Не на премахването на Информатиката и ИТ в средното образование

С

/ #120

2015-11-06 15:35

Здравейте! Пише ви човек преминал през доста от професиите свързани с компютри - програмист, сис админ, графичен дизайн. Сега съм учител. За съжаление такива като мен, които познаваме компютъра изцяло обикновено имат само една специалност и могат да преподават само Информатика и ИТ. С промените, които ще стават такива като мене просто ще изчезнем от училище, защото няма да има нормативи. Не се оплаквам от това - изкарвам си достатъчно пари катоо програмист на свободна практика. В училище ми е забавно и затова стоя. Но часовете трябва да са повече. Дори и тези не са достатъчни. Дори в елитната гимназия в която съм е успех ако успея да науча от 26 човека клас поне 5-10 да могат да си преинсталират един Windows да речем. Имат страх от това. А този страх рефлектира и върху цялостната им работа с компютъра. А има една паралелка, която и се събират по 5 часа седмично в 9 клас (имам предвид Информатика, ИТ и 2 часа Икономическа инфрматика) - тогава наистина мога да ги науча че компютърът е просто една машина и какво може да направи той е това, което те могат да го накарат. Но за съжаление е само една паралелка от 6.

Затова трябва не да се намаляват часовете, а просто да се запазят поне. 

Защото каквото и да работят компютъра ще им трябва.

А заблудата, че децата могат да работят много добре с компютъра, отворени са към високите технологии и други такива са измислици на хора, които и понятие си нямат от материята.

Поздрави! И успех на всички колеги.