Искаме доживотни присъди за убийците на осемнадесетгодишния Тодор

Quoted post


Гост

#379 de jure imperii

2016-01-14 01:00

Мисля, че ще се води един справедлив процес и престъпниците ще получат заслужена присъда. Но какво значи заслужена присъда? Заслужена присъда в РБ не е това, което народът мисли, а това което правото мисли. Ако сме правова държава според мен съдът в тази ситуация ще остане независим и няма да постъпи спрямо искането на тази петиция. Съдът трябва да наложи присъдата спрямо правото, а не спрямо това което мисли част от обществото, защото аз съм дълбоко убеден, че 99,9% от тази част не знае какво пише в НК и НПК, а съди спрямо своя субективен морал. Съдът е една трета, безпристрастна страна, която решава делото по обективен начин. За съжаление на осъдения присъдата винаги ще му се струва голяма, а на потърпевшия малка. В крайна сметка те биха стигнали до извода, че ще е по-добре без съда, но тогава следва правилото "Око за око, зъб за зъб". Със съда е зле, но без него е още по-зле. Мисля обаче, че съда тук няма да се съобрази и със законите и ще завиши присъдата, ще бъде нещо средно, между това което иска народа, и това което е в закона. Тази съдебна практика, обаче няма да бъде поредния цифри на някое дело. Тя може да послужи за мотиви на някой законопроект, който ако бъде внесен пред Народнато Събрание, може да промени наказателните ни закони. Като бъдещ юрист искренно искам това да стане, защото съвременните ни закони са твърде либерални спрямо престъпниците и не дават никаква гаранция за тяхното спазване. Според мен бихме се станали по-спокойна държава, ако санкциите на закона реално всяват страх, а не да представляват някакви формалности. Най-големият проблем, МИЛИ ХОРА, четящи моя коментар не е правосъдието ни проблемът, а законът по който работи. За да бъде променен законът,трябва да се задействат народните ни представители. Според мен те са тези, които трябва да променят тези закони, та да може всички нормални хора да спим спокойно вечер. 

Отговори

Алекс

#388 Re: de jure imperii

2016-01-14 02:42:46

#379: - de jure imperii 

 Добре сте го написал(а), ама преди малко четах коментар от г-н Ангел Джамбазки в който се твърдвше, че нищо и намали на държавата, проблема бил в народа. И конкретно в случая, че никой не помогнал, ами само снимали... Та се чудя сега, кой е по-прав...?! :)