ЛАВРОВ ВЕНЕЦ ЗА ГЕРОИЧНИЯ НАРОД НА УКРАЙНА И НЕЙНИЯ ПРЕЗИДЕНТ, ВОЛОДИМИР ЗЕЛЕНСКИ

Свържете се с автора на петицията

ПРИЗ «ЛАВРОВ ВЕНЕЦ» (2)

2025-07-14 13:37:11

През последните дни пристигнаха две допълнения към първото изпратено решение за художествено 3D изпълнение на приза «ЛАВРОВ ВЕНЕЦ ЗА ГЕРОИЧНИЯ НАРОД НА УКРАЙНА И НЕЙНИЯ ПРЕЗИДЕНТ, ВОЛОДИМИР ЗЕЛЕНСКИ». Пристигнаха и нови две предложения за реализация на конкурсната задача.

И при трите проекта се забелязва търсене на стилова връзка с европейския романтизъм от ХІХ век – обстоятелство, което не би следвало да се счита за задължително.


Илия Кожухаров

ПРИЗ «ЛАВРОВ ВЕНЕЦ» (1)

2025-07-09 07:01:49

Вчера, 8 юли, пристигна първото предложение за Приза «ЛАВРОВ ВЕНЕЦ...». За радост, решението е на много високо художествено ниво. В същото време, към автора бе отправена препоръка да допълни някои елементи, както и да прецизира определени места в създадената композиция.

Доколкото е възможно да се появят и нови предложения, изглежда целесъобразно да бъдат огласени някои най-общи изисквания към потенциалните следващи участници. Ето едно кратко тяхно

ЗАДАНИЕ

Конкурсното задание за 3D-реализация на приза «ЛАВРОВ ВЕНЕЦ ЗА ГЕРОИЧНИЯ НАРОД НА УКРАЙНА И НЕЙНИЯ ПРЕЗИДЕНТ, ВОЛОДИМИР ЗЕЛЕНСКИ» поставя следните тематични изисквания, върху които то трябва да се основава:

1. да излъчва послание, говорещо за дълговечната борба на украинския народ за независимост;

2. да откроява преклонението на цивилизования свят пред героизма и саможертвата на неговите украински бранители;

3. да включва една или друга допълнителна символика, която би откроила съвременния подвиг на украинците, както и на многобройните доброволци от други страни, включили се в отбраната на Украйна.

Материалът, големината и стилистиката на проекта за приз следва да бъдат част от личното решение на творците, взели участие в конкурса.

Датата, до която могат да бъдат изпращани предложения за участие в така стартиралия конкурс, е 10 септември 2025 г.

Предварително няма да бъдат публикувани никакви междувременно получени предложения, за да може това да стане едновременно за всички проекти, независимо от тяхната дата на получаване. На авторите ще бъде прикрепяно служебно име от рода на: АНОНИМ І, АНОНИМ ІІ и т.н.

Независимо от намерението да бъде сформирано жури от експерти, които да преценят вложените идеи и художественото ниво на представените решения, в процес на обсъждане е възможността да бъде присъдена и своеобразна «Награда на публиката». В нея ще могат да вземат участие онези лица, които са заявили своята подкрепа за настоящата инициатива на адрес:

https://www.peticiq.com/487338

Безусловно, колкото по-голям е техният брой, толкова по-висока би била и степенна на обективност, вложена в това колективно решение. Към днешна дата инициативата е подкрепена от 385 души.

N.B. Всякакъв род допълнителни уточнения ще бъдат огласявани в следващи обявления под надслова ПРИЗ «ЛАВРОВ ВЕНЕЦ».


Илия Кожухаров

ЗАЩО? (2)

2025-07-02 18:39:43

Защо огромната част от гражданите на Руската федерация се съгласяват техният президент:

• да определя какъв да бъде изборът им на думи, с които да назовават войната срещу Украйна («специална военна операция»?!);

• да устройва сценки с майки, съпруги и сестри на загинали руски войници, които да му благодарят за наченатата агресия, след което той да им благодари за изказаната от тях благодарност (пример на немислима в своята абсурдност морална извратеност!);

• да внушава на масите, че те трябва да съхранят свеж спомена за съветското минало – да живеят с мисълта за оправдание на сталинизма, да скърбят по разпада на съветската империя, да се възхищават от съветските/руските репресивните органи (все едно днешна Германия да боготвори Хитлер и да нарича крушението на Третия райх «най-голямата геополитическа катастрофа на ХХ век»);

• да адмирира идеята, според която Русия може да бъде велика тогава, и само тогава, когато светът се страхува от нея;

• да избягва да говори за времето, когато НАТО лансира предложението Руската федерация да започне постепенно приобщаване към алианса (във връзка с което през 1997 г. бе огласен т.нар. «Основополагащ акт», а по-късно бе създаден и съветът «Русия – НАТО»);

• да натрапва мисълта, че най-важната цел, на която трябва да бъдат посветени усилията на целия свят, се свежда до «сигурността на Русия» (при което сигурността на много граничещи с нея държави не би следвало да се разглежда като реципрочен въпрос)?

И така нататък, и така нататък.

Та... ЗАЩО?

Putin_socio-results_copy.jpg


Илия Кожухаров

ЗАЩО? (1)

2025-07-01 07:17:01

Защо се е случило така, че, когато Христо Ботев и неговите 197 четници стъпват на козлодуйския бряг и потеглят към Балкана, към тях се присъединяват само 8 (осем!) българи: петима от село Бутан, един врачанин и двама тетевенци?

Та... ЗАЩО?


Илия Кожухаров

ЕКСПРЕСНА СОЦИОЛОГИЯ БЕЗ СОЦИОЛОЗИ

2025-06-26 18:46:26

Всеки, който все още не се е възползвал от линка към предложението за приз под надслов «ЛАВРОВ ВЕНЕЦ ЗА ГЕРОИЧНИЯ НАРОД НА УКРАЙНА И НЕЙНИЯ ПРЕЗИДЕНТ, ВОЛОДИМИР ЗЕЛЕНСКИ» (https://www.peticiq.com/487338), може да стори това с една допълнителна, и твърде интригуваща, цел – да провери: какви петиции, възвания, отворени писма, декларации и прочее предложения се откриват върху електронните страници на този специализиран (и много полезен!) портал. Паралелно, всеки може да направи за себе си и интригуващ извод относно вниманието, което сънародниците ни отделят на различните наши житейски проблеми, съдейки за това по броя на подадените гласове, както и по скоростта, с която тези гласове се увеличават.


Илия Кожухаров

ФОРМУЛАТА НА ПОЛИТИЧЕСКИЯ ПРИМИТИВ

2025-06-22 10:16:02

През последните часове една реплика обиколи информационните агенции. По време на Международния икономически форум в Санкт Петербург, където не бе регистриран някакъв сериозен задграничен интерес, доколкото «руските компании представяха сами себе си» (Дойче Веле), на въпрос: докъде ще стигнат руските войски в Украйна, Путин отговори:

«Това не е поговорка, не е притча, а старо правило – където стъпи кракът на руски войник, там е наше.»

Сега българският президент, кохортите русофили, кремълофили и путинофили би трябвало да обяснят: дали това са думи на миролюбец, или на войнолюбец? И още: дали руският президент се отличава по нещо от най-нискостоящия примат, който с единствената си мозъчна гънка разсъждава по същия начин («Каквото успея да заграбя, е мое.»)?


Илия Кожухаров

И ОЩЕ ПО-СЛЕДВАЩИ КОМЕНТАРИ НА ПОДКРЕПИЛИТЕ ПРИЗИВА «ЛАВРОВ ВЕНЕЦ...»

2025-06-20 10:54:43

«Слава на Украйна!»

«Всъщност, смятам, че украинската кауза има нужда от пари за оръжие, тоест от мотика, а не от молитва. Така че ще се радвам, ако повече хора преведат директно пари по сметките, дадени в официалните сайтове на украинските министерства на отбраната и финансите.»

«Президентът на Украйна, Володимир Зеленски, е героят на нашето време, лидерът на свободния свят. Слава Украине!»

«[Подписвам,] защото смелостта трябва да се уважава.»

«[Подписвам,] защото така трябва.»

«Зеленски е лидер на страната на доброто!»

«[Подписвам, защото] съм съгласен с автора на петицията.»

«Украйна и нейният президент показаха на света неимоверен кураж, родолюбие и това, за което трябва да се бори един народ – за своята идентичност, семейство, Родина.»

«Партия Възраждане е антибългарска, предателска и агресивна партия, която обслужва интересите на чужда държава – Русия, вековен враг на България.»

«Подкрепям Украйна в борбата ѝ за оцеляване в нейната цялост и опазването на нейното бъдеще.»

«Съпричастността към жертвите и героизма на живите е най-малкото, което можем да сторим. За жалост, факторите, които могат да направят повече, бездействат, силни на думи е лесно. Няма скоро да свърши тази война. И не съм сигурен дали кремълското джудже вече не се оглежда за нова посока. А е военнопрестъпник, който трябва да лежи в затвора.»

«Вечна слава на героите на Украйна!»

«Освен хуманната страна, включваща също борбата с руските безобразия спрямо българското малцинство в окупираните територии, разчитам на Украйна да погребе застрашителния за съществуването на България в дългсрочен план архаичен руски империализъм.»

«С цялото си сърце подкрепям тази петиция за приятелския, героичен и непреклонен пред руската агресия украински народ, и за неговия безстрашен президент Зеленски!»

«Подкрепям правото на защита суверенитета на всяка държава и всеки народ.»

«За славата на Украйна и нейния героичен народ!»

«Подкрепям борбата на Украйна.»

«Слава на Украйна!»

«Съгласен съм и подкрепям целите на петицията.»

«Подписвам, защото се прекланям пред чудовищната цена, която украинският народ плаща, за да запази независимостта си и да предпази Европа от все по-стръвно разгръщащата се кремълска агресия.»

«Нужни са съпричастност и солидарност към Украйна. Нужна е и военна подкрепа. В това отношение България и ЕС, както и САЩ, могат да направят повече.»

«Подписвам по морално-етични и редица други съображения.»

«Не понасям нищо руско, за мен тази държава е истински тумор на планетата!!!!»

«За мира и справедливостта.»

«За справедливата борба на Украйна срещу агресора Русия!!! Слава на Украйна!!!»

«Напълно съм съгласен със съдържанието на декларацията.»

«Присъединявам се към изложените съображения.»

«Съгласна съм и съм ужасена от нападателната война срещу Украйна.»

«Подкрепям Украйна!»

«Слава на Украйна!»

«Аз подкрепям всички инициативи, които са в полза на България, в случая – в подкрепа за Украйна. Ако има инициатива против мерзкия глобален агресор Русия, ще подкрепя и нея – защото също ще бъде в полза на България!»


Илия Кожухаров

В ЕРАТА НА ЕМОТИКОНИТЕ

2025-06-19 14:58:43

Вероятно далеч не един и двама културолози по света вече са започнали да пишат книги на тема: «Общуването в ерата на емотиконите». И това би било повече от естествено, след като от много години милиони хора разменят помежду си послания с помощта на лаконичните графични символи, наложени от практиката в интернет.

Разбира се, връщането към древните форми на пиктографско писмо носи някои удобства. На първо време, това е бързината, с която се осъществява комуникацията в днешния все по-задъхано живеещ свят. (Още повече, че компютърната технология поема «рисуването» им.)

Споменатото удобство има обаче и своята негативна страна. Така, колкото по-лаконично е едно съобщение, толкова повече се появява необходимостта от неговото тълкуване. Например, написали сте някакъв текст или сте публикували някаква снимка. След това, под формата на оценка или коментар, се появява анимираният емотикон на някакво гневно човече. Как можете да разберете дали изразената емоция се отнася до огласеното от вас съдържание, или до самите вас, които сте си позволили въпросното афиширане? Авторът на оценката или коментара ще си остане със своята представа, че е бил ясен; вие ще останете с всичките неизвестни, които скорострелно включената пиктограма носи.

Има хора, които до такава степен са автоматизирали интернет-реакциите си, че ви изпращат своя вдигнат палец дори и тогава, когато, да речем, съобщавате за някакво трагично събитие или дори смърт. Лично на мен, подобно отношение ми напомня за поздрава «Честит разпети петък!», който преди години една академична преподавателка бе изпратила до своя заместник ректор. (Напомнят ми и за възгласа «Честит празник!», който бивш премиер на България бе отправил към група граждани, докато се отдалечаваше от паметника на Васил Левски в София, след проведеното възпоменание по повод кончината на Дякона.)

Не по-малко странни са и онези вдигнати палци (или дори цветни сърца) по повод текста на настоящия сондаж, които си остават просто компютърни графики, след като не са придружени от изпълнението на изискуемите от портала «Peticiq.com» стъпки, за да могат да се превърнат в статистически значима величина. По този начин те остават нещо като «одобрение с половин уста». Лошото е в това, че програмистите не са предвидили възможност този вид пиктографско писмо да бъде вземано предвид.


Илия Кожухаров

ВНИМАНИЕ!

2025-06-17 09:23:38

Чувствам се задължен да отправя следното предупреждение – както към онези, които вече са подкрепили с подписа си настоящия текст, така и към останалите, които ще сторят това в бъдеще:

Драги съмишленици, Бъдете по-внимателни, когато попълвате изискуемите от «Peticiq.com» данни. Получава се така, че някои не дописват докрай своите имена, респективно имената на посочените от тях селища, или допускат всевъзможни други неточности. Така се стига до: «Trnev», «Върбъ», «Мснол», «Балджийск», «Пловдив a» (?) и пр.

Може да се възрази, че подобни опущения нямат някакво голямо значение. И все пак...


Илия Кожухаров

ПОРЕДНА БЛАГОДАРНОСТ

2025-06-14 06:49:02

Събота е. 14 юни. Ден 24-ти от огласяването на настоящата инициатива. Събраните подписи са вече 292 (заедно с моя). Естествено – малко са. Но... това е точната оценка за лансираната идея. (Разбира се, тук не попадат няколкото стотици емотикони, преди всичко вдигнати палци, които получих през изтеклите дни, но които – за съжаление! – «Peticiq.com» не отброява.)

Сега искам да благодаря на онези, които намериха за възможно да засвидетелстват подкрепата си със своя подпис. И аз благодаря най-искрено на всички вас, драги съмишленици. Благодаря ви за обилието от коментари, с които сте придружили вашето участие. Накрая, благодаря ви за смелостта да застанете в защита на една дълбоко морална кауза.

Разбира се, през дните назад получих и твърде много знаци на несъгласие – някои мълчаливи, но дори и с безмълвието свидетелстващи достатъчно ясно за възражението срещу заявеното тук намерение. Колкото и този тип отношение да ме натъжава, опитвам се да мисля за него като доказателство за постигнатата свобода в държавата ни. А тя е един от най-важните ценностни индикатори относно състоянието на едно общество. При това, индикатор е дори и тогава, когато дава зелена светлина на чистата глупост или най-недопустимата безнравственост, доколкото носи полза, провокирайки в обществото ни спонтанен обществен експеримент – без социолози, без статистици, без политолози.

Настоящото «допитване» не прави изключение в това отношение.


Илия Кожухаров



Споделете тази петиция

Помогнете тази петиция да получи повече подписи

Как да популяризираме една петиция?

  • Споделете петицията на стената си във Facebook и в групи, свързани с темата на петицията Ви.
  • Свържете се с приятелите си
    1. Напишете съобщение, в което обяснявате защо сте подписали тази петиция, защото хората са по-склонни да я подпишат, ако разберат колко важна е темата.
    2. Копирайте и поставете уеб адреса на петицията във вашето съобщение.
    3. Изпратете съобщението чрез имейл, SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram и LinkedIn.



Платена реклама

Ще рекламираме тази петиция на 3000 човека.

Научете повече...