Да разберем истината за Радо


Гост

/ #64

2012-05-19 22:25

ЧЕТЕТЕ И РАЗБЕРЕТЕ ЧЕ ВИНАГИ ИМА ВИНОВЕН
Раздел II
Водопровеждащи съоръжения - напорни и безнапорни
Чл.389. Водопровеждащите съоръжения на водните електрически централи и помпените станции включват:
1. напорни съоръжения - апаратни камери и затворните съоръжения към тях, напорни тръбопроводи (открити, засипани и подземни), колекторни участъци и дренажните устройства към тях;
2. безнапорни съоръжения - слабонапорни тунели (открити и подземни), канали, шахти (турбинни, за техническо водоснабдяване, дренажни и маслосборни), дебитомерни устройства, преливници, утайници и водохващания.
Чл.390. (1) Огледите и ремонтите на безнапорни съоръжения се извършват без наряд, със записване в оперативния дневник.
(2) Огледите и ремонтите на напорни съоръжения се извършват с наряд и с обозначаване на опасните участъци, наклони, дълбочини, шахти и др.
Чл.391. Огледите и ремонтните работи на водопровеждащи съоръжения се извършват след отвеждане на пропуските на вода от затворните съоръжения и механично блокиране на затворните съоръжения срещу отваряне, при което:
1. на затворните съоръжения се снема и електрическото захранване;
2. на затворните съоръжения се поставят предупредителни и забранителни знаци и табели;
3. когато затворните съоръжения са две, пространството помежду им се дренира;
4. когато затворното съоръжение е едно или пропуските са големи, се монтира водоспираща преграда на пътя на водата, с възможност за източване на водата, сигнализация за високо ниво и осигурено дежурство по време на огледите и ремонтните работи.
Чл.392. (1) Забранява се извършване на ремонтни работи по съоръжения, които се намират под налягане.
(2) По изключение се допуска краткотрайна работа (до един ден) на съоръжение, което се намира под налягане, с писмено разрешение на главния инженер и отговорен ръководител за работата с наряд - прекия ръководител/заместник-ръководител на звеното, което стопанисва съоръжението.
(3) В случай на авариране на съоръжението под налягане по време на работата по ал.2 се съставят програма и план за действие, по които се извършва работата.
Чл.393. (1) Откритите канали в ненаселени местности се сигнализират с поставени на видно място табели с надписи, забраняващи влизане и къпане в тях.
(2) Откритите канали, намиращи се в близост до населени места, се ограждат с предпазна мрежа и се означават с указание за максималното ниво на водата в канала при работа на ВЕЦ/ помпена станция.
Чл.394. (1) При работа във водни басейни и канали:
1. се ползват спасителни жилетки и непромокаемо специално облекло;
2. се носи лек гръден колан, помощно въже с диаметър 8 mm и дължина 15 m, поставено в торбичка, завършващо с карабинер и плаващ буй.
(2) На работното място се осигурява достатъчно дълго въже с прикрепена плувка (например парче корк), дълъг прът с метална кука, спасителна лодка и секира.
(3) При зимни условия съоръженията се почистват от сняг и лед и се вземат мерки срещу подхлъзване.
Чл.395. Огледи и ремонтни дейности се забраняват при:
1. силен дъжд, снеговалеж или вятър;
2. гръмотевични бури;
3. обледяване на съоръжения;
4. нощни условия и намалена видимост;
5. наличие на обратни филтрации.
Чл.396. (1) Външни огледи и ремонти по закрити канали, тунели и напорни тръбопроводи с малък наклон се извършват без наряд със записване в оперативния дневник.
(2) Работите по ал.1 по силно наклонени терени се извършват с наблюдаващ и ползване на предпазни колани с осигурителни въжета.
Чл.397. Огледите и ремонтите в закрити канали, тунели и напорни тръбопроводи се извършват с наряд и наблюдаващ при спазване на следните изисквания:
1. работещите са най-малко двама души;
2. работещите ползват водозащитени, издържащи на воден натиск от 5 m, светлинни източници с ресурс на светене най-малко три пъти предвиденото време за работа и резервен светлинен източник с ресурс на светене, равен на предвиденото време;
3. осигурени радиотелефони или други средства за свръзка;
4. работещите ползват водозащитно облекло в светъл (жълт или бял) цвят, предпазна каска в жълт цвят с подбрадник и предпазни колани с осигурително въже (при големи наклони).
Чл.398. При извършване на огледи и ремонтни работи от алпинисти на външни фирми те се инструктират лично от началника на ВЕЦ/помпената станция по правилата за безопасност и се запознават с профила и особеностите на съоръженията.
Чл.399. Преди извършване на огледи и ремонтни работи в напорни тръбопроводи се осигурява естествено вентилиране за време не по-малко от 4 часа.
Чл.400. По време на огледите и ремонтите на входните и изходните ревизионни люкове на тунелите и тръбопроводите се поставят постове от наблюдаващи работници от оперативно-ремонтния персонал.
Чл.401. Забранява се извършване на ремонтни работи на две и повече нива в силно наклонени тръбопроводи, когато между тях няма предпазни прегради.
Чл.402. При вътрешно почистване, боядисване и заваръчни работи в напорни тръбопроводи:
1. се осигурява естествена/изкуствена вентилация за отвеждане на прах и газове;
2. работното място се огражда с временни ограждения от страната на опасните наклони и участъци;
3. се спазва инструкцията за престой на работещи в тръбопровод и времето за почивка на чист въздух;
4. не се затварят ревизионни люкове и затворни съоръжения, преди да е извършена персоналната проверка на членовете на бригадата след изпълнение на работата.