изпуснат, води до влизането й в сила, като възможностите за възобновяването на правото на оспорване са много ограничени.

Това законодателство е противоевропейско, противоречи на Директива 93/13/ЕИО на Съвета относно неравноправните клаузи в потребителските договори и на преюдициалните заключения, с които Съда на ЕС тълкува по задължителен начин тази Директива и с които е установено задължение на националните съдилища да разглеждат служебно въпроса за наличието на неравноправни уговорки в контрактите и да спират продажбата на имотите. Нашите съдии не познават и не прилагат правото на ЕС, което лишава потребителите от предоставената от европейското законодателство защита. Българският законодател отказва да преведе законите ни в съответствие с изискванията на правото на съюза.

Испанските граждани отправяха редица искания до Европейския парламент и извоюваха промяната на законите си, които бяха сходни с чл. 417 от ГПК и заслужиха правото си на справедлив съдебен процес.

Юристи и общественици инициираме тази петиция, която ще внесем в Европейския парламент с искане за защита от нарушенията на банките и другите привилегировани лица по чл. 417 от ГПК чрез неговата отмяна и за промяна правната рамка на частното съдебно изпълнение с цел преустановяване на злоупотребите.

Петицията може да бъде подписвана и на хартиен носител, който впоследствие да изпратите на авторите. Изтегли файл

Адвокат Десислава Филипова
Адвокат Елена Иванова
Адвокат Камен Добрев
Красен Марков
Доротея Ангелова


Адвокат Десислава Филипова Адвокат Елена Иванова Адвокат Камен Добрев Красен Марков Доротея Ангелова    Свържете се с автора на петицията