НЕ на унищожението на РПС"Вакарел", символът на българското радио


Гост

/ #18 Re: средновълновите предаватели

2015-01-09 12:13

#16: 40 г. работих в РАДИО СТ.ЗАГОРА - средновълновите предаватели 

 Разбирам огорчението Ви от случилото се не само с предавателя в Стара Загора, но и като цяло с държавата ни. Аз, за съжаление, не съм работил в предавателна станция, макар че много ми се иска, но знам много добре каква е тръпката, когато се намираш до такива внушителни съоръжения. Радио Стара Загора на средни вълни го слушах редовно преди да спрат предавателя и много ме беше яд когато го спряха. За руските антени и предаватели от 70-те предполагам че говорите за предавателният център край село Пъдарско, Пловдивско. Това бяха едни наистина внушителни съоръжения. Стоял съм в близост до въртящата се антена, която беше с огромни размери и съм изпитвал гордост, че такова нещо съществува и работи в България. Предаванията на радио България (преди това Радио София) в определени моменти са се чували чак на другия край на света - Япония, Владивосток и др. Сега този предавателен център е вече в миналото. Безвъзвратно е унищожен, всички антени са предадени за вторични суровини и всичко е откраднато.

Понеже имам няколко въпроса от любопитство за предавателите в с. Могила, ако желаете оставете някакъв начин за връзка с Вас, за предпочитане електронна поща. Добре е да се събере всякаква информация, дори и маловажна, за тези апаратури, докато все още има хора, които помнят. Защото после ще е късно да покажем какво сме имали и с какъв хъс и ентусиазъм се е работело и градило.

Поздрави